Gardıroplarda oluşan rutubet nasıl önlenir?

banner37

Gardırobunuzda kötü bir koku varsa veya rutubetten dolayı küf oluşuyorsa canınızı sıkmayın. Elbise dolabı kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız ve gardırobunuzdaki küflerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Böylece elbiselerinizin de zarar görmesine engel olacaksınız.

Gardıroplarda oluşan rutubet nasıl önlenir?

Birçok kaynaktan rutubet ile nasıl mücadele edebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz ancak bu bilgilerin çoğu banyoda veya mutfakta oluşan rutubet türleri ile mücadeleye yönelik olacaktır. Gardıroplarda oluşan rutubet ile mücadele etmeye yönelik bilgileri bulmak daha zordur. Bu sebeple birçok kişi gardıropta oluşan rutubete pek önem vermiyor. Dolap içindeki rutubet kokusu nasıl giderilir bilmiyor. Halbuki bu rutubet sadece elbiselerinize zarar vermez aynı zamanda kötü bir dolap kokusu da yaratır. Bu yüzden bu rutubete de çok dikkat etmek gerekir. Kötü dolap kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız, onun cevabı da bu rutubet ile mücadele etmekten geçiyor. Dahası rutubet yayılırsa temizlemesi çok daha zorlaşabilir. Bu gibi rutubet ve küflerin temizlenmesindeki en zor nokta bütün küf sporlarının gardıroba hiç bir hasar verilmeden temizlenmesidir. Peki bunu nasıl yapmanız gerekir? İşte gardırobunuzdaki rutubetten kurtulmanız konusunda size yardımcı olacak rehberimiz.


 

Neden Gardıroplarınızda Oluşan Rutubet ile Özel Olarak Mücadele Etmelisiniz?

 


Pencere kenarındaki veya duvarlarınızdaki rutubet ile mücadele etmenin en etkili yolu
çamaşır suyu kullanmaktır.


Yalnız dikkatli olun, ahşap veya diğer hassas kaplamalı gardıroplar üzerinde çamaşır suyu kullanmak uygun olmayabilir. Seyreltilmiş dahi olsa çamaşır suyu çok güçlü bir maddedir.
 

Gardırobunuzun koruyucu cilasını bozabilir, ahşaba zarar verebilir veya rengini bozabilir. Ahşap gibi hassas yüzeyler için olabilecek en narin ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden gardıroplarda oluşan rutubeti temizlemek biraz daha zahmet gerektirir.

 

Gardıroplardaki Rutubet Nasıl Durdurulur?

 


Gardıroplardaki rutubet ve küflerden sonsuza kadar kurtulmanın yolu ilk olarak gardırobu içinde oluşmuş olan küf ve rutubetten temizlemektir. Ahşap yüzeylerde çamaşır suyu kullanmak yerine beyaz sirke kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu da gardırobun göze çarpmayan bir yerinde test ederek gardırobunuza zarar vermeyeceğinden emin olun. Rutubet ile mücadele ederken ilk aşamada sirkeyi ve suyu yarı yarıya karıştırıp sürün. Böylece rutubetin en dış katmanını temizlemiş olacaksınız. Daha sonra bezinizi bu karışıma daldırıp bütün siyah noktalar kaybolana kadar silin. Her ne kadar artık rutubet kalmamış gibi gözüküyor olsa da buna aldanmayın temizlediğiniz bölgede hala küçük küf sporları olabilir. Bunlardan kurtulmak için bu bölgeye saf sirke sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra gardırobunuzun yüzeylerini soğuk su ile silip bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Böylece gardırobunuzda çoğalan küflerin tamamından kurtulmuş olacaksınız. Artık gardırobunuzdaki küf ve rutubetten kurtulduğumuza göre, böyle bir problemin tekrar olmaması için neler yapabileceğimizi düşünebiliriz.


Gardırobunuzu duvardan bir iki santim uzaklaştırarak odanızdaki nemin gardırobunuza sızmasına engel olabilirsiniz.


Gardırobunuza astığınız çamaşırların her zaman kuru olduğundan emin olun. Gardırobunuza asla nemli çamaşır asmayın.


Gardırobunuzu tıka basa doldurmayın. Eğer elbiseler çok üst üste ve sıkışık bir haldeyse rutubet bir elbiseden diğerine geçebilir. Bu da küfün elbiselerinize yayılmasına sebep olur.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER