banner6

Domatesi dahi soyarak tüketin!

banner37

Tarım Dairesi eski Müdürü Emine Solyalı, Devlet Laboratuarı’ndaki yangın sonrasında yurt dışından gelen ve ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerde 3 aydan beri denetim olmadığını söyledi ve vatandaşlara tavsiyelerde bulundu:

Domatesi dahi soyarak tüketin!
banner151

Mehmet KARA

Tarım Dairesi eski Müdürü Emine Solyalı, Devlet Laboratuarı’ndaki yangın sonrasında gıda denetimlerinin yapılamaması üzerine uyarılarda bulundu.

“Analiz yapılmadığını duydukça vicdanım rahatsız” diye konuşan Solyalı, tüm meyve ve sebzelerin iyi bir şekilde yıkanmasını ve soyularak yenilmesini tavsiye etti.

“3 aydan beri denetim yok”

Tarım Dairesi eski Müdürü Solyalı, sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu.

İşte Solyalı’nın paylaşımı şöyle:

“Yurt dışından gelen ve ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerde 3 aydan beridir herhangi bir denetim yoktur. Yurt dışından gelen ürünlerden analiz belgesi istense de bunun güvenirliliği ne kadardır. Tavsiyem her türlü meyve ve sebzeyi iyice yıkayıp soyulabilen her ürünün domates dahil soyarak tüketilmesidir...”

“Tarım ilaçları hemen hasta etmez”

Konuyla ilgili KIBRIS’ın sorularını da yanıtlayan Emine Solyalı, konuya dikkat çekmek için böyle bir paylaşımda bulunduğunu söyledi.

Meyve ve sebzelerin kabuğu soyulunca ilacın büyük bir kısmının üzerinden atılmış olacağını belirten Solyalı, ‘Ciddi sağlık sorunuyla karşı karşıya gelinebilir mi?’ sorusu üzerine ise “Tarım ilaçları hemen hasta etmez. Vücutta birikir ve bu yıllar alır. Bu ilaçlar çok küçük çaplı ilaçlardır. Önemli olan vücuda ne kadar az girmesidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 10:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110