banner6

Çocuklarda gıda alerjileri

banner37

Gıda alerjileri genellikle çocukluk çağında görülmeye başlanan bir rahatsızlıktır. Bu durum burunda tıkanıklık, deri döküntüleri, bulantı, kusma, karın ağrısı, kızarıklık, ishal, nefes darlığı, ksürük, genel halsizliğe neden olabilir

Çocuklarda gıda alerjileri
banner90
banner99

Funda BİLGİNER(Diyetisyen)

ö Besinin alınmasından sonra 1-2 saat içinde vücut, çocuğun besini ne kadar tükettiğine ve alerji seviyesine bağlı olarak hafif veya şiddetli olarak reaksiyon gösterebilir.

Görülme sıklığı çocuklarda % 2, erişkinlerde % 1,5–2 arasındadır. Anne ya da babadan birinin ya da ikisinin de alerjik vücut yapısına sahip olması çocukta alerji gelişme riskini artırmaktadır. Gıda alerjilerinin bir kısmı yaşla kaybolurken, bazen yaşam boyu beslenmelerine dikkat etmeleri gerekebilir.

Alerjiye en sık neden olan besinler; süt, yumurta, yer fıstığı, mısır, soya, muz, çilek, buğday, fındık, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.

Alerjiyi tanımlamak özellikle çocuklarda kolay olmamaktadır. Deri testleri veya eliminasyon diyeti yani alerjiye neden olabileceği düşünülen yiyeceklerin diyetten çıkarılması ve zamanla tekrar diyetlerine eklenerek vücudun tepki verip vermediğinin kontrol edilmesi gerekebilir. Böylelikle çocuğun hangi besine karşı alerjisi olduğu tespit edilir.

Alerjiyi ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur fakat alerjik hastaların bir kısmı özellikle süt ve yumurta alerjisinde 3 yaşından sonra alerji yapan gıdaları tüketebilir hale gelebilmektedir. Gıda alerjisinin tedavisinde amaç etken besinin diyetten uzaklaştırılmasıdır. Bu durum çocuklarda bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin görülmesini tetikleyebilir.

Çocuğunuzun doğduktan sonraki ilk yılında (özellikle aile bireylerinde herhangi bir besin alerjisi varsa ) beslenme planlarında bazı önlemler alarak oluşma riskini kaldırmayı garanti edemeyiz ancak riski azaltabiliriz.

Bebeğinizin en az 6 ay süreyle sadece anne sütü beslenmesi, inek sütü bazlı formüllerle beslenen bebeklere göre yaşamın erken dönemlerinde inek sütü alerjisi ve hırıltılı solunum oluşma sıklığını azaltır.

Katı gıdalara kesinlikle 6 aydan önce başlamayın. Ancak 6 ayı da çok geciktirmek gıda alerjilerini azaltmada çok etkili bir yöntem olarak görülmemektedir.

Çocuklar genellikle inek sütüne karşı alerjik reaksiyon gösterirler. Eğer çocuğunuzun inek sütüne karşı alerjisi varsa diyetinden peynir, yoğurt, tereyağı, dondurmayı çıkarmanız gerekecektir. Bu durumda çocuğunuzun kalsiyum gereksinimini doktor kontrolünde tamamlayıcılardan sağlamanız yararlı olacaktır.

Eğer çocuğunuz belirli yiyecekleri tükettikten sonra belirli semptomlar oluşuyorsa o yiyecekleri diyetinden kaldırın. Hangi yiyeceğin alerji yaptığını tespit etmek için birkaç haftalık günlük tutabilirsiniz. Çocuğunuzun sabahtan akşama kadar neler tükettiğini yazın ve anı anına gösterdiği belirtileri de kaydedin. Unutulmaması gereken çocuğunuzun bir yiyeceğe karşı alerjisi varsa vücut hemen tepki vermeyebilir. Bağışıklık sistemlerinin bir reaksiyon göstermesi haftalar hatta aylarda sürebilir. Yani çocuğunuzun alerjisi olup ta vücutta reaksiyon vermeyen durumlar söz konusudur. Bu nedenle en sağlıklı yöntem alerji testleridir.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104