Diş çürüklerine dikkat!

banner37

Yemek öğünlerimizden sonra tükettiğimiz gıdalardan şekerli ve unlu olanların artıkları, ağzımızda bulunan bakterilerle birlikte asit üretir

banner87
Diş çürüklerine dikkat!
banner90
banner8

Dr. Levent Devrim ÜSTÜN

Bu asitler dişlerimizin mine tabakasını aşındırarak sert ve dirençli yapısını yıpratır ve dişin mine tabakasında çözünmeye sebep olur. Diş minesindeki bu yapısal bozulma diş çürüğünün başlamasına olanak verir. Kişinin ağız hijyeninin kötü olması bakteri plağı oluşturarak diş çürümesini hızlandırır.

Diyetimizde karbonhidratlı, şekerli, unlu gıdaların yoğun şekilde bulunması ve bunlarla birlikte asitli, şekerli içeceklerin sık tüketilmesi diş çürümesine uygun ortam hazırlar.
 

Çok miktarda sigara, puro kullanma alışkanlığı

Kalıtımsal ve bünyesel etkenlerden dolayı kişide zayıf gelişmiş diş yapısı olması ve kişinin tükürüğünün yapısal bileşimi diş çürümelerinde önemli rol alan diğer faktörlerdir.

Çürüyen dişimiz bize bazı belirtiler verir. Dişimizde kahverengi bir kavite boşluğu oluştuğunu görmemiz bunlardan biridir. Ağzımızda hoş olmayan koku rahatsızlığı, dişimizde soğuk içecek içerken veya sıcak, ekşi, tatlı gıdalar yerken ağrı oluşması, bize dişimizin çürüdüğünü belirtir. Fakat bazen gizli, ağrısız, fazla belirti vermeyen çürümelerde olabilir. Bu tip çürümeleri ancak diş hekimi diş röntgeni kullanarak tespit eder.

Diş çürümesi daima dişin dış yüzeyi yani beyaz mine tabakasından başlar ve şayet tedavi edilmezse, dişin diğer iç tabakalarına doğru ilerler ve dişin sinirine ulaşarak diş sinirinin enfekte olmasına neden olur. Enfekte olan dişin siniri şiddetli, uzun süreli zonklama şeklinde ağrılara sebep olur. Ağrılı diş tedavi edilmezse, gece uykudan uyandıran ağrılı rahatsızlıklara ve diş apsesine kadar ilerler.
 

Diş çürümesini önlemek için ne yapmalıyız?

Diş macunu, uygun diş fırçası ve su yardımıyla öğün sonrası dişlerimizi düzenli fırçalamak, diş aralarında gıda artığı birikmesi durumunda diş ipi kullanarak bunları temizlemek, akşam uyku öncesi ağız çalkalama suyuyla gargara yapmak, bireysel olarak alabileceğimiz en etkili önlemlerdir.

Çürüyen dişin, normal fonksiyonunu ve görünümünü geri iade etmek için diş hekimleri tedavi olarak diş dolgusu uygular. Diş dolgusu yaparken dişin yeri, fonksiyonu, çürük kavitesinin diş mine ve dentin dokusuna verdiği zarardan oluşan boşluğun büyüklüğü gibi faktörler hekimin tedavi için kullanacağı dolgu materyalini belirler.

Günümüzde artık dişle aynı renkte olan ve ışınla sertleşen dolgular, ön ve arka grup dişlerimizde tercih edilmektedir. Bu tip dolgulara Kompozit Estetik dolgular denir. Ekonomik olan ve pratik uygulaması kolay bu tip dolgular iki tipte üretilir.


Ön bölge dişlerde estetik özelliği yüksek olarak üretilenler kompozit dolgular tercih sebebi olurken, arka azı diş bölgesinde dayanıklılığı ve estetik özelliği yüksek olarak üretilmiş kompozit dolgular tercih edilir.

Amalgam dolgular ise civa, gümüş alaşımlı, bakır ve kalay karışımından oluşan metal dolgulardır.

Gri renkte metal görünümlüdürler. İçeriğinde bulunan civanın insan sağlığına olan zararı tartışma konusudur.

Porselen, inley, onley dolgular da çürük kavitesi doldurulmasında kullanılır. Diş hekimi dişteki çürük kavitesini temizleyip dişi dolguya hazır hale getirmesinden sonra dişin ölçüsünü alır ve laboratuar ortamında porselen maddesinden diş rengine uyumlu dolgu hazırlanır, özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. İnley ve onley uygulamalarının estetik ve sağlamlığı tatmin edicidir ancak bu uygulamaların maliyeti diğer dolgulara göre yüksektir.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75