Can sıkıntısı

banner37

Can sıkıntısı
banner8

Psk. Ayla KAHRAMAN

Bir taraftan salgına yakalanma korkusu, diğer taraftan salgının yarattığı ekonomik sıkıntılar ve toplumsal yaşama yönelik yasaklar hepimizi iyice bunalttı.

Canımız sıkılıyor.

Boşlukta hissediyoruz ve enerjimiz düşük. Çoğumuz bu durumdan iyice bunaldık.

Hareket edememek, kısıtlanmak yaşamımıza yönelik olumsuz izler bırakıyor. Bezgin ve mutsuzuz. Hareket özgürlüğü istiyoruz.

Bu salgın gerçekten çok uzadı. Elimizin kolumuzun çözülmesine ihtiyacımız var.

Var elbette ama görünen o ki, bir süre daha salgın tarafından idare edileceğiz. Okullar açılıp kapanacak; sosyal hayat bir göz kırpacak, bir kaçacak… Uzaktaki hasretlerimizle özleşmeye devam edeceğiz.

Gerçekten de içimizdeki can sıkıntısı -salgın bitmedikçe- geçecek gibi değil. Bir buçuk yıldır, sevdiklerimizden, sosyal hayattan, yüz yüze eğitimden uzağız. Her an korunma telaşındayız. Farklı fikirlerin çarpıştığı arenada, dağınığız.

Hayatımızın merkezine yerleşen can sıkıntısı, asırlar boyunca Felsefenin de konusu olmuştur. Bazı filozoflar can sıkıntısını, modern yaşamın bir derdi olarak görmüşlerdir. Konu ile ilgilenen Filozoflar, ara sıra yaşanan can sıkıntısı ile boşluk ve yabancılaşma duygusundan kaynaklanan varoluşsal can sıkıntısını ayırt etmek gerektiğini söylemişlerdir.

Günümüzde ise, can sıkıntısı, bilim insanlarının özellikle psikologların ilgi alanına girmiştir.

Araştırmalar, can sıkıntısının, sağlığı olumsuz etkilediği yönündedir. Daha çok yemek yemenin de can sıkıntısı ile ilgisi var. Depresyonun önemli özelliklerinden biri de can sıkıntısı kuşkusuz. Stres altındayken de canımızın sıkkın olduğunu söylemek mümkün.

Bir başka araştırma; can sıkıntısı ile kötü alışkanlıklar arasında ilişki olduğunu göstermiş.

banner134

Gene araştırmalara göre, bazı insanlar tekdüze bir yaşama uyum gösteremeyecek kadar yeni deneyimlere ihtiyaç duyarlar. Yeni deneyimlerin yokluğu bu kişileri derin, boğucu bir can sıkıntısına yönlendirir.

Bazı insanlar içinse dış dünya korkutucudur ve bu insanlar kendi alanlarının dışına çıkmak istemezler. Alıştıkları ortamın rutinliği, onlara güven verir ama can sıkıntısından kurtarmaz.

Peki, can sıkıntısının iyi bir şeylere yol açması mümkün mü?

Araştırmacılara göre can sıkıntısı, kişideki hayal gücünü ve yaratıcı dürtüleri işbaşına çağırabilir.

İnsanı insan yapan merak duygusunu ortaya çıkarabilir.

Bir başka araştırmacı; can sıkıntısının bize bir mesaj taşıyor olabileceğine dikkat çekiyor. Neden canımızın sıkıldığını anlamanın önemine değiniyor.

Her şey bir yana, can sıkıntısı içinde huzursuzluğu ve bezginliği de taşıyor. Hem canımızın sıkıldığı hem de hiçbir şey yapmak istemediğimiz duygu durumları yaşama olasılığımız yüksek.

Acaba, başımızı işten kaldıramayacak kadar meşgul olduğumuzda, canımız sıkılır mı?Özellikle anlamsız gelen işlerin altında boğuluyorsak, canımız sıkılabilir. Yeteneklerimize ve zihinsel kapasitemize uygun işler yapmadığımızda veya “boş” kaldığımızda canımız sıkılabilir.

Açıkçası salgın ile birlikte sosyal yaşamdan uzaklaşmak ve birden fazla defa yaşadığımız eve kapanmalar, can sıkıntımızın mimarı oldular.

Başta bu zorunlu dinlenmeler hoşumuza gittiyse de uzadıkça moralimizi, duygusal sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75