Corona’dan sonra Lassa endişesi

banner37

Çin’de ortaya çıkan ve dünyada büyük endişeye yol açan Corona virüsüyle ilgili ülkemizde de tedbir alınıp alınmadığı tartışmaları sürerken, şimdi de Nijerya’da yeniden hortlayan Lassa virüsüyle ilgili endişeler baş gösterdi

banner87
Corona’dan sonra Lassa endişesi
banner99

ÜLKEDEKİ NİJERYALI NÜFUSU ENDİŞELERİ ARTIRIYOR… Nijerya’da geçtiğimiz yıl 170 kişinin ölümüne yol açan ve bir ay önce yeniden hortlayan Lassa virüsünün şu ana kadar 41 ölüme yol açması, KKTC’de de endişelere yol açtı. Eğitim, spor veya başka sebeplerle ülkemizde çok sayıda Nijeryalı uyruklu kişinin bulunması “Lassa virüsü KKTC’ye de gelir mi?” endişesini doğurdu.

“KENELER YOLUYLA BULAŞIYOR”… Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, Lassa Virüsünün vahşi hayvanlarda bulunan keneler yoluyla bulaştığını belirterek, cinsel ilişki ve kan yoluyla da bulaşabildiğini ancak ülkede böyle bir riskin mevcut olmadığını vurguladı. Bayraktar, bu hastalığa yakalanmış birisinin KKTC’ye gelemeyeceğini söyledi.

Ahmet UÇAR

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı alarma sokan Corona virüsüyle ilgili ülkemizde de tedbir alınıp alınmadığı konusunda tartışmalar sürerken, şimdi bir de Nijerya’da ortaya çıkan Lassa virüsü endişesi baş gösterdi.

Nijerya’da geçtiğimiz yıl kış aylarında ortaya çıkan ve 170 kişinin ölümüne sebep olan Lassa virüsünün son bir aydır yeniden hortladığı ve şu ana kadar 41 can aldığına dair haberler, eğitim, spor veya çalışma gibi başka sebeplerle çok sayıda Nijeryalının bulunduğu ülkemizde de endişelere yol açtı.

Halk, Lassa virüsünün ülkemize de gelebileceği endişesini taşırken, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, bu konuda endişeye gerek olmadığını söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, Lassa virüsünün vahşi hayvanlarda bulunan keneler yoluyla bulaştığını belirterek, cinsel ilişki ve kan yoluyla da bulaşabildiğini ancak ülkede böyle bir riskin mevcut olmadığını vurguladı. Bayraktar, bu hastalığa yakalanmış birisinin KKTC’ye gelemeyeceğini söyledi.

Nijerya’da ‘acil durum’ ilan edildi

Afrika ülkelerinde ortaya çıkan Lassa virüsü, ilk olarak Nijerya’nın Lassa bölgesinde ortaya çıkarak birçok kişinin ölümüne yol açtı.

Lassa virüsünün Nijerya’da tekrar ortaya çıkması ve hasta sayısının gün geçtikçe çoğalması üzerine Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi tarafından acil durum ilan edildi.

Bazı kaynaklar Lassa virüsünün fare dışkılarından, fare dışkılarına maruz kalmış nesnelerden, ortamda bulunan dışkı partiküllerinden bulaştığını dile getirirken, konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar ise vahşi hayvanlarda bulunan keneler yoluyla ortaya çıktığını kaydetti.

“Erken teşhis edilirse, durdurulabilir”

Lassa virüsünün Afrika ülkelerinde ortaya çıktığını dile getiren Bayraktar, bu virüsün vahşi hayvanlarda bulunan keneler yoluyla insana geçtiğini vurguladı.

Söz konusu virüsün cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşabileceğini de dile getiren Bayraktar, ülkede bu risklerin bulunmadığını açıkladı.

Bayraktar, bu virüsün Nijerya’da yayıldığını dile getirerek, bu hastalığa yakalanmış birisinin KKTC’ye gelemeyeceğine de vurgu yaptı.

Bayraktar, Lassa virüsünün tedavisi hakkında da bilgi vererek, erken teşhis konulduğu durumda hastalığın tehlikeli boyutlara ulaşmadan durdurulabileceğini kaydetti.

Lassa virüsünden korunma konusunda da bilgi veren Bayraktar, “Doğal hayata girildiğinde bot, uzun giysiler giyilmesi gerekiyor. Bunun yanında ise vahşi hayvanlardan da olabildiğince uzak durulmalı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108