banner6

Cep telefonunun öyle bir zararı ortaya çıktı ki... Elinize almak istemeyeceksiniz

banner37

Dünyanın dört bir yanında yediden yetmişe neredeyse herkesin elinde cep telefonu var. Her gün mavi ışığa maruz kalmanın şimdiye kadar birçok zararı olduğu ortaya çıkmıştı. ABD’de yapılan çalışmada ise cep telefonunun yeni bir zararı daha ortaya çıktı

Cep telefonunun öyle bir zararı ortaya çıktı ki... Elinize almak istemeyeceksiniz
banner151

Bilim insanları cep telefonunun yaydığı mavi ışığın hücre işlevini bozarak nörodejenerasyona veya yaşlanmaya neden olabileceği konusunda uyarıyorlar. Önceki araştırmalar, uzun ekran süresinin obezite riskini artırdığı belirtilmişti.

Bir akademik çalışma, telefonunuza çok uzun süre bakmanın kırışıklıklara neden olabileceğini öne sürdü. Cep telefonunun yaydığı mavi ışığın yaşlanmayı hızlandırabileceği belirtildi. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu her gün telefonlardan, iş bilgisayarlarından ve televizyonlardan gelen mavi ışığa maruz kalmaktadır.

HÜCRE FONKSİYONUNDA BOZULMA

Oregon Eyalet Üniversitesi'ndeki bilim insanları, meyve sineklerinin 14 gün boyunca göz kamaştırıcı ışık altında tutulduklarında, hücre fonksiyonunda bozulma ve nörodejenerasyon veya yaşlanma belirtileri gösterdiklerini keşfettiler.

MAVİ IŞIK ZARARLARI

Önceki araştırmalar, çok fazla ekran süresinin obezite ve zihinsel sağlık sorunları riskini artırdığı konusunda zaten uyarmıştı. Ayrıca mavi ışığın gözleri yorarak bulanık görmeye, makula dejenerasyonuna ve katarakta yol açtığı ve sirkadiyen ritmi bozarak uykuya dalmayı zorlaştırdığı yönünde endişeler var.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110