Grip aşılarında “fiyasko”

banner37

Soğuklar başladı, grip salgını kapıda, ancak “geldi, geliyor” dedikleri grip aşılarından hâlâ bir haber yok. Vatandaşlar, eczane kapılarından eli boş dönerken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri de suskunluğa büründü

Grip aşılarında “fiyasko”
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“SUÇLUSU BİZ DEĞİL, SAĞLIK BAKANLIĞI’DIR”… KTEB Başkanı Umut Öksüz, ülkemize 2 bine yakın grip aşısı geldiğini ve bu sayının yetersiz olduğunu ifade ederek, eczanelerde aşının bulunmadığını kaydetti. Öksüz, eczanelere başvurup aşı bulamayan vatandaşların kendilerini suçladığını ama esas sorumlunun Sağlık Bakanlığı olduğunu belirtti. Öksüz, ülkemizde takip sistemi olmamasından dolayı Türkiye’nin KKTC’ye aşı satılmasını yasakladığını savundu

VATANDAŞLAR AŞI BEKLİYOR… Aylardır büyük bir sorun haline gelen grip aşılarının geçtiğimiz günlerde sınırlı sayıda ülkeye geldiği açıklamasının üzerine eczacılara koşan vatandaşlar, aşıyı bulamayınca isyan etti. Ülkemize gelen aşının sınırlı sayıda olması ve eczanelere de sınırlı sayıda verilmesi nedeniyle özellikle risk grubundaki çok sayıda vatandaş grip aşısına ulaşamadı. Vatandaşlar, bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın acil girişim yapmasını bekliyor

 Pandemiyle birlikte önemi geçmiş yıllara kıyasla hayli artan “grip aşısı”nda bu yıl tam bir fiyasko yaşanıyor. Uzmanların Koronavirüs nedeniyle ısrarla önerdiği grip aşısı ne yazık ki piyasada yok.

   Aylardır geldi, geliyor denilen grip aşıları, grip salgınlarının yaşandığı soğuk kış aylarına girdiğimiz şu günlerde eczanelere gelmedi.

   Ülkemize bir süre önce az miktarda gelen aşının hemen tükenmesi ile özellikle risk grubundaki çok sayıda vatandaş grip aşısı bulamadı. Bu duruma isyan esen vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’nın grip aşılarıyla ilgili acil girişim yapmasını bekliyor.

   Vatandaşların ısrarla talep ettiği grip aşıları konusunda Sağlık Bakanlığı’nın nasıl bir çalışma içerisinde olduğu da bilinmiyor.

   Konuyla ilgili bilgi almak için görüşüne başvurmak istediğimiz Sağlık Bakanlığı yetkililerine ısrarlı taleplerimize rağmen ulaşmak mümkün olmadı.

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Umut Öksüz de vatandaşların “aşı yok” diye eczacıları suçladığını ancak esas suçlunun Sağlık Bakanlığı olduğunu savunarak, şikayetlerin bu makama yapılmasını istedi.

   Öksüz, ülkemizde takip sistemi olmamasından dolayı Türkiye’nin KKTC’ye aşı satılmasını yasakladığını savundu.

Vatandaşlar isyanda

   Aylardır büyük bir sorun haline gelen grip aşılarının geçtiğimiz günlerde sınırlı sayıda ülkeye geldiği açıklamasının üzerine eczacılara koşan vatandaşlar, aşıyı bulamayınca isyan etti.

   Ülkemize gelen aşının sınırlı sayıda olması ve eczanelere de sınırlı sayıda verilmesi nedeniyle özellikle risk grubundaki çok sayıda vatandaş grip aşısına ulaşamadı.

banner134
“Takip sistemi olmamasından dolayı satış yasak”

   KIBRIS’a konuşan KTEB Başkanı Umut Öksüz, ülkemizde takip sistemi olmamasından dolayı Türkiye’nin KKTC’ye aşı satılmasını yasakladığını iddia etti.

   Türkiye’ye sınırlı sayıda gelen aşıda önceliğin risk grubundaki vatandaşlara ayrıldığını ve takip sistemi ile risk grubundaki vatandaşların takip edilebildiğini söyleyen Öksüz, aynı sistemin ülkemizde olmamasından dolayı aşının KKTC’ye satışının yasaklandığını söyledi.

   Öksüz, aşıyı eczanelerde bulamayan vatandaşın eczacıları suçladığını ama esas suçlunun Sağlık Bakanlığı olduğunu ve şikayetlerin bakanlığa yapılması gerektiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı izin alamadı

   Öksüz, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’den aşının satışına yönelik izin alamadığına işaret ederek, Türkiye’nin, ülkemizde aşı takip sisteminin olmamasından dolayı aşı göndermediğine dikkat çekti.

   “Türkiye, KKTC’ye aşının satışını yasakladı” diyen Öksüz, Türkiye’ye de risk grubuna yetecek kadar aşı geldiğini ancak orada takip sistemi olduğu için risk grubunda olmayan kişilerin aşı alımına izin verilmediğini belirtti.

“Sorumlu Sağlık Bakanlığı’dır”

   Öksüz, ülkemize 2 bine yakın grip aşısının geldiğini ve yeterli olmadığını belirterek, eczanelerde aşı bulamayan vatandaşların isyan ettiğini ama bu durumun sorumlusunun kendileri olmadığını vurguladı.

   Ağustos ayından beri grip aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduklarını, hatta aşının tek elden uygulanması ve takibinin yapılabilmesi için ecza depolarının “Aşıyı getirip, Sağlık Bakanlığı’na hibe edilmesi” teklifini yaptığını ifade etti.

   Sorunun kaynağının Sağlık Bakanlığı olduğuna işaret eden Öksüz, çözümü bulabilecek olanın da Sağlık Bakanlığı olduğunu, şikayetlerin kendilerine değil, Sağlık Bakanlığı’na yapılması gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75