banner6

Grip kırıp geçiriyor

banner37

Girne bölgesinde son 10 gün içinde grip salgınından dolayı onlarca kişi hastanelik oldu. Girne Akçiçek Hastanesi’nin yatılı servisindeki yatakların tamamı grip hastalarıyla doldu

Grip kırıp geçiriyor
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Dondurucu kış günlerinin yaşandığı ülkemizde grip hastalığı da salgın boyutuna ulaştı. Özellikle Girne bölgesinde yaşanan grip salgını ciddi boyutlarda. Girne Akçiçek Hastanesi’nde yatılı servisteki tüm yataklar, grip hastalarıyla doldu.

Girne Akçiçek Hastanesi’nde görevli İç Hastalıkları ve Dahiliye Uzmanı Dr. Özcan Hüdaverdi, son 10 gün içerisinde gripten dolayı hasta sayısının çok ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekti. Hüdaverdi, Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki yatak sayısının son bir haftada sürekli dolu olduğunun altını çizdi.

Hüdaverdi, hastalığın özellikle çocuklarda, hamilelerde ve başka hastalığı olan kişilerde daha önemli olduğuna vurgu yaptı.

Dr. Hüdaverdi, hastalığın bir evde başlayıp evdeki diğer bireylere bulaşması sonucunda yayıldığına dikkat çekerek, bu tür hastalarla temas edilmemesi için uyardı. Hüdaverdi, özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlı insanların ve ek hastalığı olan kişilerin kendisine koruma kalkanına alınması önerdi.

Durum ciddi

Vatandaşların gribe karşı dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, geçtiğimiz yıl ülkemizde özelikle gribe ve zatürreye bağlı ölümler olduğuna dikkat çeken Hüdaverdi, durumun ciddi olduğunu ve önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Hüdaverdi, hafif şeffaf burun akıntısı, kas, eklem ağrısı, yorgunluk, gözlerde yaşarma ve yüksek ateş hisseden vatandaşların ilgili sağlık merkezine veya doktora başvurması gerektiğini söyledi.

Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki tüm yatak sayısının son bir haftada sürekli dolu olduğu ve hızlı sirkülasyon yapılıp yeni hastalara hizmet verildiğini kaydeden Dr. Hüdaverdi, kişilerde burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, öksürük, yüksek ateş gibi şikayetlerle başlayıp bronşit veya pnömoniye(zatürre) yol açtığının gözlemlendiğini belirtti.

Bilinçsizce ilaç kullanmayın

Dr. Hüdaverdi, öksürük, yüksek ateş, kas eklem ağrısı olan kişilerin bağlı olduğu en yakın sağlık merkezine başvurması ve bilinçsizce kendi başına ilaç kullanmaması için uyardı. Hastaların, bilinçsizce kullandıkları ilaçların kârdan çok zarara yol açtığını vurgulayan Hüdaverdi, hastalığın ileriki safhasında, bakteriyel bir enfeksiyonun (süperenfeksiyon) üzerine binmesi ile hayati tehlikesi olan zatürre ve çoklu organ yetmezliğine yol açabileceğine değindi. Hüdaverdi, bu nedenle doktora başvurulmadan bilinçsizce ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.

Beslenmeye dikkat!

Bu aylarda C vitamini yüksek gıdaların tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Hüdaverdi, özellikle mevsimi olan portakal, mandalina ve kivi gibi meyvelerde, brokoli ve çiçek lahanası gibi sebzelerde yüksek oranda c vitamini olduğunu belirtti. Hüdaverdi bunlar yanında, kronik hastalığı olan vatandaşların ise C vitamini destekli ilaçları doktor kontrolünde kullanabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104