Durumun ciddiyetinin farkına varın !

banner37

Koronavirüs vakalarındaki artışın yanı sıra bu hastalığa 2 gencin yenik düşmesi, toplumda tedirginliği artırırken, sağlık uzmanları halkı bir kez daha uyardı:

Durumun ciddiyetinin farkına varın !
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“TEMASLILAR ARTIK KENDİNİ GİZLEMESİN”… Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yağmur Aldağ, durumun ciddiyetini toplum olarak anlamamız ve ona göre davranmamız gerektiğine vurgu yaparak, 7’den 70’e herkesin kendini korumasının önemli olduğunu belirtti. “Temaslılar kendini gizliyor” diyen Aldağ, vakaların artması ve bugün bu noktada olmamızın en önemli sebeplerinden birinin temaslıların kendini gizlemesi olduğunu, artık kimsenin temaslı olduğunu gizlememesi gerektiğini söyledi

  • “VAKA SAYISI OLARAK TÜRKİYE’DEN ÖNDEYİZ”… Aldağ, Türkiye ile KKTC’nin nüfusunu göz önünde bulundurarak günlük vakaları kıyasladığımızda, vaka sayısı olarak Türkiye’den önde gittiğimize dikkat çekti. Öte yandan “ben gencim”, “bana bir şey olmaz”, “kronik rahatsızlığım yok” diyerek rehavete kapılanlar olduğunun altını çizen Aldağ, bu virüsün bir garantisi olmadığını kaydetti

KKTC’de giderek artan Koronavirüs vakaları karşısında vatandaşları uyaran sağlık uzmanları, “Durumun ciddiyetinin farkına varın” diyerek, tedbir ve kurallara harfiyen uyulmasını istedi.

Ülkedeki gidişatın hiç de iyi olmadığını, nüfusa göre vaka sayılarında Türkiye’nin önünde gittiğimize dikkat çeken sağlık uzmanları, vakaların artmasındaki en önemli sebeplerden birinin, temaslıların kendini gizlemesi olduğunu vurguladı.

Giderek tırmanışa geçen koronavirüs vakalarının yanında pazar günü 2 gencin hastalıktan hayatını kaybetmesi ise toplumdaki tedirginliği daha da artırdı.

Koronavirüs sebebi ile hayatını kaybeden 40 yaşındaki Salih Çarka’nın bilinen hiçbir hastalığının olmaması, halk arasında endişeye sebep olurken, uzmanlar da halka bir kez daha “Durumun ciddiyetinin farkına varın” çağrısı yaptı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yağmur Aldağ, artık bu durumun ciddiyetini toplum olarak anlamamız ve ona göre davranmamız gerektiğine vurgu yaparak, 7’den 70’e herkesin kendini korumasının önemli olduğunu belirtti.

“Temaslılar kendini gizliyor” diyen Aldağ, vakaların artması ve bugün bu noktada olmamızın en önemli sebeplerinden birinin temaslıların kendini gizlemesi olduğunu söyledi.

Aldağ, Türkiye ile KKTC’nin nüfusu göz önünde bulundurularak, günlük vakalar kıyaslandığında, vaka sayısı olarak Türkiye’den önde gittiğimize dikkat çekti.

Öte yandan “ben gencim”, “bana bir şey olmaz”, “kronik rahatsızlığım yok” diyerek rehavete kapılanlar olduğunun altını çizen Aldağ, bu virüsün bir garantisi olmadığını kaydetti.

“Durumun ciddiyetinin farkına varalım”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yağmur Aldağ, artan Koronavirüs vakalarına karşı halkı uyardı.

Aldağ, pandemi nedeni ile pazar günü en geç ölümün yaşandığına vurgu yaparak, hayatını kaybeden 40 yaşındaki Salih Çarka’nın bilinen hiçbir hastalığının olmadığını ve ölümünün herkesi üzdüğünü belirtti.

“İnsanların bunları görerek, duyarak, vurdumduymaz yaşamasına anlam veremiyorum” diyen Aldağ, artık bu durumun ciddiyetini toplum olarak anlamamız ve ona göre davranmamız gerektiğine vurgu yaptı.

“7’den 70’e herkes kendini korumalı”

banner134
Başbakan Ersan Saner ile Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın basına yansıyan, kalabalık, maskesiz parti ziyaretleri ve buna benzer olaylarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Aldağ, ülkeyi yönetenler durumun ciddiyetini ortaya koyacak, örnek olacak davranışlarda bulunması gerekirken, tam tersi davranarak topluma güvensizlik aşılıyor” dedi.

“Yol gösterici insanlar böyle davranmamalı” diyen Aldağ, 7’den 70’e herkesin kendini korumasının önemli olduğunu, “Maske takın”, “kalabalıklara girmeyin”, “temizliğe dikkat edin” diye defalarca kez aynı şeyleri tekrarladıklarını söyledi.

Aldağ, her şeyi devletten beklememek gerektiğine dikkat çekerek, herkesin maske, mesafe ve hijyene dikkat etmesi ve kendi tedbirini alması gerektiğini bildirdi.

“Temaslılar kendini gizlememeli”

“Temaslılar kendini gizliyor” diyen Aldağ, vakaların artması ve bugün bu noktada olmamızın en önemli sebeplerinden birinin temaslıların kendini gizlemesi olduğunu söyledi.

 Aldağ, Alsancak’taki vaka artışının sebebinin de temaslıların kendini gizlemesi olduğunu vurgulayarak, “Pozitif olduğunu bildiğiniz kişi ile temasınız varsa, gelinen bu noktada artık kendinizi gizlemeyin. Gerek insanlar ne der, gerekse ekonomik kaygılarla temaslı olduğunu gizleyenler, vakaların artmasına neden oluyor” diye konuştu.

“Virüsü daha çok yabancılardan bulaştık”

Bunların yanında alınan Bakanlar Kurulu kararlarını yabancılara anlatamadığımızı, İngilizce bir bildiri bile yayınlayamadığımızı belirten Aldağ, “Virüsü daha çok yabancılardan bulaştık. Özellikle yeni yılda bu insanlar yasaklardan bihaber kutlamalar yaptı, burada da en büyük eksiğimiz, yabancılara İngilizce bildiri sunamamamızdan kaynaklandı” dedi.

“Türkiye’den daha öndeyiz”

Aldağ, Türkiye ile KKTC’nin nüfusunu göz önünde bulundurarak, günlük vakaları kıyasladığımızda vaka sayısı olarak Türkiye’den önde gittiğimize dikkat çekti.

Öte yandan “ben gencim”, “bana bir şey olmaz”, “kronik rahatsızlığım yok” diyerek rehavete kapılanların olduğunun altını çizen Aldağ, bu virüsün bir garantisi olmadığını kaydetti.

Aldağ, vatandaşlara doktorlarına danışarak aşı olmayı önerirken, aşı yaptıktan sonra da rehavete kapılmamalarını, tedbir almaya devam etmeleri gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75