banner6

Çörekotu'nun faydaları saymakla bitmiyor

banner37

Çörekotu'nun faydaları saymakla bitmiyor
banner151 banner143

Çörek otu 14 türü olan yıllık bir çiçek türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tohumları ile çoğalma gerçekleşir. Kumlu olan gevşek toprakları tercih etmekle beraber çiçeklenme zamanına kadar su istemesinin ardından suya pek ihtiyaç duymamaktadır. Tohumları ise haşhaşta olduğu gibi kozalak içinde olgunlaşmaktadır.

Çörekotu Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun vücuda pek çok yararı bulunuyor. Zayıflatıcı yararından mide bulantısına, diş ağrısını geçirmesinden kolesterolü düşürücü etkisine yararı olan Çörek otu, halk arasında her sıkıntıya şifa olarak kabul edilmektedir. Çörek otu romatizmaya ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra yaraları iyileştirir ve kabızlığı giderici etkisi de bulunmaktadır.

Çörek otu, yıllar boyunca tıbbın en önemli bitkilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok sağlık problemine iyi gelen bu şifalı bitki hala yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Baş ağrısı sıkıntısı çeken kişilere iyi gelir, bağırsak kurtlarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Sindirim sistemini gevşetir, gaz giderici etkinliği vardır. Kabızlığı azaltır, dizanteriye karşı yarar sağlar. Hemoroiti iyileştirici etkinliği taşımaktadır. Burun tıkanıklığını azaltır ve giderir, astım alerjik reaksiyon hastalıkların tedavisinde yararlıdır. Bronşit ve öksürüğe faydalı gelir, özel olarak nezle, grip için önemli bir etkisi vardır. Ateş düşürmeye yardımcı olur, amfizem rahatsızlığının etkisini azaltmak için kullanılabilir.

Kan basıncı ve yüksek tansiyonu genel anlamda hipertansiyonu düşürür. Kolesterolü düşürücü yararı da vardır ve kolesterolü düzenler. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Diş ağrısı çeken kişilerin ağrılarını geçirmeye yardımcı olur. Eklem ağrısı çeken kişilere ve romatizmaya problemine iyi gelir. Uyku problemi çeken kişilerde şifayı çörek otunda bulabilir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Uzmanlar, çörek otunun öğütülmüş durumda alınmasını öneri olarak vermektedir. Bunun sebebi öğütülme işlemi sırasında içerisinde çörek otunun içerisinde bulunan yararlı yağlar uçar. Bu sebeple de çörek otunu tohum durumunda almak daha doğrudur.

Çörek otu, poğaçada, börekte, kurabiye ve salatada kısacası pek çok yerde kullanılabilir. Bunun yanı sıra çörek otunu düzenli bir biçimde tüketmek amacıyla kahvaltıdan ve yemekten yaklaşık bir ile bir buçuk saat önce, bir tatlı kaşığı çörek otu çiğneyebilirsiniz.

Çörek otu tüketimi bilinçli bir biçimde yapılmalıdır. Aşırı olarak yapılan tüketimi insan sağlığına zarar vereceği için kontrollü biçimde tüketmek gerekir. İlk kez çörek otu tüketecek olan kişiler günde 3 defa bir çay kaşığı kadar tüketim yapabilirler.

Çörek Otunun Zararlı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Çörek Otu faydaları saymakla bitmeyecek olan bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda çörek otu zararlı hale gelmektedir. Bu zararların en çok görüldüğü anlar ise bilinçsiz bir şekilde yapılan tüketimlerdir. Bilinçsiz tüketim içerisine zamansız kullanım ve gereğinden fazla tüketim girmektedir. Gereğinden fazla tüketimin yapıldığı zamanlarda yararının yanı sıra çörek otunun zararı da bulunmaktadır.

Tüketileceğiz zaman öğütüldükten sonra tüketilmesi tavsiye edilir

Kas ve eklem ağrılarını azaltır.

Uykuyu düzene sokar.

Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Dizanteriye karşı yararlıdır.

Hemoroit hastalarına iti gelir.

Mide bulantısı ve kabızlığın kısa sürede geçmesini sağlar.

Sinüzite faydalıdır.

Kalbe iyi gelir. Saç dökülme tedavisinde kullanılır. Kırıkları onarır.

Stres ve gerginliği azaltır, rahatlama sağlar.

Şekeri dengeler, yüksek kolesterolü düzenler.

Cinsel iktidarsızlığı ortadan kaldırır.

Astım, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 13:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104