banner6

Gazimağusa Devlet Hastanesi bir yeniliğe imza attı

banner37

Epiduroskobi ile başta bel fıtığı olmak üzere  bel hastalıkları tedavisi Kasım ayından bu yana adada sadece Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılıyor

Gazimağusa Devlet Hastanesi bir yeniliğe imza attı
banner150

banner150 banner150

Ucu her yöne  kıvrılan bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilen operasyonda,  genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanıyor. 20-30 dakika devam eden işlem sonrasında hasta  1-2 saat içerisinde taburcu ediliyor.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Topal ve Anestezi Uzmanı Hamit Kalfaoğlu hastanede basın toplantısı düzenleyerek uygulama hakkında bilgi  verdi.

Sucuoğlu: Halkın güveninin artması açısından önemli

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada,  belli aralıklarla hastanelerde  KKTC veya tüm ada genelinde ilk olan tedavi yöntemlerinin duyurulmasının hastane personellerinin motivasyonu ve halkın hastanelere güvenini artırması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Faiz Sucuoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde  epiduroskobi ile belde ortaya çıkan ağrıların tedavisinin Kasım ayında başlatıldığını, bugüne kadar 20 hastanın bu yöntemle tedavi olduğunu, uygulamanın tüm adada bir ilk olmakla birlikte Türkiye’de bu yöntemle birkaç hastanenin tedavi uyguladığını kaydetti.

Kan Bağışı

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu,  kan bağışının önemine dikkat çekerek, Gazimağusa’da başlatılan uygulama ile kentin belli bölgelerinde mobil ambulanslarda kan alındığını, bunu ülke çapına yaymayı amaçladıklarını, yarın da saat 10.30’da mobil kan alımının Akdoğan’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Hastanenin internet sitesi

Bakan Sucuoğlu Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin internet sitesinin 27 Mart’tan itibaren hizmete girdiğini, 5-6 gün içinde siteye ziyaretin 1534 olduğunu, 161 kişinin de site aracılığıyla poliklinik için randevu aldığını söyledi.

Ülkedeki devlet hastanelerinin  yoğun tempoda çalıştığını vurgulayan Sucuoğlu, 7-8 ay öncesine göre,  devlet hastanelerinden hizmet alanların sayısında büyük artış yaşlandığını anlattı.

Sucuoğlu, basın toplantısının ardından hastane çalışanlarını  sağlıkla ilgili  yasa çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Bakan Sucuoğlu sağlıkla ilgili yasaları Haziran ayına kadar çıkarmayı amaçladıklarını kaydetti.

Kalfaoğlu: Hastalardan olumlu geri dönüş aldık

Anestezi Uzmanı Hamit Kalfaoğlu,  epiduroskobi ile bel fıtığı ameliyatlarının, ucu her yöne kıvrılabilen kameranın görüntülemesi yöntemiyle gerçekleştirildiğini anlattı.

Kalfaoğlu,  bu yöntemle bütün  bel hastalıklarına müdahale edilebildiğini,  uygulamanın hastanede  Kasım  ayında başladığını,  bugüne kadar 20 hastaya uyguladıklarını ve  hastalardan olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti.

Kalfaoğlu söz konusu yöntemde anestezi yerine lokal anestezi uygulandığını,  hastanın 2 saat içerisinde taburcu edildiğini belirtti.

Topal: İnternetten randevu alınabilir

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Topal da,  Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin  müthiş işler başarabilecek kapasitede olduğunun altını çizdi.

Topal, halktan tek isteklerinin sudan sebeplerle hastaneyi kötülememeleri ve karalamamaları olduğunu söyledi.

Hastanede  Güney Kıbrıs’ta dahi  yapılmayan  ameliyatlar yapılarak müthiş işler başarıldığını belirten Topal,  hizmete giren gmdh.gov.ct.tr  internet sayfasından randevuların alınabildiğini belirtti.

Hastane olarak Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kan gönderebilecek kapasiteye ulaştıklarını söyleyen Topal, “Halkımız bizi izlemeye devam etsin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104