banner6

Çocuklarda diş sağlığı ihmal edilmemeli

banner37

Pedodonti, 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin muayenesi, tedavisi, kontrolleri ve çene yüz bölgesi gelişimini kapsayan aynı zamanda koruyucu önlemleri de içeren diş hekimliği bilim dalıdır

Çocuklarda diş sağlığı ihmal edilmemeli
banner99

Dr. Levent Devrim ÜSTÜN

Pedodonti bilimi doğumdan sonra çıkan süt dişlerinden başlayarak, çocuğun 14 yaşına gelmesine dek süt ve daimi dişleriyle ilgili tüm problem ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Pedodonti hizmetlerinden bazıları şöyledir:

-Süt dişleri döneminde ilk muayene.

-Karışık dişlenme döneminde çıkan daimi dişlerin kontrolleri, tedavileri.

-Süt dişlerinde çürük tedavisi

-Diş travma tedavileri

-Çocukta diş bakımı, ağız hijyeni koruma eğitimi.

-Koruyucu diş hekimliği.

Bebeğin ilk diş muayenesini 18 ay civarında yapmamız uygun olacaktır. Bu muayene klinik ortamda gözlem ve psikolojik alıştırma muayenesi olacaktır.

İlk diş muayenesinden önce ailenin çocuğu bilinçlendirmesi muayeneye hazırlaması faydalı olur. Hekimin bebeğe sevecen, yumuşak, sabırlı ve eğitici bir yaklaşım göstermesi önemlidir. Bu muayenedeki bebeğin konforu ve huzuru ileriki dönemlerde çocuğun diş hekimine duyacağı güveninin artmasına, diş hekimi korkusunun oluşmamasına yardımcı olacaktır.

Bebeklikte ve çocuklukta alınacak basit tedbirler, süt ve daimi dişlerin sağlıklı sürmesini sağlar.

Daimi dişler çıkana kadar süt dişleri sağlıklı şekilde ağızda kalmalı ve yerlerine gelecek daimi dişlere rehberlik yapmalıdırlar.

Erken çekilmiş süt dişlerinin rehberlik görevlerini yerlerine yapılacak yer tutucular üstlenir. Bu yer tutucular çekim boşluğu yerini daimi dişin gelmesi için muhafaza eder.

Bebekte ilk diş çıkarma döneminde vücut bazı olağan reaksiyonlar gösterebilir. Bunlar; ağrı, hafif ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, huysuzluk olabilir. Hekim kontrolünde tedbirler alınması bebeği rahatlatacaktır.

İlk diş muayenesinden sonra hekimle düzenli bir kontrol takvimi uygulanması, çocuğun diş sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Daimi dişlerin tümünün sürümünü tamamladığı 13 yaş sonrası çürük kavitesi olmayan dişlere diş hekiminin uygun görmesi durumunda özellikle arka grup azı dişleri, çürümeye karşı koruma amaçlı fissur örtücü, sealant uygulaması yapılabilir. Sealant uygulaması çürüksüz dişlerin küçük oyuklarının mine yüzeyindeki girintilerine  bakteri ve gıda artıklarının girmesini, birikmesini ve bir çürük kavitesi oluşturmasını önleme amaçlı diş minesi renginde bir film tabakasıyla örtülmesi işlemidir. Dişte çürük kavitesi oluşmuş ise sealant yapılmaz, o dişe artık dolgu tedavisi uygulanır.

Çocukluk döneminde sealant; 5-7 yaşında ilk daimi azı dişi ağza sürdüğünde ve 11-14 yaşında ikinci büyük azı diş sürdüğünde çürük oluşumuna karşı koruyucu olarak uygulanabilir.

Süt dişlerine genellikle sealant uygulanmaz. Daimi azı dişleri çürüksüz olduğu sürece her yaşta sealant, fissür örtücü uygulamasıyla çürümeye karşı korunabilir.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 12:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104