Gebelikte diyabete DİKKAT!

banner37

Uzmanlar, 2008’de yapılan diyabet taramasında KKTC’deki erişkin nüfusun yüzde 11’inde diyabet, yüzde 18’inde ise gizli şeker olduğu , gebeliklerin yüzde 10-15 kadarında gebelik diyabeti tespit edildiğini vurguladı

Gebelikte diyabete DİKKAT!
banner8

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve kilolu bireylerin yaygınlaşmasına bağlı olarak artan diyabet vakalarının ancak eğitimle kontrol altına alınabileceği belirtildi.

2008’de yapılan diyabet taramasında KKTC’deki erişkin nüfusun yüzde 11’inde diyabet, yüzde 18’inde ise gizli şeker olduğu sonucuna varıldığına işaret eden uzmanlar, bu rakamların, tüm ülkelerde olduğu gibi KKTC’de de yukarıya çıktığını ve hasta sayının daha da arttığına inanıyor.

Uzmanlar, diyabetli kadın oranındaki artışa bağlı olarak gebelik diyabetinin artık toplumda daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, gebeliklerin yüzde 10-15 kadarında gebelik diyabeti tespit edildiğini vurguladı.

banner134

Diyabet konusunda farkındalık yaratmak üzere kampanyaların yürütüldüğü “14 Kasım Dünya Diyabet Günü”nün bu yılki teması “Kadın ve Diyabet”. Dünya Diyabet Günü kapsamında KKTC’de de etkinlikler düzenlenecek, konferanslar verilecek. Afişlerle vatandaşların dikkati diyabete ve diyabetten korunmak için sağlıklı beslenmeye çekilecek. Kıbrıs Türk Diyabet Derneği ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) işbirliğinde cumartesi günü “Önemli Bir İş: Doğru Beslenme” temalı bir dizi konferans verilecek.

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, 14 Kasım etkinlikleri, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Servisi Klinik Şefi Dr. Hasan Sav “gebelik ve diyabet” konusunda TAK’a açıklamalarda bulundu.

14 Kasım kapsamında 2 etkinlik, bir de basın toplantısı düzenleyeceklerini kaydeden Arca, “Diyabeti kontrol edecek kişi diyabetlinin kendisidir. Eğitim olmazsa diyabetle baş edebilme imkanı yoktur. Derneğin çalışmalarının yüzde 95’i eğitim ağırlıklı. Etkinliklerimizi de bu kapsamda düzenliyoruz” dedi.

Dr. Hasan Sav ise gebelik diyabetinin toplumda daha sık görülmeye başladığını kaydederek, “Gebeliklerin yüzde 10-15 kadarında gebelik diyabeti görülüyor. Gebelik diyabeti olanlarda tip 2 diyabet gelişme sıklığı 7 kat fazla” açıklamasında bulundu.

Arca: Diyabetin önlenmesi için eğitim esastır

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, diyabetin önlenmesi için eğitimin esas olduğunu vurguladı.

İlgili bakanlıkların bu konuda eğitim politikası olmadığını savunan ve bunu eleştiren Arca, “Eğitim olmazsa diyabetle baş edebilme imkanı yoktur. Diyabeti kontrol edecek kişi diyabetlinin kendisidir. Bu kontrol ancak bilgiyle olur” dedi.

Arca, bu nedenle derneğin çalışmalarının yüzde 95’inin eğitim ağırlıklı olduğunu belirtti.

“Ülke için yeterli miyiz? Elbette değiliz” ifadelerine de yer veren Caner Arca, “Diyabet ülkede o kadar hızlı yayılıyor ki herkese yetişme imkanımız yok ama dernek olarak kendimizi geliştirdik. 1994’ten bu yana iyi bir yol yürüdük. Toplumda, diyabet konusunda yeterince farkındalık var diyemem ama eskiye göre daha iyi noktadayız” değerlendirmesinde bulundu

Arca, “Ülkede sağlıkla ilgili bir politika oluşturulmasını, bu politikada diyabete de yer verilmesini istiyoruz. ‘Sağlık sisteminde devrim yapıldı’ deniyor ama devrim böyle olmaz. Bizim sistemimizde ilaçla tedavi var ama koruyucu hekimlik yok. Koruyucu hekimlik şart. İnsanları hasta olmamaları için eğitmek lazım” dedi.

Arca, 1994’te kurulan derneğin 650 faal üyesi olduğunu kaydederek, dernekte kaydı bulunan diyabetli sayısının 3 bin 500’e yakın olduğunu söyledi.

Dr. Sav, gebelik diyabetini anlattı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Servisi Klinik Şefi Dr. Hasan Sav, ise “diyabet ve kadın” konusunda açıklamalarda bulundu.

