banner6

Erken teşhis, sağlıklı yaşam şansı veriyor

banner37

Doğu Akdeniz Doğa Koleji öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik verdiğimiz “Meme Kanseri Farkındalık Semineri”nde  meme kanseri görülme sıklığının yıllar içerisinde gösterdiği değişimden de söz ettik

Erken teşhis, sağlıklı yaşam şansı veriyor
banner99

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Erken tanısı ve erken tanındığı takdirde tedavideki başarı ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan “meme kanseri”, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar arasında en sıklıkla görülen kanser türüdür.


Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, meme kanseri görülme sıklığının 1950’li yıllarda her 20 kadından birinde, 1970’li yıllarda her 13 kadından birinde, 1980’li yıllarda her 11 kadından birinde ve 1990’lı yıllardan itibaren ise her 8 kadından birinde görüldüğü belirtilmektedir.


 Günümüzde gelişen teknolojik imkanlarla hastalığın tanı ve tedavisindeki yeni gelişmelerin ve özellikle erken tanı hizmetlerinin sunduğu imkanlar neticesinde hastalık, çok erken dönemlerde tespit edilebilmekte ve uygun tedavi yaklaşımları neticesinde hastalıksız, sağlıklı yaşam şansı kişiye yeniden kazandırılabilmektedir.
 


Günümüzde, erken tanı hizmetlerinin sağlıklı şekilde uygulanması ve erken tanı konusunda kadınların bilinçlendirilmesi neticesinde hastalıktan ölüm oranları oldukça azalmıştır.

 

Doğu Akdeniz Doğa Koleji’ndeydik

 


“1-31 Ekim, Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla, Doğu Akdeniz Doğa Koleji öğrenci ve öğretmenlerine yönelik “Meme Kanseri Farkındalık ve Erken Teşhisin Önemi” konusunda seminer verdik.


 Seminer programı kapsamında önce kanser hastalığının nedenleri ve hastalıktan korunma konusunda farkındalıkla ilgili bilgileri, görsel sunumlar eşliğinde anlattık.


Farkındalık seminer programında, konu hakkındaki bilgi detayları öğrencilere multivizyon eşliğinde görsel sunum olarak aktarıldı ve bilinçlendirici broşürlerle yazılı bilgiler de ayrıca sunuldu. Seminer programında ayrıca öğrenci ve öğretmenlere yönelik program kapsamında, “meme kanserinde erken tanının önemi” vurgulanarak özellikle meme kanserinde “kendi kendine meme kontrolü” konusunda gerekli bilgiler verilerek, hangi tür şikayetlere dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.


Öğrenci ve öğretmenlere meme kanserinden nasıl korunulması ve sağlıklı yaşamsal alışkanlıklarla ilgili bilgi ve öneriler sunduk.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 13:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104