Devlet hastanesinin ameliyathanesinde tıbbi teçhizat eksik

banner37

TIP-İŞ Başkanı Sıla Usar, 2016 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin bakanlıktan, ilaç ve personel hariç, 370 kalem talebi olduğunu vurgulayarak bunların sadece 29’unun temin edildiğini belirtti.

Devlet hastanesinin ameliyathanesinde tıbbi teçhizat eksik
banner90
banner99

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Sıla Usar, hastanede ve sağlık merkezlerinde hekim, hemşire ve diğer personel eksikliklerinin yanı sıra önemli ölçüde tıbbi teçhizat eksiliği de olduğunu belirtti.

Eksikliklerin, hastalara verilen sağlık hizmetinin kalitesini olumsuz etkilediğini ifade eden Usar, ülkemizde gelen geçen hükümetlerin sağlığa yatırım yapmadığını ve bunu adet haline getirdiğini söyledi.

Usar, 2016 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin bakanlıktan, ilaç ve personel hariç, 370 kalem talebi olduğunu vurgulayarak bunların sadece 29’unun temin edildiğini belirtti. Usar, temin edilen taleplerin birçoğunun bağış olduğunun altını çizdi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ülkemizin en büyük ve merkezi kamu hastanesi olduğunu, 24 saat 365 gün kesintisiz tüm bölümleriyle hizmete devam ettiğini ifade eden Usar, acil ameliyatlar da dahil olmak üzere binlerce ameliyatın da burada gerçekleştirildiğini belirtti.

Usar, “Başhekimliğin verilerine göre sadece 2016 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ameliyathanelerinde 2 bin 81 büyük ameliyat, bin 373 orta büyüklükte ameliyat ve 3 bin 235 küçük ameliyat gerçekleştirilmiştir. İnsanımızın canını biz hekimlerin ellerine emanet eden hastanelerimizin, tıp biliminin ve teknolojilerinin bu kadar geliştiği 21’inci yüzyılda, bu kadar çok eksikliklerle hizmet vermeye çalışması, sadece hekimlerin yükünü ve çalışma şartlarını olumsuz etkilemekle kalmayıp ayni zamanda hastalarımızın sağlığını ve almaları gereken çağdaş ve kaliteli hizmeti de aksatmaktadır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nı sağlığa yatırım yapmaya çağıran Usar, eksiklikleri dile getirmeye devam edeceklerini belirtti. Usar,  önümüzdeki günlerde diğer sağlık bölümlerin eksikliklerini de kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Usar, “Yoğun bakımlar hastaların hayata bağlandığı yerlerdir.  Güçlü yoğun bakımlar hayat kurtarır. Biz gerçek hastaneler istiyoruz. Hastaların sağlık hakkını, hekimlerin hastalarını tedavi etme hakkını savunuyoruz” dedi.

Ameliyathanelerin eksiklikleri

Usar, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ameliyathanesinin 2016 yılı için talep edilen eksikler listesini şöyle sıraladı:

banner134
“* 24 adet infizyon pamp cihazı (ilaçların serum içinde damardan güvenli verilmesine yarayan cihaz) * 2 adet port ventilatör (taşınabilir solunum cihazı) * 10 set laringeskop (Solunum yollarını görmeye yarayan cihaz) * 2

adet seyyar monitör (Hastaların takibinin yapıldığı cihaz) * 10 adet ventilatör (suni solunum cihazı) * Monitörlere uyumlu her boyda tansiyon manşonu (her yatak için) * 12 adet havalı yatak * 12 adet hasta başı etajeri (yemek masası bulunan fonksiyonlu) * CPAP maskesi yetişkin boy M ve L olmak üzere yıllık 400 adet (Solunum destek cihazlarının maskeleri) * Disposible Transdüser (invaziv ölçüm için) seti yıllık ihtiyaç 300 adet

* Çarşaf Trollisi (hasta bakımına uygun nitelikler taşımalı) * İlaç trollisi 2 adet * Respiratör kaseti her respiratöre

1 yedek olmak üzere 12 adet * Her hasta başına 1’er adet steteskop toplam 12 adet * Manuel tansiyon aleti 4 adet * Kapalı aspiratör sistemi her yatak başına 1’er adet 12 adet * Her yatak başına 1’er adet mama pump’ı 12 adet *

Ofis sandalyesi silinebilir özellikte 5 adet * Yoğun bakım koşullarına uygun hasta yatağı 12 adet (Xray kaset yeri, oksijen yeri ve transfer kolaylığı olan özellikte) * 4 adet anestezi cihazı (ful donanımlı monitör ile birlikte)

* 1 anestezi (narkoz) makinesi (anjiyoda kullanılmak için) * 40 adet hasta nakil sedyesi * G -20 monitörü için; EKG, SPO2, IBP, TA kablosu (Hastaların bulgularını cihazlara aktaracak kablolar) * Datex ohmeda aespire view B20 monitörü için; EKG – SPO2 – TA (2 şer adet)

* 2 şer adet APL ve Vent – bag, * PM 6000 monitörü; EKG – TA – SPO2 * PlusMED plus6000; EKG – TA –

SPO2 * MAGİLL 5”(adult magill forceps) 10 adet * Percutwist Trakeostomi Set 10 Adet * Trakeostomi Forsebsi 2 Adet * Dantrolen 1 kutu * Zor entubasyon bujisi sert * Zor entubasyon bujisi yarı sert * Yol Gösterici15 C 2 adet * Serum seti uzatma parça 500 adet * Sautraul katater 3 yollu 100 adet”.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75