Expel İlaç'tan yeni bir buluş

banner37

Focus Trading Limited tarafından vektör mücadelesinde etkili çözüm için “Expel Sumi 0.5 G” marka bir ilaç geliştirdi

banner87
Expel İlaç'tan yeni bir buluş
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Focus Trading Limited haşere mücadelesinde devrimsel anlamda yeni bir ürünü piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği destekli ürünleriyle tanınan Focus Trading Limited vektör mücadelesinde etkili çözüm için yeni bir ilaç geliştirdi.

Geliştirilen yeni ilaç KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu onayında geçerek ruhsatlandırıldı.

25 yıllık deneyim ve güçlü AR-GE çalışmaları sonucunda halk sağlığı alanında haşere ilaçları üreten ve Sumitomo Türkiye üretici distribütörü olan Expel İlaç, uzun soluklu çalışmaları sonucunda yeni geliştirdiği “Expel Sumi 0.5 G” marka ilaç etkili bir şekilde kesin sonuçlar ortaya koyarken, insan sağlığı açısında ise hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

Lefkoşa’da dün yapılan basın toplantısında açıklama yapan Expel İlaç Genel Müdürü Biyolog M. Nedim Büyüknacar ile Focus Trading Genel Müdürleri Raci Denerel ve Ekrem Güneş, ilaçla ilgili genel bilgi verdi.

“4 ülkede ruhsatlandırıldı 21 için ise girişim yapıldı”

İlacın geliştirme ve kullanımıyla ilgili genel bir bilgi veren Expel İlaç Genel Müdürü Biyolog M. Nedim Büyüknacar, “Expel Sumi 0.5 G”nin şu an Türkiye ve KKTC’yle birlikte 4 ülkede ruhsatlandırılmasının tamamlandığını, 21 ülkede ise ruhsatlanma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Büyüknacar, 2 binin üzerinde teste tabii tutularak güvenliği ve etkisi kanıtlanan ilacın, TC Sağlık Bakanlığı ruhsatı, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ve AB onaylı aktif maddeleriyle satışa sunulan Expel Sumi 0.5 G’nin üçüncü nesil larvasit olduğunu, doğaya herhangi bir zararının olmadığını açıkladı.

“5 yıl süren bir çalışmanın ürünü”

banner134
Expel İlaç, Sumitomo ile 5 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda bu üründe yeni bir ambalajın geliştirildiğine değinen Büyüknacar, bu yeni şase ambalaj sayesinde kullanım kolaylığı sağladığını söyledi.

Bu ambalaj tekniği geliştirilmeden önce, ürünü ölçmek ve serpme şeklinde uygulandığını ve bu aşamalarda ürün sarfiyatının yaşandığını ifade eden Büyüknacar, ancak yeni nesille birlikte, ürün ölçme gereksiniminin duyulmadığını ve ürün sarfiyatının engellendiğine dikkat çekti.

“İnsan sağlığını tehdit eden haşerelere karşı kesin çözüm”

Sivrisinek, küp düşen ve karasinek gibi vektörlerin insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirten Büyüknacar, özellikle yaz aylarında sayıları aratan vektörlerin milyonlarca zararlı maddeyi ve mikroorganizmayı yiyecek-içeceklerimize taşıdığını söyledi.

Sıtma, deng fever, çeşitli hummalar, dizanteri, bağırsak iltihabı, sarıhumma, filariasis gibi birçok sayıda hastalığa neden olduğunu işaret eden Büyüknacar, insan sağlığını böylesine tehdit eden bu canlılara karşı etkili çözüm için, “Expel Sumi 0.5 G” yi geliştirdiklerini belirtti.

Büyüknacar, geliştirilen yeni ilacın, belediyelere larva mücadelesinde güvenli, pratik uygulama kolaylığı sağladığı gibi, herkese kendi evi ve işyerlerinin fosseptik, süs havuzlarına uygulama kolaylığı sağladığını vurguladı.

Büyüknacar son olarak, isteyen herkesin kısa sürede yorulmadan güvenle Expel Sumi 0.5 G’yi istediği yere uygulayabileceğini söyledi.

“İçme suyu kaynaklarında dahi kullanılabilecek”

Expel İlaç ile süregelen çözüm ortaklıklarının yeni ürünlerle daha hızlı devam edeceğini belirten Focus Trading Genel Müdürleri Raci Denerel ve Ekrem Güneş, özellikle Expel Sumi 0.5 G bakteri kökenli larvasitlerden daha güvenli olması sebebiyle içme suyu kaynaklarında dahi kullanılabileceğini söyledi.

Bakteri kökenli larvasitlerin aktifleri, Dünya Sağlık Teşkilatı’ndaki  (WHO) aktif madde zehirlilik sınıfına göre 3’üncü sınıfta biraz tehlikeli yer aldığını anlatan Denerel ve Güneş, Expel Sumi 0.5 G’nin aktif içeriği olan pyripoxyfen, U sınıfında yer aldığına değindi.

Müdürler, Bu sebeple KKTC’de tüm belediyeler bu ürünü kullanabileceğine ve herkesin bu ilaca markete daha kolay ve ucuza alıp evlerinde rahatlıkla kullana bileceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75