Duygusal açlıkla nasıl başa çıkarız            

banner37

Duygusal açlıkla nasıl başa çıkarız            
banner90
banner99

Funda BİLGİNER


Beslenme fizyolojik açıdan hayatta kalabilmek, bedenimizi zinde ve sağlıklı tutabilmek için gerekli bir eylemdir. Fakat bazen aç olmadığımız halde yalnızca duygularımızla hareket ederek yemek yeriz. Ruh haline cevap olarak ortaya çıkan açlık hissetmeden yapılan yeme eğilimine duygusal açlık denir. Bu yapılan eylem pozitif veya negatif duygulardan ötürü gerçekleşiyor olabilir.
 

Duygusal açlığın fizyolojik açlıktan farkı

Fizyolojik açlıkta yavaş yavaş gelen bir acıkma hissi ile birlikte midede boşalma hissi gerçekleşir. Buna bağlı olarak enerji düşmesi, yorgunluk, kimilerinde sinirlilik haliyle ortaya çıkar ve besin alımı sonrası bu semptomlar düzelir. Buna karşılık duygusal açlıkta beynimizin ve duygularımızın bizi ele geçirmesiyle birlikte tok olsak dahi, yemek yeme isteğiyle karşı karşıya kalırız. Bu yaşanılan duygular üzüntü, stres, mutluluk, heyecandan ileri gelebilir ve aniden ortaya çıkabilir.

Duygusal açlıkta daha çok kalori içeriği yüksek besinlere yönelim gerçekleşerek, bunu suçluluk duygusu, utanç, pişmanlık takip eder.

Sağlıklı bir besinden yeterli miktar alımı sonucu doygunluk hissi gerçekleşmez.

Özel bir besine karşı yoğun bir istek yaşanır ve başka hiçbir besin bu isteği karşılamaya yetemez, fakat fiziksel açlıkta kişi karnını doyurmak için besin tüketir.

Ağız dolusu yemek yeme halinde dahi hep daha fazla yeme isteği vardır.

Özellikle kendini yalnız hissetme zamanlarında gelen bir yeme eğilimi duygusu vardır.
 

Neden acıkıyorsunuz

Duygusal yemenin farkında olun ve size bu davranışa iten şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın.

 

Diyet günlüğü tutun

İlk olarak kişinin duygusal açlık ve fizyolojik açlığı ayırt edebilmesi gerekir. Ne gibi durumlarda, ne zaman, nasıl hissettiğinde daha fazla yeme isteğinin geldiğini fark etmesi gerekir. Bunun için en güzel yöntemlerden biri diyet günlüğü tutmaktır. Yemek yeme ihtiyacınız geldiği anda nasıl bir konumda olduğunuzu ve hangi duygular içerisinde olduğunuzu not edin. Böylece gerçekten bir açlık duygusu içinde mi yoksa ani bastıran bir yeme atağı içinde mi olduğunuzu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

banner134

 

Durun ve düşünün


Eğer çok ani bastıran bir açlık hissi söz konusu ise bu duygusal açlıktır ve böyle zamanlarda kişinin durup düşünmesi, acaba ben gerçekten aç mıyım diye kendine sorması gerekir. Mutfağa yönelmemek için dışarıya yürüyüşe çıkmak gibi kendinize başka uğraşlar bulmanız size açlık hissini unutturacaktır.
 

Yaşam tarzınızı değiştirin

Duygusal açlıkla başa çıkabilmenin yollarından birisi ise düzenli bir yaşam tarzıdır. Düzenli uyku saatleri, egzersiz yapmak, yeterli ve dengeli beslenmek gibi alışkanlıklar iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olacaktır.

 

Kendinize zaman ayırın

Duygularınızı yemekle bastırmayı engellemek için, kendinize zaman yaratın ve mutlu hissedeceğiniz aktivitelerde bulunun.


 

Porsiyonlarınızı küçültün

Bazıları için, diyetteyken sevdikleri yemeklerden kopmak duygusal olarak çok zor olabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey tamamıyla bu besinleri hayatınızdan çıkarmak yerine dengeyi kurmaktır. Bunun için sevdiğiniz ama kalorisi yüksek besinlerin porsiyonlarını küçültebilirsiniz.

 

Sağlıklı besinlere yönelin

Evinizde kolay ulaşabileceğiniz taze meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı alternatifler bulundurun. Buzdolabınızda sizi kaçamağa sürükleyebilecek besinler barındırmayın.

Unutmamak gerekir ki; duygusal yeme insanların morallerinin bozuk, mutlu ya da üzgün oldukları anda yaşadıkları bir durum. Bu durumda sağlıksız ve kalorisi yüksek bir besin seçimi olabilir, ancak yemek seçimi ne olursa olsun bu yeme isteğini kontrol etmeyi ve dengelemeyi öğrenme en doğru yöntemdir.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75