banner6

Covid-19’daki ölüm riskini ikiye katlayan gen keşfedildi

banner37

Covid-19’daki ölüm riskini ikiye katlayan gen keşfedildi
banner99

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Güney Asya kökenli insanların yaklaşık %60'ının yüksek riskli geni taşıdığını söyledi.

İngiliz bilim adamları, COVID-19'dan kaynaklanan akciğer yetmezliği riskinin iki katına çıkmasıyla ilişkili olabilecek bir gen tanımladılar. Bu bazı insanların neden diğerlerine göre ciddi hastalıklara daha duyarlı olduğuna dair yeni anlayış sağlayan bir bulgu.

Yüksek riskli genetik varyant, 60 yaşın altındaki COVID-19 hastalarında ölüm riskini ikiye katlayan bir kromozom bölgesinde bulunuyor.

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Asya kökenli insanların yaklaşık %60'ının genin yüksek riskli versiyonunu taşıdığını belirterek, keşfin bazı İngiliz topluluklarında görülen yüksek sayıdaki ölümleri ve COVID'in yol açtığı yıkımı kısmen açıklayabileceğini de sözlerine ekledi.

banner134

Gen varyantı, solunum yollarını ve akciğerleri kaplayan hücreler arasında virüse karşı uygun yanıtı engelleyebilir.

Ancak araştırmacılar, LZTFL1'in enfeksiyonlarla savaşmak için antikorlar üreten bağışıklık sistemini etkilemediğini belirterek, varyantı taşıyan kişilerin aşılara normal şekilde yanıt vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Profesör James Davies, "Çalışma, akciğerin enfeksiyona tepki verme şeklinin kritik olduğunu gösteriyor. Bu önemlidir, çünkü çoğu tedavi bağışıklık sisteminin virüse tepki verme şeklini değiştirmeye odaklanmıştır" dedi.

Edinburgh Üniversitesi'nde yoğun bakım uzmanı olan Dr. Simon Biddie yaptığı açıklamada, çalışmanın şiddetli COVID-19 hastalarının akciğerlerinde "LZFTL1'in rollerini anlamak için ikna edici kanıtlar sunarken", doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104