banner6

Devlet görev bekliyor, hizmeti özel alıyor

banner37

‘Mecburi hizmetini’ Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapması gereken Tıbbi Onkolog Dr. Ömer Diker, Sağlık Bakanlığı’nın tüm uyarılarına rağmen aylardır Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapıyor.

Devlet görev bekliyor, hizmeti özel alıyor
banner99

Elmas TOKAY

Ülkemizde özellikle kanser hastalarının en fazla ihtiyaç duyduğu Tıbbi Onkoloğun, mecburi hizmet için devlete ait Onkoloji Hastanesi’nde görev yapması gerekirken, aylardır özel bir hastane olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapması tepkilere neden oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne (KTTB) yazdığı yazı ile konunun açığa çıkmasının ardından, Sağlık Bakanlığı’nın 21 Mart 2017 tarihinde söz konusu doktora çağrı yazısı gönderdiği ancak yapılan çağrılara rağmen görev yerine gitmediği ortaya çıktı.

KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, Dr. Ömer Diker’in Tıbbi Onkoloji ihtisas eğitimi ile ilgili başladığı tarihin 13 Ocak 2014 olduğunu, o tarihten bu yana Devlet Hastanesi yerine YDÜ Hastanesi’nde hizmet verdiğini ifade etti.

KIBRIS: Dr. Ömer Diker’in diğer mecburi hizmet görevini yapan doktorlardan farkı nedir?

KÖROĞLU: Dr. Ömer Diker’in Tıbbi Onkoloji ihtisas eğitimi ile ilgili başladığı tarih olan 13 Ocak 2014’tür. Dr. Diker’in mecburi hizmetle ilgili hiç bir haktan yararlanmadığına dair bir iddiası ve KTTB’nin yaptığı bir dilekçe vardı. Gerek KKTC Başsavcılığı’na, gerek KKTC Sağlık Bakanlığı’na, gerekse de Türkiye’ye soruldu ve Dr. Diker’in iddiasının doğru olmadığı anlaşıldı. Yasalarımıza göre, Dr. Diker’in iki yıl devlet hastanesinde mecburi hizmet yapması gerekiyor ancak kendisi YDÜ Hastanesi’nde görev yapmaya devam ediyor. Bunun hukuksal boyutunu bizde anlamış değiliz. Yasalarımıza göre görevlendirme yetkisi Sağlık Bakanlığı’ndadır ve bu durumun zorunlu hizmet yapan doktor üyelerimiz arasında bir ayırımcılığa sebep olacağını Sağlık Bakanlığı’na çok önceden yazılı olarak da bildirdik.

KIBRIS: Devletin onkoloji uzmanı eksikliğini yıllardır dile getirmektesiniz. Devlet Hastanesi’nde şu anda devamlı Onkolog var mı ki, bu doktorun başka bir yerde çalışmasına ses çıkarılmıyor?

KÖROĞLU: Yıllardır ülkenin eksikliğini yaşadığı ve yeni açılmış devlete ait Onkoloji Hastanemizdeki Onkolog eksikliğini Dr. Diker’in bir nebzede olsa bir süreliğine rahatlatacağını ve mağduriyet yaşayan kanser hastalarımıza çare, umut olacağını düşünmüştük. Sağlık Bakanlığı’nın da yasal yetkilerini kullanarak bu ihtiyacı bir an önce gidermesi gerekirken, bizde neden kullanmadığını merak etmekte ve bir anlam verememekteyiz.

KIBRIS: Bakanlığın görevini yerine getirmemesi halinde birlik olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

banner134

KÖROĞLU: Sağlık Bakanlığı sorumluluğunu yerine getirmediği takdirde hukukçularımızdan alacağımız görüş doğrultusunda, KTTB Yönetim Kurulu’nun yasaların kendine verdiği yetkiyi çekincesiz ve korkusuzca uygulayacağından emin olabilirsiniz.

KIBRIS: Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 64. maddesinde belirtildiği üzere “Görevlendirme yetkisi” Sağlık Bakanlığı’nda olmasına rağmen bu geçen zamanda halen neden bu görevlendirme gereken yerde yapılmamıştır ve neden doktor YDÜ Hastanesi’nde görev yapmaktadır?

KÖROĞLU: Devleti yöneten hükümetler ve bakanlıkların, yasaların kendilerine verdiği hakları, toplum ve ülke yararına kullanmaktan ödün vermemeleri gerektiğini de hatırlatarak bunun sürüncemede bırakılmasına da bir anlam veremediğimizi belirtmek isterim.

KIBRIS: KTTB neden bu konuda doktorun çalışma iznini iptal etmedi, bu konuya gereken önemi vermedi?

KÖROĞLU: KTTB, üstüne düşen görevi her zaman olduğu gibi yasalarına uygun olarak toplum ve ülke çıkarları önceliğinde yapan örnek bir kurumdur. Ve ben bununla bir doktor olarak ve şu andaki yönetim kurulumuzun bir üyesi olarak onur ve gurur duymaktayım. KTTB, konu ile ilgili gelişmeleri Sağlık Bakanlığı’nın yönetimimize gönderdiği yazı ile öğrenir öğrenmez hemen tavrını ortaya koymuştur.

21 Mart 2017’de bize gönderilen yazıyla, KTTB Yönetim Kurulu böylesine önemli konuda hemen kararını oluşturmuş ve Genel Sekreterimiz Dr. Sonuç Bey tarafından yönetim kurulumuz adına Sağlık Bakanlığı’na 22 Mart 2017’de hemen bir gün sonra cevabı yazılıp gönderilmiştir.

Zorunlu hizmetini, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık servislerinde yapması gerektiğini bize ve de Doktor Ömer Diker’e bunu bildiren bakanlığa, “Kamu sağlık Çalışanları Yasası 64. maddesinde belirtildiği üzere zorunlu hizmetini yapmak üzere görevlendirme yetkisinin” Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu hatırlatan ve gösteren cevabı yazı dediğim gibi hemen iletilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’ndaki bu bekletme sorununun, neden çalışması gerektiği yerde çalıştırılmadığı sorunuzun cevabını bize değil Sağlık Bakanlığı’na sormanız gerekmektedir diye düşünüyorum.

Zaten bu oluşturulmuş mevcut durum şu anda zorunlu hizmetini Devlet Hastanesi’nde yapmakta olan KTTB üyesi doktorlarımız arasında da bir eşitsizlik, ayırımcılık teşkil etmekte olduğunu da üzülerek görmekteyiz. Ve bunu da Sağlık Bakanlığı’na iletmiş ve gereğinin yapılmasını 22 Mart tarihindeki cevabı yazımızda istemiştik.

Bir gün içerisinde cevabi yazımızın ve yapılması gerekenlerin bildirilmesi sanırım merak ettiğiniz bütün soruların cevabını vermektedir.

Devlet yönetiminde bulunan hükümetlerin, yasalara uygun olmayan yürütme uygulamalarında gösterdikleri çalışmaları, eksiklikleri, eşitsizlikleri, göz yummaları, adaletsizlikleri hiç bir zaman tasvip etmediğimizi ve bunlar için verdiğimiz mücadelenin de toplumumuz tarafından ne kadar çok takdir edildiğini biz görmekteyiz, sizlerinde gördüğünüzü sanıyorum.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104