'Gıda zehirlenmesine dikkat edilmeli'

banner37

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanları, sıcak havalardan dolayı gıda zehirlenmelerinin meydana gelebileceğini söyledi ve besinlerin hemen soğutulup buzluğa konulması gerektiğini belirtti

'Gıda zehirlenmesine dikkat edilmeli'
banner90

Tünay MERTEKCİ

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanları, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde artan hava sıcaklıklarına dikkat çekerek, özellikle yiyecekler konusunda son derece dikkatli olunması gerektiğini belirtti ve istenmeyen sağlık sorunlarının yaşanmaması için önemli tavsiyelerde bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Eşref Çelik, sıcak havalarda yemeklerin dışarıda bırakılması durumunda gıda zehirlenmelerinin yaşanabileceğini belirtti.

Özellikle mayoneze dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, meyve ve sebzelerin de yıkanmadan yenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zafer Erdoğmuş, sıcak havalarda dışarıdan yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi ve sıvı tüketiminin de artırılması gerektiğini söyledi.

Çelik: Yemekler soğutulup buzdolabına koyulmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Eşref Çelik, saat sabah 11.00 ile 16.00 arası güneşe çıkılmaması gerektiğini belirtti.

Meyve ve sebzelerin yıkanmadan yenmemesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, “ille de güneşe çıkılması gerekirse beyaz ince ve uzun kollu kıyafetler giyilmeli” şeklinde konuştu.

Kalın kenarlı şapkaların takılması gerektiğine dikkat çeken Çelik, besinlerde temizliğin ve besinlerin taze tüketilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Özellikle sıcaklarda en çok bozulan şeylerin yemekler olduğunu belirten Çelik, “yemeği pişirdikten sonra hemen soğutup buzdolabına koyulması gerekir” dedi.

Yemeğin dışarıda bırakılması durumunda 2 saat içerisinde bozulabileceğini söyleyen Çelik, böylelikle kişileri hasta edebileceğini dile getirdi.

Özellikle tatlılar, kremalı tatlıların soğutulup hızlıca buzluğa koyulması gerektiğine dikkat çeken Çelik, “2 saat içerisinde kişiyi hasta edecek kadar mikrop ürer” dedi.

banner9
Havalar sıcak olduğundan dolayı yemeklerin soğumasının geç gerçekleşebileceğine dikkat çeken Çelik, yemeklerin altına buz koyulup soğutulabileceğini ve hemen buzdolabına koyulabileceğini söyledi.

Sıcak havalarda tatile gidenlerde gıda zehirlenmesinin görülebileceğini ifade eden Çelik, ishal gibi hastalıkların görülebileceğini belirtti.

Özellikle mayonezin erken bozulabileceğini ifade eden Çelik, “mayonez dışarıda beklediğinde erken bozuluyor. Bakteriler yumurtayı çok sever. Bunun sonucunda çok ciddi gıda zehirlenmesi olur” dedi.

Erdoğmuş: Yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zafer Erdoğmuş, sıcak havalarda dışarıdan yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekildiğini söyledi.

Sıcak havalardan dolayı yiyeceklerin bozulmuş olabileceğine dikkat çeken Erdoğmuş, gıda tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu dönemlerde ishallerle karşılaşılacağını belirten Erdoğmuş, “bu dönemde karşımıza gelen hastalıklar bunlardır” dedi.

Sıcak havalarda besin zehirlenmelerinin daha çok yaşandığına dikkat çeken Erdoğmuş, çok sık besin zehirlenmesi vakasıyla karşılaştıklarını söyledi.

Hijyene çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğmuş, “piknik alanlarında, bu gibi yerlerde hijyene dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Çöplerin dışarıda kalması durumunda sineklerle mikropların insanlara aktarılabileceğini belirten Erdoğmuş, bu şekilde bulaşmalar yaşanabileceğini ifade etti.

Dışarılarda ilaçlamaların yapılması gerektiğine vurgu yapan Erdoğmuş, “hamamböcekleri, sinekler ve sivrisinekler çoğalır. Onlara yönelik ilaçlamalar yapılabilir” dedi.

Sıvı tüketiminin de artırılması gerektiğine vurgu yapan Erdoğmuş, yaşlıların özellikle enfeksiyon şikayetleriyle karşılaşabileceklerini söyledi.

Sineklerin bakteri ve virüs taşıdığını söyleyen Erdoğmuş, yemeklerin açıkta bırakılması durumunda yine besin zehirlenmelerinin yaşanabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108