banner6

Daha mutlu olmak için yoga yapın!

banner37

Yoga hayatınıza yıllar eklemekle ilgili değildir... O hayatınıza hayat eklemekle ilgilidir

Daha mutlu olmak için yoga yapın!
banner151

Pınar SAVUN


Yoga güzel bir felsefe ve yaşam biçimidir.Yoga sanskritçe bir kelimedir ve kelime anlamı olarak “bütünleşme” demektir. Bedenin, zihnin ve ruhun bütünleşmesidir. Yaşamın her kesiminden insanlar bütünleşme hissini yaşayıp, bu hissi sürdürülebilir kılmak için yogayı uygulayabilirler çünkü yoga yaşa, bedene, şekle ve dine bakmaksızın herkes içindir. Yoga kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Yoga ile kendinizi daha genç, daha sağlıklı, daha çekici ve seksi hissedersiniz.Cildiniz daha parlak olur.  Çevrenizdeki her şey ve herkesle  bir bütünleşme hissi yaşarsınız. Çevrenizdeki herkesle, her şeyle ve özel ilişkinizde daha eğlenceli, daha sevgi dolu ve kaygısız olursunuz.

Ayrıca yoga, esnekliği artırır,kuvvet yaratır, bedeninizi güçlendirir, stresi azaltır,zihninizi sakinleştirir ve arındırır. Hayatı daha geniş bir perspektiften ve daha net görmeye başlarsınız.

Yoga sadece mat üzerinde değidir. Yogayı derinden hisseden biri fiziksel, duygusal ve spiritüel açıdan kendini  eğiterek ; hareket ,nefes alma, rahatlama ve meditasyon aracılığıyla bedenine, ruhuna, zihnine özen göstermeyi öğrenir.Bu da beraberinde mutluluğu, sağlığı ve zengin başarıları getirir.

 

Peki hangi yoga türü size uyar, yoga çeşitleri nelerdir?

Yoga türlerinde Vinyasa, Hatha, Ashtanga, Yin, Restoratif, Kundalini, Hamile Yogası ve Çocuk Yogası gibi stiller mevcuttur.

Hatha Yoga, bilinen en temel yoga stilidir. Seans esnasında uygulanan pozlar detaylı hiza bilgileri ile derinlemesine incelenir.

 Vinyasa Yoga, yoga pozlarını belli bir sıra ile yerleştirmek anlamına gelir. Nefes ve hareketin beraber akışının uygulandığı bir seanstır. Pozlar birbirine belli bir temaya uygun şekilde bağlanır.

Ashtanga Yoga, yoganın sekiz kolunun temsil edildiği yoga stilidir.  Belirli bir seri takip edilerek, nefes ve hareket senkronize bir şekilde uygulanır.

 Yin Yoga, pozların uygulama boyunca yerde pasif olarak yapıldığı yoga stilidir. Amacı bağdokulardaki esnekliği arttırmaktır. Diğer yoga stillerinden farklı olarak pozlar içerisinde daha uzun süre ve haretsiz kalarak uygulanır.

 Restoratif Yoga, derin dinlenme ve yenilenme amacı ile uygulanır. Pozlar içerisinde beden malzemeler (blok, battaniye, kayış, yastık ve göz yastığı gibi) ile desteklenerek pasif olarak yapılır.

 Kundalini Yoga, farkındalık yogası olarak tanımlanmaktadır. Yoğun nefes çalışmasının pozlar ile beraber uygulandığı yoga stilidir.

 Hamile Yogası, bebek ile bağ kurulmasına ve rahat bir hamilelik dönemi ve doğum için hazırlık sağlar. Bedensel esneklik ve kuvvet sağlayarak ileriki dönemdeki sırt, bel ağrılarının önüne geçmenize yardımcı olur. Rahat bir doğum için pelvis ve kalça bölgesine esneklik sağlar. Doğru nefes uygulamaları ile hamileliğin ileri zamanlarında rahat oksijen alımını kolaylaştırır ve doğum esnasında doğru nefes kontrolüne destek olur.

 Çocuk Yogası, duyu organlarının gelişmesini sağlarken, beden koordinasyonunu geliştirmelerine yardımcı olur. Fiziksel olarak güçlenmelerini ve esneklik kazanmalarını sağlarken konsantrasyonlarını geliştirir.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 15:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110