Depresif kişilik

banner37

Depresif kişilik
banner90
banner99

Psk. Ayla KAHRAMAN
 

Depresif kişilikler yaşam yolundaki çiçekleri koklamak yerine; yoldaki çakıl taşlarıyla deve dikenlerine takılan, canı acıyan kişilerdir. Kötümser ve vesveselidirler. Gelecekte olabilecek aksilikleri düşünmeden edemezler. Gündelik hayatta da üzüntülü ve endişeli bir ruh halleri vardır.

Bu durum kişiliklerine o kadar yerleşmiştir ki; karamsarlıkları ve olumsuz beklentileri ile bir bütündürler.

Yaşamdan yeterince zevk alamama, başkalarının hoşlandıklarına ilgisiz kalma; depresif kişiliklerin belirgin özelliklerindendir. Öyle ki eğlence amaçlı bir program oluşturamazlar. Eşlerinin, çocuklarının düzenlediği programlara isteksizce katılırlar.

Görev odaklıdırlar ve kendilerini yaptıkları iyi şeylere göre değil de hata olduğunu düşündükleri durumlara göre değerlendirirler. Kendilerini çok sık ve olumsuz yönde değerlendirdiklerinden, benlik saygıları oldukça düşüktür. Yapamadıkları her şey; kendilerini suçlu ve değersiz görmelerine neden olur. Yapabildiklerini ise önemli görmezler.

Sorumluluklarına, işlerine, ailelerine düşkündürler. Çalışma arkadaşları ve aileleri bunu bilir ve memnuniyet getirirler. Ama kendileri bunun farkında olmazlar; çünkü kendilerindeki eksikliğe, gidişattaki kötümserliklerine takılmışlardır.

Karamsar mizaçlarının yanında; depresif kişilikler, genellikle hüzünlü bir görüntü sergilerler. Dokunsanız ağlayacakmış gibidirler. Her şey yolunda olduğunda bile böyle olmaları dikkat çeker. Çünkü her an her şeyin tepetaklak olabileceği veya bir hata yapabilecekleri veya geleceğin felaket dolu olacağı konularında endişe ederler.

Çocukluk çağlarında yaşanan ve çocuğun kendini yetersiz ve suçlu hissetmesine neden olan her türlü yaşantı depresif kişiliğin oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun yanında, kalıtsal faktörlerin varlığı da bu hassas kişilik tipinin oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

banner134

Depresif kişilikler, yaşadıklarının tedavi gerektiren bir durum olduğunu, akla getirmeyebilirler. Bunun karakterleri olduğunu ve değişemeyeceklerini düşünürler. Değişmeyecek bir durum için psikolog veya psikiyatristin bir etkisi olmayacağını düşünürler. 

İşte ve evde sorumluluklarına düşkün olduklarından; iç dünyalarındaki fırtınayı dindirmek için bir gereklilik görmezler. Zaman içinde iradelerini kullanarak, daha iyi hissetmeyi başaracaklarına inanmayı tercih ederler.

Depresif kişiliklere yönelik olarak, yakınlarının, patron ve çalışma arkadaşlarının yapabilecekleri vardır. Kötümser ve benlik saygısı düşük bu kişilere olumlu geri bildirimde bulunmak çok işe yarayacaktır. Yakınları memnuniyetlerini söz ve davranışla gösterdikçe; depresif kişinin kendisi ile ilgili değer algısı yükselebilecektir.

Depresif kişinin olumsuz duyguların etkisinden kurtulabilmesi için de ona, yaptığı başarılı işlerden ve becerilerinden söz etmekte fayda vardır. Bezgin ve umutsuz göründüğünde yapıcı sorular ve ılımlı yaklaşımla bu duygu durumu terk etmesi sağlanabilir. Önemli olan, değerli ve sevilir olduğunu ona hissettirmektir.

Elbette depresif kişiler eleştiriye gelemezler. Zaten düşük olan benlik saygıları; olumsuz eleştiri söz konusu olduğunda darmadağın olur. Onlara akıl vermeye kalkışmak da eleştirmek kadar yaralayıcı olabilir. Önemli olan her şeyin yolunda olduğunu ve değerli olduğunu fark etmesidir.

Depresif kişiliklere yönelik psikiyatrik tedavi ve psikolojik yaklaşımlar iyileştirici sonuçlar vermektedir.

Mesele, bu kişilerin tedavi için ikna olmalarındaki güçlüktür.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75