“Depresyon, korku, kaygı gibi ruh halleri önemli derecede arttı”

banner37

Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzman Psikiyatri Hemşiresi Ayşe Aydındoğmuş, pandemi döneminin herkesi ciddi şekilde etkilediğine dikkat çekti

“Depresyon, korku, kaygı gibi  ruh halleri önemli derecede arttı”
banner90
banner8

Doğan SAMER

“Koronavirüs hastaları dışlanmış hissediyor”… Uzman Psikiyatri Hemşiresi Aydındoğmuş, ülkemizde 2020’nin başından beri pandemi fırtınası yaşanmakta olduğunu ifade ederek, pandeminin insanlardaki ruhsal etkisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aydındoğmuş, Koronavirüs hastası olup tedavi olan bireylerin, kendilerini dışlanmış ve yalnız hissedip, ölüm korkusu ve kaygı yaşayabildiklerini vurguladı.

Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzman Psikiyatri Hemşiresi Ayşe Aydındoğmuş, ülkemizde ilk Covid-19 vakasına rastlandıktan bu yana yapılan araştırma sonuçlarına göre, depresyon, korku, kaygı gibi ruh hallerinin önemli derecede artmış olduğunu söyledi.

Aydındoğmuş, pandemi döneminin ruhsal etkileriyle ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2020’nin başından beri pandemi fırtınası yaşanmakta olduğunu ifade eden Aydındoğmuş, “Sosyal mesafe, kurallar, karantina, işsizlik. Tüm bu kelimeler dilimizden düşmüyor” dedi.

Ayşe Aydındoğmuş, araştırmalar sonucunda bireylerde travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşadığını ifade ederek, pandemi döneminde toplumun büyük bir kısmının ruhsal sorunlar yönünden risk altında olduğunu söyledi.

“Hasta insanlar dışlanmış

ve ölüm korkusu hissedebiliyor”

Aydındoğmuş, Koronavirüs hastası bireylerin, kendilerini dışlanmış ve yalnız hissedip, ölüm korkusu ve kaygı yaşayabildiklerini vurguladı. Yaşlı bireylerin ise, Koronavirüs yönünden hassas bir grup olduğundan, korunmaları için ailelerinden uzaklaşıp, yalnızlık duygusu yaşayabildiklerini anlatan Aydındoğmuş, bir diğer yandan risk altında çalışan sağlık çalışanlarının, aşırı iş yükü, korku, iş-ev gereksinimleri dengesinde bozulma, yalnızlık hissi, terk edilmişlik duygusu, tükenmişlik veya merhamet yorgunluğu yaşadıklarını söyledi.

“Akışına bırakılacak bir ortam değildir”

banner134
Sosyal medyada sürekli Koronavirüs ile ilgili haberlerin olduğunu aktaran Uzman Psikiyatri Hemşiresi Ayşe Aydındoğmuş, “Bu ortam akışına bırakılacak bir ortam değildir” dedi.

Haberlerin insanların düşüncelerini olumsuz etkileyebileceğini belirten Aydındoğmuş, “Olumsuz haberler sinsice duygularınız ve davranışlarınızın içine sinebilir. Bu yüzden haber okurken kendinizi sınırlamanızda fayda vardır” şeklinde konuştu.

Aydındoğmuş, düşünce-duygu-davranış üçlüsünün bireylerin ruh sağlığını koruması için çok önemli bir kapı olduğunun altını çizdi.

“Sosyal mesafeniz sosyal izolasyona dönüşmesin” diyen Aydındoğmuş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yüz yüze görüşmek kadar etkili değil belki ama dostlarınızla görüntülü konuşun. Sürekli dışarı çıkamıyor olabilirsiniz ama telefonun ucundaki ses, önümüzdeki kış günlerinde ruhunuzu ısıtır. Aile, arkadaş desteği ruh sağlığınız için çok önemli. Kendinize en çok şu soruyu sormanızı öneririm; Ne yaptığımda kendimi daha iyi hissediyorum? Eminim kendi sınırlarınız ve yeteneğiniz çerçevesinde size iyi gelen bir şeyler vardır.”

“Koronavirüs tedavisi gören

kişiler için ruhsal destek şarttır”

İzole edilip Koronavirüs tedavisi gören kişiler için ruhsal desteğin şart olduğunu vurgulayan Ayşe Aydındoğmuş, “Kapalı bir odada günlerce kalmak hiç kolay olmadığı gibi, bu kişilerin ruhen zorlanmaları çok doğaldır” dedi.

Pek çok ülkede hastanelerde fiziksel hastalıklara eşlik eden psikososyal konuların danışılması için bazı birimler kurulduğunu anlatan Aydındoğmuş, “Bu birimler ‘Konsültasyon Liyezon Psikiyatri Birimi’ olarak adlandırılmaktadır. Burada psikiyatrist, psikolog, uzman psikiyatri hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı gibi ruh sağlığı meslek mensupları çalışır. Hastalar, hasta yakınları, sağlık çalışanları, hastane personelinin iletişime dayalı bir sorunu, ruhsal bir sorunu olduğunda buradan destek alırlar. Bu aslında, sadece pandemi döneminde değil, tüm dönemlerde ihtiyaç duyulan bir birimdir. Bu birimler sadece hastalara değil, sağlık çalışanlarına da psikososyal yardım sağlaması açısından da önemlidir. Ülkemizde bu birimlerin eksikliği hissedilmektedir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75