banner6

Down sendromu hastalık değildir

banner37

Sağlık Turizmi Konseyi, LTB’nin “Dünya Down Sendromu Günü” dolayısıyla bugün “Çorabını Gey da Gel” yürüyüşüne destek belirtti. Konsey Başkanı Savaşan, etkinliğin toplumsal bilincin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı:

Down sendromu hastalık değildir
banner150

banner150 banner150

Sağlık Turizmi Konseyi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) “Dünya Down Sendromu Günü” dolayısıyla bugün gerçekleştireceği “Çorabını Gey da Gel” etkinliğine destek belirtti.

Konsey Başkanı Ahmet Savaşan, “21 Mart Dünya Down Sendromu Günü”nde Dünya’nın pek çok yerinde toplumsal farkındalık oluşturabilmek amacıyla farklı konu başlıkları seçilerek, çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini söyledi. Savaşan, “Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından organize edilen ve ülkemizde bu konuda toplumsal bilincin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığımız ‘Çorabını Gey da Gel’ etkinliğine destek veriyoruz” dedi.

Down sendromlu kişilerin topluma kazandırılmalarında en önemli gerekliliğin başında eğitimin geldiğine dikkat çeken Savaşan, doğumdan itibaren başlatılan eğitimlerle Down sendromlu kişilerin toplumda başarılı olduklarını vurguladı.

Günümüzde Down sendromlu kişilerin hemen hepsinin okula gittiğini ve başarılı olduğunu kaydeden Savaşan, “Bu insanlarımız çağımızda sosyal yaşama kolaylıkla katılıyor ve çoğu da yarı-bağımsız yaşamlar kurabiliyorlar” dedi.

Eskiden “okuyamaz” bile denilen bu bireylerin artık lise, hatta üniversite bitirebildiklerini kaydeden Savaşan, “Down sendromlu doğan insanlarımız doğumdan itibaren başlayan, düzenli ve disiplinli eğitimlerle ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor ve hayatta başarılı olabiliyorlar” diye konuştu.

Son 40 yılda Dünya’da uygulanan çeşitli eğitim ve terapilerle hem öğrenme hem de bağımsız yaşam seviyelerindeki artışın müthiş sonuçlar doğurduğunun altını çizen Savaşan, Down sendromunun hastalık olmadığını söyledi.

Bu konuda toplumsal farkındalığın gelişmesi için devlet, özel sektör, sivil toplum örgütlerinin el ele gönül gönüle vererek yılda sadece bir gün değil, sürdürülebilir bir yapının kurulması için çalışması gerektiğine dikkat çeken Savaşan, “Ülkemizde bu bilincin var olduğunu görüyoruz. İnanıyorum ki insanımız da konuya gereken duyarlılığı gösterecek ve bu gibi etkinlikleri de destekleyecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104