banner6

Dana: Tıp-İş'le yarın görüşeceğiz, grev olmayacak

banner37

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana ile Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Tıp-İş yetkilileri, yarın yeniden bir araya geliyor.

Dana: Tıp-İş'le yarın görüşeceğiz, grev olmayacak
banner151

Saat 08:30’da yapılacak olan görüşmede Tıp-İş’in grev gerekçeleri görüşülecek ve sorunlarına çözüm aranacak.

BRT’ye açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, yaptıkları çalışmaları TIP-İŞ yetkilileri ile bir kez daha gözden geçireceklerini ve gerekli açıklamayı yapacaklarını söyledi.

Deniz Dana, TIP-İŞ’in geçtiğimiz hafta ülke genelindeki kamu hastaneleri ile sağlık ocaklarında yaptığı eylem ile ilgili BRT’ye açıklama yaptı.

Yarın sabah saat 08.30’da TIP-İŞ Yönetim Kurulu ile Bakanlıkta bir araya geleceklerini bu nedenle de grev olmayacağını ümit ettiğini kaydeden Dana, çok uzun bir zamandır TIP-İŞ ile sürekli görüştüklerini ve sağlık alanındaki sorunların giderilmesi ile ilgili birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Dana, TIP-İŞ ile uç noktalarda olmadıklarını belirtti ve yaşanan bazı olayların doktorlar arasında moral ve motivasyon bozukluğuna yol açtığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Tıp-İş yetkilileri ile 2-3 kez görüştüğünü, sorun gibi duran noktalarda ilerleme sağladıklarını ifade eden Dana; ancak TIP-İŞ’in geçen hafta Perşembe ve Cuma günü eylem kararı aldığını, bunun demokratik bir hak olduğunu ve kendilerinin de bu hakkın kullanılmasına saygı duyduklarını anlattı.

Dana, ortaya sorun olarak konan konularda bakanlığın adım attığını ve TIP-İŞ’in de bunu bildiğini kaydetti.

Tıp-İş’in eylem nedeni olarak ortaya koyduğu konuların son durumuna ilişkin bilgi de veren Dana, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ndeki doktor eksikliğine ilişkin de bunun yeni bir konu olmadığını bu eksikliğin çok uzun zamandan beridir devam ettiğini söyledi.

Bakanlığın bu çalışmaları sendikanın talebi olmadan da yürüttüğünü kaydeden Dana, tüm sağlık kurumlarındaki doktor ihtiyacını karşılamanın bakanlığın asli görevlerinden biri olduğun söyledi.

Dana, çok yoğun doktor başvuruları yapıldığını ve sözleşmeli kadroların tümünün dolduğunu açıkladı.

Dana, “sabah 08.30 da sendikayı ben davet ettim bakanlığımıza. Bu yaptığımız çalışmaları bir kez daha gözden geçireceğiz. Basını da davet ettik, grevin kalkacağı duyurulacak ve grev olmayacak” şeklinde konuştu.

Usar: İşler yolunda gitmezse Pazartesi Meclis önündeyiz

KIBRIS'a konuyla ilgili açıklama yapan TIP-İŞ Bakanı Sıla Usar İncirli ise Sağlık Bakanlığı'nın yarın sendikanın taleplerini yerine getirmekte olduğunu, çarşamba günü sorunların aşılacağını ve Pazartesi de Meclis Genel Kurulu'nda oylanacağını söyleyeceğini kaydetti.

Usar, "biz de iyi niyet gösterisi olarak eylemi askıya alacağımızı, takvime uyulmadığı takdirde daha sert şekilde eyleme devam edeceğimizi söyleyeceğiz. İşler yolunda gitmezse Pazartesi meclis önündeyiz" diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 21:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104