banner6

Çinko eksikliği bağışıklığı zayıflatır

banner37

Kalsiyum ya da demir gibi minerallerin eksikliği kadar olmasa da çinko eksikliği sağlığımız için önemlidir

Çinko eksikliği bağışıklığı zayıflatır
banner99

Nevruz TAYDEMİR

Bedeninde yeteri kadar çinko depolayamayanlarda bağışıklığın zayıfladığı, otoimmün hastalıkların sıklaştığı, saç, tırnak, cilt sorunlarının oluştuğu görülmüştür. Özellikle çocuk ve yaşlılarda çinko eksikliği yaygın bir problemdir.

Çocuklar çinkodan fakir beslendikleri, yaşlılar çinko zengini besinlerden uzak kaldıkları ya da besinlerle kazandıkları çinkoyu yeteri kadar hazmedemedikleri için çinko eksikliğine daha sık yakalanır. Çinko, pek çok yiyecek ve içecekte bulunuyor. Özellikle deniz ürünleri ve kırmızı ette yeteri kadar çinko var. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu düşünülen çocuklarda, saç ve tırnak problemleri yaşayanlarda kandaki çinko rezervlerini kontrol etmekte yarar vardır.

Nar, elmas değerinde

Günde bir bardak nar suyu tüketerek kardiyovasküler hastalık riskinizi bir hayli azaltabilirsiniz. Nar suyu en yüksek antioksidan etkiye sahip meyve sularından biridir.

Kandaki yaşlandırıcı ve zararlı kimyasallar olan serbest radikallerin zararlarından vücudunuzu koruyan antioksidanların nar suyunda doğal olarak çok yüksek oranda bulunduğunu bilmelisiniz. Serbest radikaller, kolesterolü oksidasyon yöntemiyle daha zararlı hale getirmekte, damar sertliğini hızlandırmaktadır.

Oluşan oksitlenmiş LDL kolesterol, arterleri daha hızlı sertleştirmektedir. Yapılan incelemeler nar suyunun kolesterolün oksidasyonunu yarı yarıya yavaşlattığını ve damar duvarlarında LDL tutulumunu azaltabileceğini gösteriyor. Yağlı birikime neden olan, arterleri daraltan ve koroner kalp hastalıklarına yol açan kötü kolesterolün aterosklerotik lezyonların oluşumunu geciktirmekte ve yavaşlatmaktadır.

Her gün içeceğiniz bir bardak nar suyunun kan damarlarında oluşan sertleşmeyi azalttığını ve kalp sağlığınızı geliştirdiğini unutmayın. Yeni bazı çalışmalar nar suyunun yeşil çay veya kırmızı şaraba göre üç kat daha fazla antioksidan etkiye sahip olduğunu göstermektedir.


Tırnaklarınız neyi anlatıyor

Tırnaklarda oluşan renk ve şekil değişiklikleri bazı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Şu bilgiler aklınızda olsun…

 - Küçük keskin köşeli siyah benekler travmalardan, zedelenmelerden, vurmalardan, nadir olarak kan hastalıklarından kaynaklanabiliyor.

- Beyazlaşma, soyulma, kabuklanma sedef hastalığı ya da vitamin, mineral eksikliğine işarettir.

- Sarı kahverengi lekeler çoğu zaman sigara ve puro içenlerde görülüyor, renk değişiminin nedeni olarak da nikotin gösteriliyor.

- Soluk beyaz tırnaklar kansızlığa işaret ediyor, çukurlaşma ve kırılma kansızlığın demir eksikliğiyle ilişkili olabileceğini düşündürüyor.

- Mavi, gri ve yuvarlak tırnaklar tıkayıcı akciğer hastalıklarını, kalp hastalıklarını anlatabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 13:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104