banner6

DSÖ: "Omikron varyantı kaynaklı ölüm henüz bildirilmedi"

banner37

Omicron varyantı en az 38 ülkede tespit edildi, ancak henüz ölüm bildirilmedi, Dünya Sağlık Örgütü , küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceği uyarıları arasında söyledi

DSÖ: "Omikron varyantı kaynaklı ölüm henüz bildirilmedi"
banner150 banner150 banner151 banner143

Omicron varyantı en az 38 ülkede tespit edildi, ancak henüz ölüm bildirilmedi, Dünya Sağlık Örgütü , küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceği uyarıları arasında söyledi.

Omicron enfeksiyonları Güney Afrika'nın toplam vakalarını 3 milyonu geçtiğinden, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya, varyantın yerel olarak bulaşan vakalarını doğrulayan en son ülkeler oldu.

DSÖ, varyantın ne kadar bulaşıcı olduğunu, daha ciddi hastalığa neden olup olmadığını ve buna karşı tedavilerin ve aşıların ne kadar etkili olduğunu belirlemenin haftalar alabileceği konusunda uyardı.

DSÖ Cuma günü yaptığı açıklamada, Omicron ile ilgili herhangi bir ölüm raporu görmediğini, ancak yeni varyantın yayılmasının, önümüzdeki birkaç ay içinde Avrupa'daki Covid vakalarının yarısından fazlasına neden olabileceği konusunda uyarılara yol açtığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu başkanı Kristalina Georgieva Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni varyantın, Delta türünün yaptığı gibi küresel ekonomik toparlanmayı da yavaşlatabileceğini söyledi.

“Bu yeni varyantın gelmesinden önce bile, devam ederken toparlanmanın bir miktar ivme kaybetmesinden endişe duyduk” dedi. "Çok hızlı yayılabilen yeni bir varyant, güveni sarsabilir."

Varyantın ilk kez 24 Kasım'da bildirildiği Güney Afrika'daki araştırmacılar tarafından yapılan bir ön çalışma , Delta veya Beta suşlarına kıyasla yeniden enfeksiyona neden olma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Kızıl Haç başkanı Francesco Rocca, Omicron'un ortaya çıkışının eşit olmayan küresel aşılama oranları tehlikesinin "nihai kanıtı" olduğunu söyledi.

“Bilim topluluğu, aşı oranlarının çok düşük olduğu yerlerde çok yeni varyantların riskleri konusunda birkaç kez uyardı” dedi.

“Hâlâ birbirimize ne kadar bağlı olduğumuzun farkına varmamamız inanılmaz. Bu yüzden Omicron varyantını nihai kanıt olarak adlandırıyorum.”

Pfizer ile Covid aşısını yapan BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, şirketin çekimleri nispeten hızlı bir şekilde adapte edebilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut aşıların, mutasyonlara rağmen ciddi hastalıklara karşı koruma sağlamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

"Prensip olarak belirli bir zaman noktasında bu yeni varyanta karşı yeni bir aşıya ihtiyacımız olacağına inanıyorum. Soru, ne kadar acil olması gerektiğidir” dedi.

ABD'de altı eyalet daha Cuma günü Omicron varyantının enfeksiyonlarını doğruladı.

New Jersey, Maryland, Missouri, Nebraska, Pennsylvania ve Utah, ilk Omicron vakalarını bildirdiler. Ayrıca California, Colorado, Hawaii, Minnesota ve New York'ta bulunmuştur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, diğer eyaletlerdeki olası Omicron varyant vakalarını araştırdığını söyledi.

California'nın kırsal kuzeyi ve Central Valley, Omicron vurduğunda hala Delta varyantı ve düşük aşılama oranlarıyla bağlantılı bir vaka dalgasıyla mücadele ediyordu.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 15:22
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110