banner6

Çikolata yerken dişiniz mi ağrıyor?

banner37

Soğuk meşrubat içerken, dondurma yerken dişiniz ağrıyorsa dişinizde çürük oluştuğu ihtimali çok yüksektir

Çikolata yerken dişiniz mi ağrıyor?
banner8

Dr. Levent Devrim ÜSTÜN

Diş eti çekilmeleri de aynı sızlamaya sebep olabilir.

Çaresi çürük kısmın veya diş eti çekilmesinden açığa çıkan bölgenin temizlenmesi, diş dolgusu yapılması, hassasiyet giderici blokaj uygulaması ve hassasiyet giderici diş macunu kullanımıdır.

Tatlı yerken diş ağrısı çekmek

Tatlı veya çikolata yerken dişiniz ağrıyor ise, dişinizde daha derin bir çürük oluşmuş, madde kaybı gözle görülebilir hale gelmiştir. Çaresi, çürüğün temizlenmesi tedavi edici ilaç tabakası üzerine diş dolgusu uygulanmasıdır.

Zonklayan diş ağrısı

Gece uykudan uyandıran, uzun süreli, nabız atar gibi zonklayan diş ağrısı varsa; çaresi kanal tedavisi sonrası diş dolgusu veya diş kaplamasıdır.

banner134

Diş eti kanaması

Elma ısırdığımızda diş eti kanaması oluyorsa; nedeni diş taşından dolayı plak oluşumuyla meydana gelmiş basit diş eti sorunudur. Çaresi diş taşı temizliği ve diş polisajıdır.

Kanayan, şişkin dişetleri ve ağız kokusu varsa; nedeni kötü ağız hijyeninden oluşmuş diş taşları sonucu bakteri plaklarının dişeti cebinden diş destek kemiğine sızmasıyla beliren diş eti sorunudur. Çaresi derin diş taşı temizliği ve hijyenik ağız bakımı uygulamalarıdır.

Dişleriniz renk mi değiştirdi?

Dişlerde sarı renkleşme, renk değişimi belirtilerinin nedeni yoğun kahve ve tütün kullanımı, kötü ağız hijyenidir. Çaresi diş polisajı ve diş temizliği sonrası diş ağartması dediğimiz beyazlatma uygulamalarıdır.

Yemek sonrası çok yoğun kürdan kullanma ihtiyacı hissediyorsanız, nedeni önceden yapılan dolgularda veya kaplamalarda aşınma veya dişler arası oluşan çürümelerdir. Çaresi görüntüleme sonucu tespit edilecek sorunun giderilmesi için yapılacak diş dolgusu veya eskiyen dolgu kaplamanın yenilenmesidir.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 14:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 yıl Önce

Cikolata yedim dişim ağrıyor

Ahmet
Ahmet - 13 ay Önce

karbonat çürük onluyormus doğrumu

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104