banner6

Ete mühür vurmayı unutmuşlar!

banner37

Gazimağusa CÖŞ ekibi, 400 kiloya yakın sağlıksız koşullarda taşınan mühürsüz ete el koydu, ancak Veteriner Dairesi’nden Can Özgen, etlere “tüketime uygundur” onayı verince ürünler mal sahibine iade edildi

Ete mühür vurmayı unutmuşlar!
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nün Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri, dün öğle saatlerinde aldığı ihbarı değerlendirerek, 400 kiloya yakın sağlıksız koşullarda taşınan mühürsüz ete el koydu.

KKTC menşeli olup, Lefkoşa’daki bir mezbahada kesilen ve sorumlu hekim tarafından mühürlenmesinin unutulduğu öne sürülen etler, Gazimağusa’da götürüldüğü kasap dükkânına indirilmeden ele geçirildi.

KT 710 plakalı Van araçtaki bahse konu etler, Gazimağusa Polis Müdürlüğü avlusunda, Veteriner Dairesi’nden hekim Can Özgen tarafından yapılan inceleme sonucu “tüketime uygundur” onayı vermesi üzerine mal sahibine iade edildi.

Ancak konu etler, bugün yapılacak son tahlilden sonra, uygun görülmesi halinde piyasaya sürülebilecek.

Özgen: Taşıma sağlıksız

Veteriner Can Özgen, bahse konu 400 kiloya yakın etin, bir hayvana ait olup 4 büyük parça halinde olduğunu söyledi ve “Lefkoşa’daki bir mezbahada kesim yapıldı. Hayvan, KKTC menşeli. Ayağı kırıldıktan hemen sonra acil kesim yapılmış. Ette aseton kokusu yaygın. Hayvan kesim öncesi strese girdiği için ette bu koku var, normaldir” dedi.

Konu etin sağlıksız koşullarda taşındığını defa defa vurgulayan Özgen, etin buzluklu araçta askıda hijyenik ortamda taşınmasının şart olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:

“İlk etapta yaptığım incelemede, menşei ispatlanamadı. Daha sonra, Lefkoşa’daki sorumlu hekimin mühür vurmayı unuttuğunu tespit ettik. Mal sahibi bize menşei ile ilgili tüm evrakları beyan etti. İkna olduk. Ette, insan tüketimine uygun olmayan bir aktiviteye rastlamadım. Ancak, bahse konu eti, 24 saat sonra yeniden inceleyeceğim. Tüketime uygun görmediğim halde imhasını isteyeceğim. Şimdilik mal sahibinin buzdolabında muhafaza edilecek. Kısaca, ette renk değişimi, kokuda ağırlaşma olursa imha edilecek.”

“Var olan yasa uygulanmıyor” diyen Özgen, bir belediye sınırından bir belediye sınırına taşınan etlerin, ilgili belediye ekipleri tarafından denetlenmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104