Doktor önermedikçe antibiyotik kullanmayın

banner37

Soğuk hava dolayısıyla herkes grip… Özellikle çocuklarda görülen ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve halsizlik gibi şikâyetlerle baş gösteren griple ilgili uzmanlar, önemli bir uyarıda bulunuyor:

Doktor önermedikçe antibiyotik kullanmayın
banner90
banner99

Erol KANLIADA

   Kış geldi, grip, nezle ve ishal gibi rahatsızlar da baş gösterdi. Özellikle çocukları daha çok etkileyen ve günlerce yatırtan gribin, okula veya kreşe giden çocuklarda daha sık görüldüğü belirtiliyor.

   Kimimiz doktor kontrolünde ilaç kullanarak, kimimiz de evde bulunan ilaçlar veya doğal beslenmeyle bu süreci atlatmaya çalışıyor… Ama bu konuda uzmanların önemli bir uyarısı var:

   “Doktor önermedikçe, kesinlikle antibiyotik kullanmayın”  

   Kıbrıs Türk Pediatri Başkanı Dr. Gülten Erçal, gribin bir solunum yolu hastalığı olduğunu ve bazen hafif belirtilerle geçebildiği gibi, bazı kişilerde hastalığın ağır seyredebileceğini söyledi.

   Çocuk, genç, yaşlı demeden herkese bulaşabilen gribin, salgınlar yaparak hızlı ve çok kolay yayılabildiğini ifade eden Erçal, “Etkeni İnfluenza virüsü olup çeşitli tipleri vardır. Hastalık ani başlar, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, gözlerde sulanma, ses kısıklığı, eklem, kas, baş ağrısı, halsizlik gibi şikâyetlerle başlar” dedi.

“Çocuklar da ishal de olabilir”

 Özellikle küçük çocuklarda bulantı, kusma ve ishal de görülebileceğini söyleyen Erçal, “Grip virüsü çoğunlukla hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması sırasında damlacık yoluyla bulaşır. Hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 1 gün önce bulaştırıcılık başlar ve 1 hafta sürer, kuluçka süresi yani belirtilerin başlaması, virüsü aldıktan 1-4 gün sonradır” dedi.

banner134
   Gribin 5 yaş altındaki çocuklarda, 65 yaş üzeri kişilerde, gebelerde, bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda (AIDS hastası, kemoterapi alanlarda) şiddetli seyredebilir ve hatta ölümlere de neden olabileceğini vurgulayan Erçal, “Kalp, böbrek, kan, diyabet, astım, kronik akciğer hastalarında, obezlerde de grip ağır seyretmektedir” dedi.

“Grip aşısı öneriyoruz”

   Bazı durumlarda ise grip sırasında, pnömoni (zatürre), kulak iltihabı ve sinüzit de gelişerek, hastanın daha da kötüleşmesine neden olduğunu belirten Erçal, bu nedenle risk gurubundaki kişilere, her yıl grip aşısı önerdiklerini belirtti.

   Sık ve ağır grip geçiren, kreş ve okula giden çocuklara aşı yapılabileceğini söyleyen Erçal, yalnız yumurtaya karşı ciddi allerjisi olanlara grip aşısı yapılmaması gerektiğini vurguladı.

   Erçal, grip hastalarında istirahatın önemine değinerek gribe yakalanan kişilerin bol sıvı tüketmesi, sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerektiğini belirtti.

“Grip hastalığında antibiyotiklerin yeri yoktur”

   Erçal, “Tedavide ateş düşürücü, ağrı kesiciler, virüse bağlı bir hastalık olduğu için antiviral ilaçlar kullanılmalıdır. Hastalık belirtileri başladıktan 48 saat içinde antiviral tedavi başlanmalıdır. Grip hastalığında antibiyotiklerin yeri yoktur” dedi.

   En çok yapılan yanlışın, eczaneden hastaların kendi başlarına antibiyotik alıp kullanmaları olduğunun altını çizen Erçal, “Antibiyotikler zatürre, sinüzit, kulak iltihapları gelişirse, doktor tarafından verilmelidir” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75