banner6

'Cengiz Topel'i, Akçiçek Hastanesi gibi yapacağız'

banner37

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki doktor eksikliğinin giderilmesi ve hastanenin ikinci basamak seviyede hizmet vermesiyle ilgili yapılacak çalışmaları, Lefke sivil toplum örgütleri ile görüştü.

'Cengiz Topel'i, Akçiçek Hastanesi gibi yapacağız'
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, her bölgeye tam donanımlı yeni birer hastanenin kazandırılması için ellerinden gelen yapacaklarını belirterek Cengiz Topel Hastanesi’ni, Akçiçek Hastanesi gibi yapana kadar çalışacaklarını vurguladı. Sucuoğlu, “Eğer biz bunu başaramazsak bu görevi bırakacağız arkadaşlar” dedi.
Sucuoğlu, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki doktor eksikliğinin giderilmesi ve hastanenin ikinci basamak seviyede hizmet vermesiyle ilgili yapılacak çalışmalar hakkında Lefke sivil toplum örgütleri temsilcileri ve bölge halkıyla bir araya geldi.

Lefke ve bölge halkına uzun yıllardan beridir hizmet veren Cengiz Topel Devlet Hastanesi’ndeki hekim ve doktor eksikliğinin giderilmesini talep eden sivil toplum örgütü temsilcileri, hastanenin şu anki mevcut fiziki yapısının kullanılamayacak halde olduğunu, bu eksiklerin kısa sürede giderilmesini ve hastanenin ikinci basamak seviyesinde hizmet vermesini talep ettiler.

Oktay: Bölgemizdeki sağlık sorunu her geçen gün giderek artıyor

Düzenledikleri toplantının nedeninin ‘bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu’ belirten Lefke Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, bölgemizdeki ve ülkemizdeki sağlık sorununun boyutunun her geçen gün giderek arttığını, bunun önlenilmesi için de Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Oktay, bu sağlık sorunun Lefke bölgesinde daha fazla olduğunu ve bundan dolayı da Cengiz Topel Hastanesi’ndeki doktor sayısı ve teçhizatın yetersiz olduğunu vurguladı.

“LAÜ ile birlikte 22 bin civarında bir nüfus…”

Bütün çabalarına ve haykırışlarına rağmen merkezi hükümetin kendilerine kulak asmadığının altını çizen Oktay, buna karşılık Cengiz Topel Hastanesi’nin yerine, alternatif olarak Güzelyurt’a hastane yaparak bu ilçenin sağlık sorununu çözmeyi planladıklarını vurguladı. Oktay, 20 yıl önce Güzelyurt bölgesinin 25 bin civarında bir nüfus yaşarken, Lefke bölgesinde ise 8 bin civarında bir nüfusun yaşadığını ve nüfus bakımında bir dengesizliğin olduğunu kabul ettiklerini belirtti. Oktay, ancak Lefke bölgesinin nüfusunun öğrencilerle birlikte 22 bin civarında olduğuna dikkat çekti. Oktay son olarak, LAÜ’ye gelen öğrencilerin kendi çocukları gibi olduğunu ifade ederek, onlarında bölge halkı gibi her türlü sağlık ve eğitimde yararlanma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Sucuoğlu: Bu maaşlarla Kıbrıs’taki sağlık sorunları çözülemez

Net olarak Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılmasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Tam tersi büyütmek ve geliştirmek için 6 aydır görevde bulunduğum sürede elimden gelen her türlü çabayı gösterdim” dedi.  Altı aylık sürede yaklaşık altı kez Cengiz Topel Hastanesi’ni ziyaret ettiğini aktaran Bakan Sucuoğlu, doktor sayısının az olduğunu kendilerinin de gördüğünü ancak 10 ila 12 yıl okuyan bir doktora verilen 3 bin 500 TL’lik maaşla sağlık problemlerinin çözülemeyeceğinin altını çizdi.

“Yeni düzenlemeyle birlikte doktorlar özlük haklarına kavuşacaklar”

Tıp İş ve Tabipler Birliği ile doktorların özlük haklarıyla ilgili sayısız toplantılar yaptıklarını ve doktorların özlük hakları konusunda bir görüş birliğine vardıklarını vurgulayan Bakan Sucuoğlu, şu anki hükümetin olmazsa olmazları arasında doktorların özlük haklarının çözüme kavuşturulması olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, bu konuda bütün muhataplarıyla bir mutabakata vardıklarını, Perşembe günü ya da önümüzdeki Pazartesi günü mutabakat sağladıklarını konularda çalışmalar başlatacaklarını ve yeniden düzenlenecek bütçeden de doktorların özlük haklarının giderileceğini ifade etti.

“Sıkıntıları biliyorum”

Bu düzenlemeyle birlikte şu anda dışarıda serbest olarak 270, Türkiye’de ise bin civarında doktorun bulunduğuna vurgu yapan Sucuoğlu, bu konular gündeme geldiği günden beri yurt içinde ve yurtdışında birçok başvurunun olduğunu belirtti. Bölgedeki sağlık sorunlarındaki şikâyetler ve LAÜ’deki öğrenci artışından dolayı LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ile konuyu görüştüklerini aktaran Sucuoğlu, Cengiz Topel’deki sıkıntıları çok iyi bildiğini ve hastanenin sıkıntılarının giderilmesi için ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 10:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104