Covid aramızda kurallara uyun!

banner37

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, kısmi açılımlara rağmen pandeminin sürdüğüne dikkat çekerek, halkın, mutlaka “maske, hijyen, mesafe” kuralına sıkı sıkıya uyması gerektiğini vurguladı

Covid aramızda  kurallara uyun!
banner8

Ceren ÖZBİL


banner134
TEK MASKE YETERLİ ANCAK DÜZGÜN TAKILMALI… Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, vatandaşların mutlaka ve mutlaka, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması gerektiğini belirtti ve “Biz hekimler de sürekli pozitif vakalarla karşılaşıyoruz, temas ediyoruz ancak gerekli kurallara uyduğumuz için bulaşmıyoruz” dedi. Gürkut ayrıca, önemli olanın, maskeyi düzgün takmak olduğunu ifade ederek, maske düzgün kullanıldığında çift maske takmaya gerek olmadığını söyledi

“ZORUNLU ANTİKOR TESTİ YAPILMASINA GEREK YOK”… Gürkut, aşı olanlara zorunlu antikor testi yapılmasına gerek olmadığını ifade ederek, “Devletin bu yönde bir planı da yok. Antikorumuzun yüksek olması da bizim asla hasta olmayacağımız anlamına gelmiyor. Aşı olmuş kişilerin de korunmaya devam etmesi gerekiyor. Güncel bilgimiz, aşı olanların hâlâ hasta olup, bulaştırabilir olduğu yönündedir” dedi

Ülkede Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerde yumuşamaya gidildi ancak tehlike henüz geçmiş değil.

Hükümetin kademeli açılış kararıyla birçok iş yeri belli kurallarla açıldı. Yollar, sokaklar, insan ve araçlarla doldu.

Dünyada bitmediği gibi ülkemizde de bitmeyen salgın, varlığını her gün gösteriyor, yeni vakalar çıkmaya devam ediyor. Gözü, kulağı Covid rakamlarında olan pek çok kişinin ise endişesi sürüyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, kısmi sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve halka yönelik bilgilendirici uyarı ve öneriler sıraladı.

Dr. Gürkut, vatandaşların, mutlaka ve mutlaka, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması gerektiğini belirtti ve “Biz hekimler de sürekli pozitif vakalarla karşılaşıyoruz, temas ediyoruz ancak gerekli kurallara uyduğumuz için bulaşmıyoruz” dedi.

“Düzgün takıldığında tek maske de koruyor”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, son dönemlerde “tek maske mi”, “çift maske mi” takalım yönünde kafa karışıklıkları yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“En güvenilir durum, virüsle hiç karşılaşmamış olmaktır.

Virüsle karşılaşmamanın da araçları vardır. Bunlar da kalabalığa girmemek, insanlarla aramıza sosyal mesafe koymak, illa ki dışarıya çıkacaksak, gerekli önlemleri almak yani maske kullanmaktır.

Bilindiği gibi son zamanlarda “çift maske takalım mı?”, “çift maske daha mı iyi koruyor?” şeklinde tartışmalar oldu.

Bunların değerlendirilmesinde de anlaşıldı ki, düzgün takıldığı ve gerekli olduğu zamanda takıldığı durumda tek maske de koruyabiliyor.

Ancak maskeyi düzgün takmak çok önemlidir. Yani maske, sağından solundan, üstünden altından hava girişini engellemesi gerekir.

Maskemizi yüzümüze uyumlu seçmemiz gerekiyor.

  Ayrıca ihtiyaç olduğu her yerde maskemizi takmamız ve sürekli maskeye elimizle temas etmememiz gerekir”.

“Hekimler sürekli pozitif hastalarla karşılaşıyor”

Dr. Özlem Gürkut, hekimlerin pozitif hastalarla sürekli karşılaştığını hatırlatarak, “Örneğin pandemi ekibinde çalışan arkadaşlarımız her gün pozitif hastaları muayene ediyor, dokunuyor, işlem yapıyor. Ancak gerekli şekilde koruyucu malzeme kullanıp, korundukları için hasta olmuyorlar ya da temaslı hale düşmüyorlar” dedi.

İnsanların da dikkat etmesi gerekenin aynı şey olduğunu belirten Gürkut, etrafta pozitif insanlar olduğunun bilindiğini ancak maske takılması, mesafe kuralına uyulması durumunda virüsün bulaşmayacağını kaydetti.

