banner6

'Gecede 200 defa taciz eden var'

banner37

Halk arasında ‘Hızır Acil Servis’ olarak bilinen 112 çalışanlarının yaşadığı ilginç olaylar, duyanları hayrete düşürüyor. 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde Başhemşire olan Çiğdem Adataş Şeşen, başından geçen komik ve bir o kadar da dramatik hatıralarını bizlerle paylaştı.

'Gecede 200 defa taciz eden var'
banner8

Mehmet KARA

Şeşen, nöbetçi eczane soran ve yemek tarifi isteyen kişilerin Hızır Servisi’ni meşgul ettiğini söyledi. Özellikle gece nöbetlerinde evlilik teklifi, çıkma teklifi yapan kişilerin 112’yi meşgul, personeli de taciz ettiğini dile getiren Şeşen, “Canı sıkılan burayı arıyor” dedi.

Şeşen, bir gecede tek bir kişinin 200 defa aradığını belirterek gerekli yerlere şikayetlerin yapıldığını söyledi. Şeşen, “Biri bitiyor diğeri başlıyor. Bir türlü sonlandıramadık” dedi.

Yasalarının olmadığını ve 112’de telefon trafiğinin ise oldukça yoğun olduğunu ifade eden Şeşen, günde ortalama 2 bin civarında çağrı aldıklarını ve bunlara yetişmeye çalıştıklarını söyledi. Şeşen, az personelle birçok vakaya canla başla müdahale ettiklerine vurgu yaptı.

 

“Sakin olun, doğru bilgi verin!”

 

Şeşen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlar, özellikle kaza ihbarı ya da başka bir olayın ihbarını vereceklerinde çok heyecanlanıyor. O anda sakin olmaları gerekiyor. Bize olayın ne olduğunu tam olarak söylesinler ve doğru adres versinler. Doğru bilgi, kendileri açısından çok daha sağlıklı olacak. Çünkü bizim erken zamanda vakaya ulaşmamızı sağlayacak. İhbarı verenler, heyecanlandıkları ve panik yaptıkları için doğru bilgi veremiyorlar. Özellikle kaza ihbarlarında doğru bilgi verilmesi durumunda ve gerektiğinde itfaiye ekiplerini de zamanında olay yerine yönlendirebiliriz”.

 

112 personeline soruyor:

‘PIN kodumu öğrenebilir miyim?’

 

Çiğdem Adataş Şeşen, 112 hattını arayanlardan biriyle gerçekleştirdiği trajikomik konuşmayı da bizlerle paylaştı.

İşte o diyaloglardan sadece biri:

- Alo… 112 Hızır Servis

- Cep telefonumun ‘PIN’ kodunu unuttum, öğrenebilir miyim?

- Beyefendi burası 112 Hızır Servis.

- Ama telefonum burayı arıyor.

banner134

- Beyefendi ilgili firmayı arayacaksınız.

- Peki telefon numaramı öğrenebilir miyim?

- Beyefendi 112 Hızır Servisi’ni meşgul etmemeniz gerekiyor.

- Bu benim sorunum değil.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88