Covid olduğunu gizledi herkesi riske attı

banner37

Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde pozitif Koronavirüs saptanan işçi başının temaslısı olan ve testi pozitif çıkan bir hastane çalışanı kendini gizledi, hatta ailesini korumak için evine gitmeyerek günlerdir hastane içerisinde barındı. Sağlık Bakanlığı, “sorumsuzca” davranan hastane çalışanı hakkında yasal soruşturma başlattı

Covid olduğunu gizledi  herkesi riske attı
banner90
banner8

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde dışarıdan bulaş olup pozitif çıkan personelin temaslılarından iki personelin daha testi pozitif çıktı. İki personel ile temaslıları temas ekibi tarafından izole altına alındı.

  Söz konusu iki personelden biri ise, temaslı olduğu halde kendini gizleyerek, ailesini korumak için evine gitmeyip, hastane içerisinde barındı, hem çalışanlar ile temas etmeye hem de görev yapmaya devam etti.

Bu durum hastane çalışanları ile hastaları tedirgin etti.

Sağlık Bakanlığı, söz konusu kişinin kendini gizleyerek herkesi riske attığını vurguladı, bunun suç olduğunu ve cezasız kalmayacağını açıkladı. Bakanlık, “sorumsuzca” davranan hastane çalışanı hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan hastane yönetimi de, hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları korumak için tedbirleri artırma kararı aldı.

Bu kapsamda hastanede ameliyatların sayısı azaltıldı, personel için kart sistemine geçilmesi çalışmaları başlatıldı, ziyaretçilerle ilgili kısıtlamalar da üst düzeye çıkarıldı.

Pilli: Bu suç cezasız kalmayacak

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde çalışan ve daha önce pozitif Koronavirüs saptanan işçi başı ile birebir temasta olan bir hastane çalışanının kendisini gizlediğini, hatta ailesini korumak için evine gitmeyerek günlerdir hastane içerisinde barındığını açıkladı.

Pilli, söz konusu şahsın sorumsuzca hastane içerisinde hem çalışanlar ile temas etmeye hem de görev yapmaya devam ettiğini söyledi.

Pilli açıklamasına şu şekilde devam etti:

  “Söz konusu bu şahsın testi pozitif çıktıktan sonra kendi temaslılarına müracaat etme çağrısında bulunmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü bu şahıs zaten günlerdir kendini gizlemiştir. Burada büyük bir suç vardır. Bulaşıcı Hastalıklar Yasası'na göre söz konusu şahısla ilgili gereken yapılacak ve bu suç cezasız kalmayacaktır.

Bakanlığımızın temaslılarla ilgili kendilerini gizlememesi konusunda defalarca yaptığı çağrılara rağmen bir hastane çalışanımızın sorumluluğunu yerine getirmemiş olması ve halk sağlığını riske atması çok üzücüdür ve  cezasız kalmayacaktır. 

Sağlık Bakanlığımız söz konusu çalışanla ilgili yasal soruşturmayı başlatmıştır.

Öte yandan Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içerisinde gerekli tüm önlemler alınmış ve bu şahısla ilgili temaslı olan her kişi gözleme alınarak, testleri yapılmıştır. Şu ana kadar söz konusu şahsın temaslarında pozitif bir vakaya rastlanmamıştır.

Bu şahsın temaslı olabileceği düşünülen herkes, en küçük bir ihtimal göz önüne alınarak, geniş kapsamlı izoleye tabi tutulmuştur. Ayrıca Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde personel için kart sistemine geçilmesi için çalışmalar başlatılmıştır, ziyaretçilerle ilgili kısıtlamalar da üst düzeye çıkarılmıştır.

“Herkes bu işi ciddiye alsın”

Sağlık Bakanı olarak buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum; lütfen herkes kendine düşen görevi yerine getirsin. Özellikle sağlık personelimiz bu bilinçle hareket etmeli ve vatandaşa da doğru örnek olmalıdır.

Hastane çalışanlarında görülen pozitif vakalar hepsi dış kaynaklıdır.

Herkes bu işi ciddiye alsın. Her kim halk sağlığını tehlikeye atarsa yasalar karşısında büyük bir suç işlemiş olup hakkında gerekli adli soruşturma yapılacaktır.

Hastanemiz de güvenli bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir Lütfen vatandaşlarımız rahat olsunlar.”

Hastanede ameliyatların

sayısı azaltıldı

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimliği, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tüm bölümleri ve ekibiyle halka hizmet verdiğini, ameliyatların durdurulmasının söz konusu olmadığını, ameliyatların önlemler çerçevesinde sayısı azaltılarak devam edeceğini duyurdu.
Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimlik Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Covid-19 salgını konusunda hastaların ve sağlık çalışanlarının korunması için daha sert önlemler alınacağını, belirten Başhekimlik, tüm adanın kalbi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin halka hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti.
Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimliği, önceki gün dışarıdan bulaş olup pozitif çıkan personellerinin temaslılarından iki personelin daha pozitif olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti:
“Covid -19 temas ekibi tarafından iki personelimizin temaslıları temas ekibi tarafından izole altına alınmıştır. Sağlık çalışanlarımızı ve hastalarımızı korumak adına Başhekimlik tarafından daha sıkı önlemler alınmaya başlanmıştır. Hastanemizde çalışan tüm hizmetler devam etmektedir. Ameliyatların durdurulması söz konusu değildir. Ancak ameliyatlarımız önlemler çerçevesinde sayısı azaltılarak devam edecektir.”
Hastanede çalışan tüm personele rutin olarak PCR testleri yapıldığına dikkat çeken Başhekimlik, hastanede yapılan PCR testlerinde herhangi bir başka pozitif vakaya rastlanmadığını kaydetti.
Başhekimlik, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tüm bölümleri ve ekibiyle halka hizmet verdiğini kamuoyuyla paylaştı.
 

“HERKES BU İŞİ CİDDİYE ALSIN”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde 2 çalışanın daha Koronavirüs olduğu tespit edildi. Bu kişilerden birinin kendini gizleyerek, hastanede çalışmaya devam etmesi ise hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları paniğe soktu. Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, “Temaslılarla ilgili kendilerini gizlememesi konusunda defalarca yaptığımız çağrılara rağmen bir hastane çalışanımızın sorumluluğunu yerine getirmemiş olması ve halk sağlığını riske atması çok üzücüdür. Herkes bu işi ciddiye alsın. Her kim halk sağlığını tehlikeye atarsa, suç işlemiş olup, hakkında gerekli adli soruşturma yapılacaktır” dedi.

banner134

AMELİYATLARIN SAYISI AZALTILDI… Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimliği de, Covid-19 salgını konusunda hastaların ve sağlık çalışanlarının korunması için daha sert önlemler alınacağını, açıkladı. Başhekimlik, tüm adanın kalbi olan hastanenin halka hizmet vermeye devam edeceğini belirterek ameliyatların durdurulmadığını ancak önlemler çerçevesinde sayısının azaltıldığını açıkladı. Hastanede çalışan tüm personele rutin olarak PCR testleri yapıldığına dikkat çeken Başhekimlik, hastanede yapılan PCR testlerinde herhangi bir başka pozitif vakaya rastlanmadığını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75