banner6

Devletin ciddiyetsizliği

banner37

Tabipler Birliği, küflü balyaların uluslararası sigorta tarafından ‘imha edilmeleri ve menşeine geri gönderilmeleri’ için sigorta şirketinin gereken parayı ödemesine rağmen, eşeklere yedirilmek istenmesine anlam veremediklerini açıkladı.

Devletin ciddiyetsizliği
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’na geçtiğimiz ekim ayında Bulgaristan’dan ithal edilen 2 bin 320 ton balyanın, ıslak çıkan ve küflenen 286 tonunun Karpaz’daki hür eşeklere yedirilmek istenmesine tepkiler devam ediyor.

Tarım Teftiş Kurulu’nun ilk raporuna göre ülkeye girmesine izin verilmediği öğrenilen küflü balyalar, uzun süreden bu yana Tarım Bakanlığı’na bağlı Serbest Liman Bölgesi Çelik Silo Tahıl Depoları’nın avlusunda açıkta bekletiliyor.

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, söz konusu balyalarla ilgili henüz nihai bir karar üretemeseler de amaçlarının söz konusu balyaların tahlil neticelerinin temiz olması halinde daha önce de söyledikleri gibi Karpaz’daki eşeklere yedirmek olduğunu söyledi.

Köroğlu: Sigorta gereken parayı ödedi

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, Tarım Teftiş Kurulu’nun yaptığı tespitlere göre ıslak şekilde Gazimağusa Limanı’na gelen balyaların bozuk ve küflü olmaları nedeniyle ülkeye girişlerinin engellendiğini hatırlattı.

Teksen Köroğlu, bir devletin ithal edilen bir malın bozuk olması halinde ülkeye girişine izin vermemesi gerektiğine dikkat çekti. Köroğlu, uluslararası kurullara göre de sağlıksız ve bozuk olan bir malın ülkeye sokulmasının yasak olduğunu vurguladı.

Tarım Teftiş Kurulu’nun ilk raporunun bozuk olan balyaların imha edilmesi üzerine olduğunu anımsatan Köroğlu, uluslararası bir sigorta şirketinin de, bu ilk rapora göre bozuk balyaların imhası veya menşeine geri gönderilmesi için gereken parayı ödediğini belirtti.

Teksen Köroğlu, Tarım Teftiş Kurulu’nun imha raporuna rağmen bu balyaların eşeklere yedirilmesinin devletin ciddiyetsizliğini de göstereceğini dile getirdi.

Uluslararası sigorta şirketinin söz konusu balyaların kullanılamaz olduklarını kabul ettiği için imha bedelini ödediğini yineleyen Köroğlu, söz konusu balyaların imha ve menşeine geri dönüşü dışındaki taleplere anlam veremediklerini ifade etti.

Köroğlu, “ devletimizin ilgili Tarım Teftiş Kurulu’nun kontrol edip menşeine iade veya imha raporu vermesinin ardından, devletimizin başka bir dairesinin yasalarımıza aykırı şekilde aynı ürünün kullanılabileceğini ve bozuk olmadığını iddia ederek ülkeye sokmak istemesi ve tahliller yapmak istemesi devletin ve kurumlarının arasındaki ciddiyetsizliğini ortaya çıkaracaktır” dedi.

Teksen Köroğlu, uluslararası alanda ve kendi iç hukuk ile yasalarımıza da uymayan böyle bir durumun yasa dışı bir uygulama olarak kabul edilip devleti, devlet kurumlarını ve sigortadan menşeine iade veya imha parasını sigortadan alan ithalatçıyı da zan altında bırakıp hukuki sorunu da beraberinde getireceğini düşündüklerini dile getirdi.

“Yetersizlik eşeklere yedirilmek isteniyor”

Köroğlu, söz konusu 286 ton balyanın imhaasıyla ilgili devletin bir plan ve programı var mı bilemediklerini ve devletin bu konuda yetersiz olduğunu düşündüklerini söyledi. Teksen Köroğlu, imha konusunda devletin yetersizliği nedeniyle yeni arayışlar ve eşeklere yedirme konusunun gündeme geldiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Söz konusu balyaların KKTC’de bir yakma tesisi olmadığı için yakılamayacaklarını da belirten Köroğlu, gömerek imha yönetiminin ise devlete pahalı gelebileceğini kaydetti.

Teksen Köroğlu, ortada 286 ton balya olduğunu ve bu balyaların temiz olup olmadıkları yönünde yapılması gereken tahlillerin bazılarının da KKTC’de yapılamadığını dile getirdi.

Yapılması planlanan analizlerin gizli yapılmaması ve bağımsız kurumlarda yapılması gerektiğine dikkat çeken Köroğlu, büyük risk altında olan bu balyaların menşeine geri gönderilmeleri gerektiğini söyledi.

Teksen Köroğlu, kültür mirasımız olan Karpaz eşeklerinin üzerinde bu şekilde kumar oynanması ve deneme tahtası yapılmalarını istemediklerinin altını çizdi. Köroğlu, geçmişte Girne’ye getirilen hurma ağaçlarında da uyarılarının dinlemediğini ve günümüzde KKTC ve Lefke’deki hurma ağaçlarının yok olma sürecine girdiğine dikkat çeken Köroğlu, önemli değerimiz olan eşeklerimizin de yok edilme risklerini yaşamak istemediklerini dile getirdi.

“Amacımız eşeklere yedirmek”

Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, eylemler ve bütçe görüşmelerinden dolayı söz konusu balyalarla ilgili Gıda Güvenliği ve Risk Kurulu toplantısını gerçekleştiremediklerini söyledi.

Olgun Amcaoğlu, önümüzdeki hafta içerisinde bir toplantı yapmayı planlamakta olduklarını kaydetti.

Konu ile ilgili henüz nihai bir karar üretemeseler de amaçlarının söz konusu balyaların tahlil neticelerinin temiz olması halinde daha önce de söyledikleri gibi Karpaz’daki eşeklere yedirmek olduğunu anlatan Amcaoğlu, Karpaz Bölgesi’ne sürekli olarak yaptığı ziyaretlerde eşeklerin bölgede yaptığı erozyonu gördüğünü dile getirdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 09:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110