banner6

Diyaliz ihtiyacını ortadan kaldıran yapay böbrek başarıyla test edildi

banner37

Diyaliz ihtiyacını ortadan kaldıran yapay böbrek başarıyla test edildi
banner99

Pahalı ve muhtemelen tehlikeli bir prosedür olan diyaliz, böbrek hastalığı olan hastalar için düzenli yapılması gereken bir işlemdir. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki (VUMC) araştırmacılar, vücut içine yerleştirilen ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar veya kan inceltici gerektirmeden işlev gören bir prototip biyoyapay böbreği başarıyla test ettiler.

Cihaz iki temel bileşenden oluşmaktadır. Hemofiltre, kandaki atıkları toplayan silikon yarı iletken membranlar içerir. Bu arada biyoreaktör, su hacmini, elektrolit dengesini ve diğer metabolik süreçleri yöneten modifiye edilmiş renal tübül hücrelerini içerir. Zarlar ayrıca hastanın bağışıklık sisteminin saldırılarına karşı da koruma sağlar.

Böbrek Projesi daha önce bu parçaların her birini ayrı ayrı test etmişti, ancak ilk kez tek bir cihazda birlikte test ediliyorlar. Biyoyapay böbrek, kan inceltici veya bağışıklık düzenleyici ilaçlara ihtiyaç duymadan tek başına kan basıncı altında çalışır.

UCSF Eczacılık ve Tıp Okulları'nın ortak bir bölümü olan Biyomühendislik ve Terapötik Bilimler Bölümü'nde öğretim üyesi olan Roy, “Yapay böbreğin vizyonu, hastalara tam hareketlilik ve diyalizden daha iyi fizyolojik sonuçlar sağlamaktır” dedi. . "Böbrek yetmezliği olan dünya çapında milyonlarca insan için çok daha yüksek bir yaşam kalitesi vaat ediyor."

Böbrek, kandaki toksinleri ve atık ürünleri filtrelemek ve kan basıncını, elektrolit konsantrasyonlarını ve diğer iç sıvıları kontrol etmek de dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli kritik görevlerden sorumludur.

Bu organlar bozulmaya başladığında, bu süreçleri çoğaltmak zorlaşır. Sonuç olarak, hastalar sıklıkla zaman alıcı ve rahatsız edici olan diyalize girerler. Bununla birlikte, böbrek nakli, daha yüksek bir yaşam kalitesi sağlayabilen, ancak reddedilmeyi önlemek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerektiren daha uzun vadeli bir çözümdür.

Böbrek Projesi'nin yapay böbreği, böbrek nakli alıcılarının tanık olduğu yüksek yaşam kalitesini taklit edecek ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlara olan ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Roy, "Ekibimiz, bir bağışıklık tepkisine neden olmadan insan böbrek hücrelerinin kültürünü sürdürülebilir bir şekilde desteklemek için yapay böbreği tasarladı" dedi. "Artık hemofiltreyi ve biyoreaktörü birleştirmenin fizibilitesini gösterdiğimize göre, daha sıkı klinik öncesi testler ve nihayetinde klinik deneyler için teknolojiyi yükseltmeye odaklanabiliriz."

KidneyX Yapay Böbrek Ödülü, bilim insanlarını ve mühendisleri, UCSF'nin yapay böbreğinin gelecekte karşılama yolunda olduğu bir hedef olan "mevcut diyaliz yöntemlerinin ötesinde dönüşümsel tedavi seçenekleri sunan sürekli böbrek replasman tedavileri" önermeye davet etti.

banner134

UCSF Eczacılık Fakültesi Dekanı B. Joseph Guglielmo, "Bu ödül, The Kidney Project'in cesur vizyonunun ve böbrek yetmezliği olan milyonlarca hasta için uygulanabilir bir çözümün uygulanmasının bir kanıtıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104