Çocuklar ve beslenme diyeti

banner37

Ailecek sağlıklı yaşama bilincimizdeki hızlı gelişme, çocuk ve ergenlerimize yaklaşımımızı da değiştirdi. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur anlayışı ile çocuklarımızın sağlığını takibe alıyoruz. Daha bebeklik çağlarından itibaren kilolarını dikkatle takip ediyor ve gereken önlemleri almaya çalışıyoruz.

Çocuklar ve beslenme diyeti
banner90
banner99

Psiklog Ayla KAHRAMAN

Diyetisyen ve sağlık merkezlerinin danışmanlığında ve yönlendirmesinde diyet yapan çocuk ve genç sayısındaki artış, genç neslin sağlıklı yaşama bilincini edindiğine işaret ettiğinden, sevindirirken; beden algısına yönelik yetersizlik duygularının körüklediği duygusal ve psikiyatrik sorunların artışı da dikkat çekiyor. Kilo alma endişesi ile kilosunu kafasına göre kontrol etmeye çalışan ve belli yiyecekleri yemeyen, kusan, yutkunma sorunu yaşayan çocuk ve gençler;  Anoreksia Nervoza, Bulimia Nervoza gibi yeme bozukluklarına yakalanma riskini taşıyorlar.

Araştırmalar da göstermektedir ki, diyet yapmak zorunda olan veya sadece sağlıklı beslenmek ya da arzuladığı beden ölçüsüne ulaşmak için diyet yapan çocuk ve gençlerde ortak bazı psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir. Bu çocukların depresyona yakalanma olasılıkları diyet yapmayan akranlarından yüksektir. Bu durum, sadece diyete ihtiyaç duyan bir vücut yapısına veya sağlık durumuna sahip olan çocuklar ve gençlerin değil; bedeninden memnun olmayan ve olmak istediği ideal görüntü için kendini zorlayan çocuklar için de geçerli. Yani, genç ve çocukların beden imajlarına ilişkin yanlış veya abartılmış algıları, onlar için stres ve anksiyete kaynağı olabiliyor.

Düşük benlik değeri; yetersiz okul performansı, sosyal ilişki sorunları gibi çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini tehdit eden pek çok sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.

banner134
Kontrollü beslenme programı, çeşitli nedenlerle çocuk veya ergenin dünyasına girdiğinde, ebeveynin hazırlıklı olması gerekmektedir. Beden sağlığını korumaya yönelik atılan adımların, çocuklarımızın duygusal bütünlüğünde iz bırakmaması için önlem alınmalıdır. Diyet yapmak, yoksunluk duygularını tetikleyebilir. Bu da iyi hissetmeyi sağlayan hormonların üretimini engeller. Kalori kısıtlaması nedeni ile oluşturulan “yasaklar” listesi, gencin kendini akranlarından farklı ve “dışarıda” hissetmesine neden olabilir. Sadece bunlar bile depresif belirtileri tetikleyebilir.

Ailenin doğru yaklaşımı ile sağlıklı beslenme ve kilo verme sürecinin zorlu bir süreç haline gelmemesi sağlanabilir.

Kontrollü, mükemmeliyetçi ebeveynlerin kilo vermesi gereken çocuğu olmak çok zordur. Kendinizi sadece kilo verdiğinizde değerli ve sevilir hissedersiniz çünkü. Zamanla, sevilmeyecek kadar kilolu ve çirkin hissetmeye başlarsınız. Kemiğinizin üstündeki deri bile size fazla gelebilir. Arada ebeveynden gelen övgü sözcükleri anlık bir tatmin sağlar ve ardından bir boşluk bırakarak, sizi terk eder. O boşluğu doldurmak için bildiğiniz tek yol, diyet yapmak ve mükemmel olmaya çalışmaktır. Bazen kendinizi değersiz hissettiğinizde, yiyeceklerin güvenli kucağına koşarsınız.

Yani, çeşitli nedenlerle diyet yapması gereken çocuğun, diyet konusunu hayatının merkezine oturtmamasını, bütününe mal etmemesini sağlayacak adımlar atılmalıdır. Ebeveynin, soruna gerçekçi yaklaşması ve çocuğu tarafından konunun anlaşılmasını sağlaması gerekmektedir. Çocuk, kendini değerli, doğru ve güvende hissetmelidir. Olduğu gibi kabul edildiğini, koşulsuz sevildiğini bilmelidir. Vermesi gereken kilolar ile yememesi gereken yiyecekler ikide bir gündeme getirilmemelidir. Olumlu gelişmelerin üstünde çok abartmadan durulmalı ve doğal karşılanmalıdır. Yasak delmeler olduğunda da doğal karşılanmalı ve çocuğun suçlu hissetmesi engellenmelidir.

Bedensel sağlık ve ruhsal sağlık bir bütün olarak vardır. Birini iyileştirmenin yolu, diğerini sağlıklı tutmaktan geçmektedir. Ergen ve gençlerin, kendileri ile ilgili değer oluşturmalarında, sağlıklı bir duygusal yapı geliştirmelerinde ailelerinin yaklaşımı en önemli kaynaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75