Derin bir ruhsal acı: Obsesif Kompülsif Bozukluk

banner37

Derin bir ruhsal acı: Obsesif Kompülsif Bozukluk
banner8

Psikolog Ayla KAHRAMAN

banner134

Çocuklarda da görülebilen obsesif Kompülsif bozukluk(OKB), kontrol edilemeyen ve tekrarlanan düşünce (obsesyon) ve davranışları (kompülsiyon) içerir. Bu durum kişinin yüksek derecede kaygı duymasına neden olur. OKB’li kişi, elinde olmadan yoğun stres yaşar. Onu rahatsız eden ama engelleyemediği olumsuz düşüncelerin istilasına uğramıştır. Bu düşüncelerden -kısa bir süre için bile olsa- kurtulma gayreti ile bazı davranışlara sığınır. Yapmak zorunda hissettiği davranışlardan dolayı mutsuz hisseder. Başkalarına anlamsız gelen davranışları tekrar tekrar yaptığı için utanır. Ama bunu engelleyemez.

Kişinin gündelik hayatı, OKB’nin etkisi altındadır ve bu ilişkilerini zora sokabilir.

Düşünün ki, ailesinin başına kötü bir şey gelmesini engelleme amacıyla, odasının kapısını üç defa açıp kapatmak zorunda hissediyor. Veya ütüyü kapatıp kapatmadığını defalarca denetliyor. Yola çıkmadan önce, evinin kontrolünü sıkı sıkıya yaptığı halde, yoldan geri dönüp evi bir daha kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Bunlar gibi pek çok davranış ritüeli kişiyi zorlar. Davranış vuku bulmazsa, düşüncenin yarattığı ıstırap dayanılmaz olur. Bu nedenle kişi düşüncelerin verdiği acıdan kaçınmak için tekrarlı ve zorlayıcı davranışlara sığınır. Böylece aşırı kaygı ve baskıdan bir süre uzaklaşır.

OKB’li kişinin gündelik yaşamı, ilişkileri bu durumdan etkilenebilir. Ne zaman bir zorlanma ile karşılaşacağı belli değildir. Kaldı ki, sosyal bir anda, zorlanma sonucu yapacağı davranış dikkat çekebilir. Bu, OKB’li kişi için çok zor bir durumdur ve sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olabilir.

OKB’li iseniz bazı yanlış inançlara sahip olabilirsiniz. Bu inançların yanlışlığı, OKB’nin belirtilerini azap verecek şekilde ağırlaştırmaya neden olmaktadır. Bu nedenle OKB ile mücadelede, bunların gözden geçirilmesi gerekir. OKB’yi besleyen her şey, çöplüğe gitmelidir.

OKB’li kişiler, çoğunlukla, inançlarından kaynaklanan bir şekilde, kendilerini her şeyden sorumlu hissederler. Oysaki yaşamda pek çok şey bizim irademiz dışında gerçekleşir. Kişinin önlemek için bir şeyler yapabileceği inancı, çoğu zaman geçersizdir. İnsanoğlunun geleceği görme gibi bir yeteneği yoktur.

Elbette bu düşüncenin kaynağı aşırı ve gereksiz sorumluluk duygusudur.

OKB’ye yönelik terapilerde bunun üstüne gidilir. Yanlış inançların yıkıcılığı hedef alınır.

OKB söz konusu olduğunda, eylemlerden daha fazla düşüncelerin acı verdiği unutulmamalıdır. Kişi, derin bir ıstırabın etkisi altındadır.Düşündükleri gerçekleşmiş gibi acı çeker. Olası her yolu deneyerek, düşündüklerinin ağırlığından kurtulmak ister. Elbette bu durumda, insanın düşüncelerini kontrol edebilmesi çok zor hatta imkansızdır.

OKB’li kişilerin mükemmeliyetçi bir yapıya sahip oldukları bilinmektedir. Hatayı kabul edemezler ve belirsizliğe dayanamazlar.

OKB’nin tedavisi vardır. Öncelikle Bilişsel Davranışçı Terapinin olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Amaç kişinin düşüncelerini yönetmesini öğrenmesidir. Böylece Kompülsif davranışların ortaya çıkması engellenebilir ve uzun vadede OKB’nin yıkıcı etkisi kontrol altına alınabilir.

Bunun yanında bir Psikiyatri hekimi ile yürütülen tedavi de olumlu sonuç verir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88