Sav, gebelik diyabetinin artık toplumda daha sık görüldüğünü söyleyerek, daha önce diyabeti olmayanlarda gebelik sırasında diyabet görülmesinin “gebelik diyabeti” olarak tanımlandığını anlattı.

Hasan Sav, “Gebeliklerin yüzde 10-15 kadarında gebelik diyabeti görülüyor. Gebelik diyabeti olanlarda tip 2 diyabet gelişme sıklığı 7 kat fazla” açıklamasında bulundu.

Hasan Sav, obezitenin, 30 yaş üzeri gebeliklerin gebelik diyabetinin artmasında etken olduğunu belirtti.

Hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenmenin ve kilonun toplumlardaki diyabet sıkılığını artırdığını, diyabetli kadın oranının da gün geçtikçe arttığını söyleyen Sav, “Kadınların bu konuda bilinçli olması hem kendileri hem de çocuklar için önemli” dedi.

Gebelik diyabetinin teşhisi için risk faktörü gebelere şeker yükleme testi yapılması gerektiğini vurgulayan Sav, “Şeker yükleme testinin ne anneye ne de bebeğe zararı yoktur. Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Diyabet Federasyonu gebelerde şeker yüklemesini tarama testi olarak öneriyor” ifadesine yer verdi.

Sağlık Bakanlığı ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Servisi işbirliğinde, Diyabet Derneği desteğiyle 2008’de yapılan diyabet taramasına değinen Sav, “KKTC’de erişkin nüfusun yüzde 11’inde diyabet, yüzde 18’inde gizli şeker var” dedi.

Hasan Sav, “Diyabetle ilgili rakamlar tüm ülkelerde yukarıya çıkıyor. Bu sayının bizim ülkemizde de arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

4 Kasım’da “Önemli Bir İş: Doğru Beslenme” konferansı var

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) işbirliğinde 4 Kasım Cumartesi günü “Önemli Bir İş: Doğru Beslenme” temalı bir dizi konferans verilecek. 4 başlıkta gerçekleşecek konferans, YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te olacak.

Konferanstan önce saat 13.00’te açılış töreni ve protokol konuşmaları olacak. Burada, derneğin diyabet ve sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratmak üzere hazırladığı afişler de sergilenecek.

Konferanslar ise saat 14.30’da başlayacak. Konferansa Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da katılacak. Yılmaz, konferansın açılış konuşmasını yapacak.

Dr. Hasan Sav, “Diyabetle Baş Edebilme”, Prof. Dr. Sevinç Yücecan “Diyabette Doğru Beslenme,” Yrd. Doç. Dr. Serap Soytaç İnançlı “Diyabetin Kontrolünde Yanlış Etkiler” ve Diyetisyen Serpil Özsoy “Diyabette Kan Şekeri Ölçümü” konularında konuşacak.

Dr. Tomris Mahirel’in oturum başkanı olacağı son bölümde Dr. Umut Maraşuna, Yrd. Doç. Dr. Serap Soytaç İnançlı ve Diyetisyen Serpil Özsoy katılımcıların beslenme konusundaki sorularını yanıtlayacak.

“Sorularla Beslenme” bölümünün saat 16.30’da tamamlanmasıyla katılımcılara teşekkür belgeleri verilecek.  Konferansa katılım ücretsiz olacak. Konferansa katılanlara da katılım belgesi verilecek.

Basın toplantısı düzenlenecek

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında 9 Kasım Perşembe günü saat 09.00’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki Diyabet Merkezi’nin salonunda yapılacak.

11 Kasım’da Kıbrıs Türk Diyabet Derneği ile Cyprus Diabetic Association işbirliğinde iki toplumlu etkinlik düzenlenecek.

Diyabetin dil, din, ırk ayrımı olmaksızın tüm toplumları etkilediğine dikkat çekmek üzere düzenlenecek bu etkinlikte, ara bölgede Ledra Caddesi’nde vatandaşların kan şekerleri ölçülecek. Etkinlik saat 10.00’da başlayacak ve 15.00’te tamamlanacak.

Sohbet toplantısının bu ayki konusu : “Nasıl Beslenelim”

Ayrıca derneğin her ayın ilk Salı gününde düzenlediği “sohbet toplantısında” bu ay, yani 7 Kasım’da “ “Nasıl Beslenelim?” konusu ele alınacak. 

7 Kasım Salı günkü toplantı derneğin yeni ofisinde olacak. Saat 18.00’de başlayacak toplantıda,  Prof. Dr. Tamer Yılmaz konuşmacı olacak.

Sohbet toplantısı ve diğer konularda bilgi almak isteyenler derneğe 22 36 115 numaralı telefondan ulaşabilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88