Enfeksiyon hastalıklarında beslenme

banner37

Mevsim değişiklikleri ve kış aylarında sık karşılaşılan enfeksiyon çocuklarda daha dikkatli olunması gereken bir hastalıktır.

Enfeksiyon hastalıklarında beslenme
banner8

Dyt. Şerife EREL

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde alt ve üst solunum yolu hastalıkları sık görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya üzerindeki çocuk ölümlerinin üçte ikisinin yetersiz beslenmeye bağlı gelişen enfeksiyon sonucu oluşan pnömöni ve ishal gibi önlenebilir hastalıklar nedeniyle olduğunu bildirmektedir.
•Enfeksiyon hastalıklarında sık karşılaşılan durumlardan biri de vücut ısısının yükselmesi ve bunun sonucunda metabolik hızın artmasıdır. Amaç artan enerji ihtiyacını karşılamak ve yeterli- dengeli beslenmeyi sağlamaktır. Aynı zamanda kusma ve ishal sonucu oluşan kayıpları da karşılamak gerekir.
•Kalori ihtiyacını karşılamak için yüksek enerjili besinlerden yararlanılır. Hastalığın şiddetine göre vücutta özellikle iskelet kasında meydana gelen yıkımlar karşılanmalı.
•Artan protein kaybı ve yıkım nedeniyle artan ihtiyacı karşılamak için proteinden zengin ve biyoyararlılığı yüksek besinler (et, süt, yumurta vs.) tüketilmelidir. Alınan proteinin en az `’ı iyi kalite olmalıdır.
•Enerji ihtiyacı arttığı, aynı zamanda B vitamini gereksinimini karşılamak için tahıllar (muhallebi, un çorbası vb) arttırılmalı böylece diyetin CHO oranı da artacaktır.
•Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için bu gerekli olup aynı zamanda ishal, kusma, yüksek ateş gibi nedenler vücuttan sıvı kaybına yol açar. Taze meyve suları, süt, ayran gibi sıvılar tercih edilmelidir.
•Vitamin- mineral ihtiyacı önerilerenden bir miktar daha fazla artmaktadır. Taze meyve suları enerji yönünden de zengin olması sebebiyle tercih edilmelidir.
•İyi pişmiş sebzeler de artan vitamin-mineral gereksinimini karşılamada oldukça yararlıdır.

banner134
•Hastalık sebebiyle besin alımında zorluk yaşanmaması için sevilen ve tüketimi kolay besinler tercih edilmelidir. Gereken CHO (karbonhidrat)  ve protein miktarı karşılanamıyorsa özel mamalar ve enteral ürünlerden destek alınmalıdır.
Enfeksiyondan korunmada önemli birkaç vitamin ve mineraller:

A Vitamini;

Vücutta kemiklerin, dişlerin gelişimi, sağlıklı büyüme, görme, üreme gibi fonksiyonlarının yanında hastalıklara karşı direnç sağlamada oldukça önemli bir vitamindir. Bağışıklığın sürekliliği için gereklidir. Virüs ve tümörlerle savaşan hücrelerin korunmasında, makrofajların fagosite edici etkilerini artırmada rol oynar. Antikor oluşumunda görevlidir. Anti-enfeksiyon vitamin olarak bilinir.
Kaynakları; karaciğer, balık, yumurta sarısı, süt, tereyağı, şeftali, kayısı, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, domates.

E Vitamini;

Vücuttaki en önemli işlevi antioksidan özelliği sayesinde mide, bağırsak ve karaciğer hücrelerinde A vitamininin etkisini artırmaya ve depolamaya yardım etmesidir. E vitamini yaş ilerledikçe zayıflayan bağışıklık sisteminin etkisini artırmaya yardımcıdır. Kan hücresinde bulunur ve anemiyi önlemede etkilidir.
Kaynakları; bitkisel yağlar, yeşil yapraklı bitkiler, yağlı tohumlar ve bunlardan elde edilen yağlar, sert kabuklu meyveler (fındık, ceviz), tahıl taneleri ve kuru baklagillerdir.

C Vitamini;

Vücutta pek çok işlevi vardır bunlardan biri de bağışıklık sistemi üzerine olan etkisidir Vücudu enfeksiyonlardan ve bakteri toksinlerinden koruduğunu düşündüren ise enfeksiyon halinde vücutta bulunan miktarındaki azalmadır. C vitamini vücutta bulunan bağışıklık öğeleri IgA ve IgM düzeylerini arttırarak virüslerin aktivitelerini engeller. Demir emilimine katkıda bulunarak anemiyi önlemede rol oynar. Kalsiyum, B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, folik asit, pantotenik asit ile A ve E vitaminlerinin vücutta daha elverişli kullanılmasında gereklidir.
Kaynakları; turunçgiller,kuşburnu, taze biber, çilek, domates, yeşil yapraklı sebzeler.

Çinko;

Yetersizliğinde timusta bozulma, doğal öldürücü hücre aktivitesinde azalma görülür. Çinko bağışıklık için gerekli T hücre aktivitesi ve antioksidant savunma sistemi üzerinde etkilidir. Antioksidan kapasitesi, enfeksiyon ve bağışıklık sistemi üzerine etkisi oldukça yüksektir. Kandaki çinko enfeksiyon ve beslenme yetersizliği gibi durumlarda azalmaktadır. Çinko yetersizliğinde tat almada azalma ve buna bağlı iştahsızlık gelişir.

Kaynakları; et, deniz ürünleri, karaciğer, badem içi, ceviz, bulgur, süt ve türevleri

Selenyum;

Hücre zarının dayanıklılığını arttırır. E vitamini yetersizliğinde oluşan bazı hastalıların iyileşmesinde rol oynar. Etkili antioksidan özellik gösteren bileşikleri vardır. Antioksidan kapasitesi yüksek, anti-kanserojen bir mineraldir. Bağışıklık sistemini korur ve enfeksiyona direnci arttırır.

Kaynakları; deniz ürünleri, organ etleri, sarımsak, mantar.
 


 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75