Elle yazılan ilaç reçetesi artık geçerli değil

banner37

Sosyal Sigorta kapsamında olan ilaçların reçetesinin elektronik ortamda verilmesini sağlayan otomasyon sistemine 1 Mart itibarıyla geçildi ancak henüz bu sisteme geçmeyen bazı hekimler nedeniyle hastalar mağdur oldu

banner87
Elle yazılan ilaç reçetesi artık geçerli değil
banner90
banner8

ÖZEL HEKİMLER DE DAHİL EDİLDİ… Tüm kamu ve özel doktorların hastalara yazacağı ve Sosyal Sigorta kapsamındaki ilaçların reçetesinin elektronik ortamda verilmesini sağlayan otomasyon sistemine 1 Mart itibarıyla geçildi. Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, el ile düzenlenen reçete sisteminin geçerliliğinin kalmadığını belirtikten, Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz de hastalara reçete yerine karekodu verileceğini ve hastaların bu karekodla ilaçlarını alacaklarını söyledi.

Ahmet UÇAR

Sosyal Sigorta kapsamında olan ilaçların reçetesinin elektronik ortamda verilmesini sağlayan otomasyon sistemi 1 Mart itibarıyla yürürlüğe girdi. Tüm kamu ve özel doktorların yazacağı reçeteleri kapsayan otomasyon sisteminden henüz haberi olmayan vatandaşlar ise başvurdukları doktorlarından alıştıkları elle yazılmış reçetelerini alamayınca ne yapacağını şaşırdı.

Kıbrıs’a ulaşan sosyal sigortalı bazı vatandaşlar hekimden reçete talep ettiğini ancak yeni sisteme geçileceği gerekçesiyle kağıda yazılmış reçete verilemeyeceği cevabını aldıklarını belirterek, “Bu sistem ne zaman geçecek, ben tansiyon hastasıyım ve dar gelirliyim, öleyim mi?” şeklinde isyan etti.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre hastaların alması gereken ilaçlar 1 Mart’tan itibaren el ile düzenlenen reçete yerine elektronik ortamda yazılacak.

Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, 1 Mart’tan itibaren el ile düzenlenen reçete sisteminin geçerliliğinin kalmadığını belirterek, tüm hekimlerin otomasyon sistemine geçtiğini ancak bazı hekimlerin henüz yeterli bilgiye sahip olamayabileceğini kaydetti.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz de 1 Mart’tan itibaren otomasyon sistemine geçildiğini, hastalara reçete yerine karekodu verileceğini ve hastaların bu karekodla ilaçlarını alacaklarını açıklayarak, ayrıca bu sistemin eczacılar açısından olumlu bir girişim olduğunu vurguladı.

Vatandaş: Mağdur olduk

Kıbrıs’a ulaşan bazı sağlık sigortalı vatandaşlar, Sosyal Sigortalarını kapsayan ilaçların reçete olarak verilmesi noktasında sistem değişikliğine gidildiğini öğrendiklerini belirterek, söz konusu sistemin ise ne olduğunun henüz belli olmaması sebebiyle sigortaların ilaçlarını karşılamadığını kaydetti.

Vatandaşlar, hekimlerden reçete talep ettiklerini ancak elle yazılan reçetelerin artık kabul edilmeyeceği cevabını aldıklarını ifade ederek, bunun sonucunda ise Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ilaçlarda indirim yapmaması nedeniyle ilaçlarını alamadıklarını kaydetti.

Vatandaşlar, “Biz dar gelirliyiz ve tansiyon hastasıyız, tansiyon ilaçları ise oldukça pahalı. Sosyal Sigortalar olmazsa ben ilacımı nasıl alacağım? Benim 13 yaşında bir çocuğum var. Ben eğer ölürsem bunun sorumluluğunu kim alacak?” diye sordu.

