Gençlerin suçtan korunması amaçlanıyor

banner37

Polis, ülke gençliğine ve ülkede öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyor.

banner87
Gençlerin suçtan korunması amaçlanıyor
banner90
banner99

Elmas TOKAY

Ülkemizde faaliyet gösteren üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik, Polis Genel Müdürlüğü'nden (PGM) oluşturulan bir ekip, "yasal mevzuat, kamusal yaşam, meydana gelmesi olası suçlar ile istenmeyen davranışların önlenmesine" yönelik bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor.

PGM ayrıca, sorunlu ve sapma davranış sergileyen gençlere yönelik olarak, özellikle pilot bölge seçilen Girne Kaşgar Court bölgesinde gençlere yönelik bir takım tedbirler aldı.

Yabancı öğrencilerle toplum uyumu çalışmaları

Üniversitelerdeki öğrencilere yönelik olarak uzman polis ekibi tarafından her eğitim döneminde tekrarlanan bilgilendirme toplantıları düzenleniyor ve öğrencilerin güvenliklerini artırarak, toplumla uyum süreçleri kolaylaştırılıyor.

Uzman ekip, toplantılarda bu konuların yanı sıra; trafik, narkotik, adli ve muhaceret konularında da öğrencilere geniş bilgi veriyor. Ülkemize bir başka ülkeden gelip eğitim gören öğrencilere, özelikle muhaceret konularında kapsamlı bilgiler verilirken, KKTC'ye giriş ve çıkışlarda vize tarihlerine dikkat edilmesinin önemi hatırlatılıyor.

Adli konular ve trafik anlatılıyor

Adli konularda, özellikle hırsızlığa karşı almaları gereken tedbirlerden söz eden uzmanlar, öğrencilerin araçları içerisinde değerli ve özel eşyalarını bırakmamaları, evlerinde kapı ve pencerelerini iyice kilitlemelerinin yanında,  üzerlerinde gereğinden fazla nakit para taşımamaları uyarısında da bulunuyor.

Uzmanlar, trafik konusunda ise KKTC'de trafiğin soldan olduğu, yasaları bilmemenin işlenen suçları geçersiz kılmadığı konusunda da yabancı uyruklu öğrencileri uyarıyor.

Uyuşturucunun tehlikesine dikkat çekiliyor

Uyuşturucu konusunda da öğrencilerin dikkatli olmalarını hatırlatan uzman ekip, özellikle bazı ülkelerde, bazı uyuşturucu türlerinin kullanımının serbest olduğunu ancak ülkemizde böyle bir serbestliğin bulunmadığını ve yasak olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, bazı uyuşturucu maddelerinin tasarrufunun, kullanımının, ithal veya ihracının yasak olduğunu hatırlatılarak uyuşturucu ile ilgili cezalar hakkında detaylı bilgi veriyor.

Uzmanlar, öğrencilerin, yaşayacakları mağduriyetler karşısında, gerek 155 Polis İmdat hattından polisi arayarak, gerekse en yakın polis merkezine giderek şikayetçi olmaktan çekinmemeleri gerektiğine de vurgu yapıyor.

Trafik eğitimi her yerde

PGM’ye bağlı uzman ekip, trafik konusunda da gerek ülkede yer alan tüm eğitim kurumlarında, gerekse askeri birliklerde ülkemiz trafiği ve kuralları hakkında kapsamlı bilgilendirme toplantıları yapıyor.

Girne Kaşgar Court pilot bölge seçildi

PGM, sorunlu ve sapma davranış sergileyen gençlere yönelik olarak ise, özellikle pilot bölge seçilen Girne Kaşgar Court bölgesinde gençlere yönelik bir takım tedbirler almış durumda.

Yapılan araştırmalarda bu ve benzeri bölgelerde gençlerin toplanarak sapma davranışlar sergiledikleri, alkol alıp yüksek sesle müzik dinledikleri ve çevre sakinlerini rahatsız ettikleri tespit edildi. Bunun üzerine yaklaşık iki yıldan beridir, Girne Anafartalar Lisesi’nden 1 öğretmen ve 17 öğrenciden oluşan gönüllü bir grup ile polisin işbirliği içerisinde söz konusu bölgede gençlere yönelik etkinlik yapıyor.

Gönüllü grup ve polis bu bölgede 4-5 kez “konser etkinliği, folklor gösterileri, yeteneğini sergile” gibi etkinlikler düzenleyerek gençleri hem sosyal aktivitelerin içine çekmek hem de polis ile işbirliğine gitme konusundaki çalışması sürüyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108