“Alışverişlerimizi hızlı ve seri bir şekilde yapmalıyız”

Özlem Gürkut, evden çıkışlarımızı mümkün olduğunca kısıtlamamız gerektiğini belirterek, alışverişe liste ile gidip, hızlı bir şekilde alışverişimizi yapıp, marketten hızlı ve seri çıkmamız gerektiğini bildirdi.

Her gün bir yoğurt almaya, ekmek almaya evden çıkmamamız gerektiğinin altını çizen Özlem Gürkut,  “Bahaneler yaratıp dışarıya çıkmaktansa, planlı olup, en kısa sürede insanların arasında bulunup, tekrar evimize dönmeliyiz” dedi. 

“Yakın çevremizin yanında da kurallara uymalıyız”

Son zamanlarda birinci derece akrabalardan ciddi bulaş gözlemlendiğini kaydeden Özlem Gürkut, şöyle devam etti:

“O yüzden ailemizden birileri, ofis arkadaşlarımız, akrabalarımız, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız yanında da kuralları hatırlamamız ve onların yanında da tedbirli olmamız gerekir. Böylece bizden onlara, onlardan bize bir şey bulaşmaz.

Kış mevsiminde insanlar ne kadar dışarıdadır bilemiyorum. Eğlence mekanları kapalı, restoranlar kapalı…

Burada amaç, insanların birbiriyle temasını azaltmaktır. Yani gün içinde hiçbir kısıtlama yokken, sadece akşamları olan bir yasak, bir miktar mutlaka insanların birbiriyle temasını azaltıyordur ancak ne kadar etkili olduğunu anlamak için bilimsel veri olması gerekir.

 Mutlaka her tedbirin azaltıcı bir etkisi vardır. Bunlar ayrı ayrı çalışılabilir.

Bu nedenle bu verilerin ayrı ayrı oluşması lazım diyoruz.

Ama esas olan insanları dışarıda temasta tutacak ortamların kısıtlanmasıdır. Bu bağlamda da restoranların kapalı kalması önemlidir”.

“Marketler de kurallara uymalı”

Marketlerin her durumda açık olması gerektiğini söyleyen Özlem Gürkut, bu nedenle marketlerde de kurallar oluşturulup, hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Örneğin bir markete, metrekare alanına göre müşteri alınmalı, içeride, müşterilerin maske takıp takmadığı kontrol edilmeli, kasa kuyruklarında beklenirken fiziki mesafeye uyulup uyulmadığı kontrol edilmeli” diyen Gürkut, hem halkın, hem kendi sağlığımız yönünden bunların talep edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gürkut, ayrıca iş yeri sahiplerinin de bunları sağlamaya gayret göstermesinin öneminden söz ederek, devlet denetiminin de şart olduğunu söyledi.

“Açılmış sektörler denetlenmeli”

Devlete düşen görevin, aşı çalışmasını planlı bir şekilde yürütecek çalışmalar yapmak ve aşı teminini sağlamak olduğunu belirten Gürkut, şunları anlattı:

“Devletin görevi, aşıyı uygun gruplara düzenli bir şekilde ve kesintisiz olarak yapmaya devam etmektir.

Ayrıca bunların ne kadar düzenli yapıldığına dair çalışmalar başlatmak gerekiyor.

Yani aşıların bağışıklığımıza ne derece katkılar yaptığını gösterecek çalışmalar yapmak gerekir.

Geçen dönemde vakalar artarken, yavaş yavaş artmasına rağmen, alınan tedbirlerin tam olarak hayata geçirilemediğini, bazı yerlerde fire verdiğimizi gördük ve bu bizi bir kapanmaya götürdü.

Bu nedenle bu süreçte kademeli açılmanın dikkatle uygulanması gerekiyor.

Açılmış sektörlerde de denetim yapılmalı ve halkımızın da kurallara uymasını talep etmesi gerekiyor”. 

“Aşı olanlara zorunlu antikor testi yapılmasına gerek yok”

Gürkut, aşı olanlara zorunlu antikor testi yapılmasına gerek olmadığını belirtti ve “Devletin bu yönde bir planı da yok. Antikorumuzun yüksek olması da bizim asla hasta olmayacağımız anlamına gelmiyor. Aşı olmuş kişilerin de korunmaya devam etmesi gerekiyor. Güncel bilgimiz, aşı olanların hâlâ hasta olup, bulaştırabilir olduğu yönündedir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75