“Eski ve elle düzenlenmiş reçete dönemi bitti”

Sosyal Sigortalar Dairesi, internet sitesinden yaptığı duyuruda özel eczane uygulamalarında 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kullanılmakta olan ilaç harcamalarına ilişkin bilgilerin elektronik ortam içerisinden gönderilmesine ve geri ödenmesinin sağlanmasına olanak sağlayabilmek adına otomasyon sisteminin daha sağlıklı sürdürülebilmesi için 1 Mart 2020 tarihinden itibaren serbest çalışan doktorların da bu sisteme dahil edileceğini bildirdi.

1 Mart 2020 itibarı ile elde düzenlenmiş reçetelerin kullanımına son verildiğini belirten daire, yeni sisteme dahil olmak isteyen serbest çalışan doktorların yeni sözleşme için Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvurması gerektiğini kaydetti.

Daire, bu noktada sözleşme imzalayan doktora sisteme giriş yapabilmesi için bir şifre ve parola verileceğini dile getirerek, yeni sözleşmesi bulunmayan doktorların ise sigortalı hastalara uygulanan özel eczane sisteminin dışında kalacağını ifade etti.

1 Mart 2020 tarihinden önce sözleşme imzalayan serbest çalışan doktorların 1 Mart 2020 tarihi itibarı ile sisteme girerek reçete düzenleyebileceğini ifade eden daire, sözleşmesini daha sonra imzalayan doktorların ise sözleşme tarihi itibarı ile sisteme dahil olabileceğini kaydetti.

Daire, bu sözleşmelerin yürürlüğe girdiği 1 Mart 2020 tarihinden itibaren eski ve elde düzenlenmiş reçetelerin kullanımına son verildiğini açıkladı.

Gürkut: Otomasyon sistemine girmeyen hekimler reçete yazamıyor

Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sosyal Sigortaların karşıladığı ilaçların reçetelenmesi noktasında 1 Mart 2020 tarihinden itibaren otomasyon sistemine geçildiğini belirterek, sosyal sigorta ilacı yazacak tüm hekimlerin bu sisteme geçmesi gerektiğini açıkladı.

Gürkut, geçmiş dönemlerde hekimlerin sağlık sigortası olan vatandaşlara ilaçları özel reçetede yazdığını anımsatarak, mevcut sistemde ise bu işleyişin elektronik ortam üzerinden gerçekleşeceğini kaydetti.

Söz konusu sistem değişikliği noktasında birlik olarak tüm hekimlere çeşitli yöntemlerle bilgi verdiklerini dile getiren Gürkut, bazı hekimlerin ise bu sistemden hâlâ haberdar olamayabileceğini de belirtti.

Gürkut, elektronik sisteme kayıt olmayan hekimlerin ise sosyal sigorta ilaçlarını içeren reçete yazamayacağını dile getirdi.

Öksüz: Otomasyon sistemi olumlu bir girişim

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Sosyal Sigortalar yoluyla indirimli bir şekilde alınan ilaçların geçmiş dönemlerde reçetelere yazıldığını anımsatarak, 1 Mart’tan itibaren ise otomasyon sistemine geçilmesi dolayısıyla hastalara reçete yerine karekodu verileceğini belirtti.

Öksüz, hekimlerin hastaya hangi ilaçları, hangi dozlarda vereceğinin elektronik ortam yoluyla karekoduna işleneceğini ifade ederek, eski ve elle düzenlenen reçetelerin geçerliliğinin ise kalmadığını açıkladı.

Otomasyon sisteminin özellikle eczacılar için olumlu bir girişim olduğunu kaydeden Öksüz, geçmiş dönemlerde sosyal sigorta reçetesi yazmaya yetkisi olmayan hekimlerin bile gelişi güzel ilaç yazdığını, bu nedenle de eczacıların mağduriyet yaşadığını vurguladı.

Öksüz, geçmiş dönemlerde hekimlerin hastalara Sosyal Sigortayı kapsamayan ilaçları da yazdığını hatırlatarak, bunun sonucunda ise eczacı ile hastanın gerginlik yaşadığını anlattı.

Söz konusu otomasyon sistemiyle tüm bu sorunlarının önüne geçilebileceğini dile getiren Öksüz, hastaların aynı sistemle devam edeceğini, hekimlerin ise ilaç verme noktasında birtakım değişiklere gideceğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75