banner6

Gripten sağlıklı beslenerek korunun

banner37

Gripten sağlıklı beslenerek korunun
banner151 banner143

Dyt. Funda BİLGİNER


Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar bağışıklık sistemimizin daha duyarlı olduğu soğuk kış günlerinde maalesef ortaya çıkıyor. Vücudumuzun hastalıklara karşı gösterdiği direnç bizi hastalıklardan koruduğu gibi, hastalıkların süresini ve şiddetini de azaltır. Vücudumuzun direncini ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.

Virüslere karşı vücudumuzun savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve özellikle belli yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir.

Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve ateşsiz, öksürüksüz bir kış geçirmek için sağlıklı beslenme tüyoları;

 

Su içmeyi unutmayın: Havaların soğumasıyla su tüketimi de azalabilmekte ama vücudumuzun yaz kış suya ihtiyacı vardır. Özellikle gripten korunmak için günde 2,5 lt su için ve içerisine limon ve zencefil ekleyin.
 

Sarımsak tüketin: Sarımsak içeriğinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidant bulunmakta ve vücudu serbest radikallerden korumaktadır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmenin de en ucuz yollarından biridir.
 

Yoğurt veya kefir tüketin: Birçok araştırma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu belirtmektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir.
 

Yeşil çay tüketin: Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay güçlü bir antioksidanttır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.
 

Narenciye tüketin: Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunur.
 

Yeterli protein alın: Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde günlük proteinden zengin besinler tüketmeliyiz.
 

Çinkodan zengin beslenin: Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir, zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda , bağışıklık sisteminin gelişmesinde, hormonal dengede önemli yere sahiptir. Kuruyemişler, deniz ürünleri, et, karaciğer, süt ve yumurtada bulunur.
 

Folik asit kaynaklarını ihmal etmeyin: Bu vitaminin yetersizliğinde bağışıklık sisteminin etkili çalışmadığı yapılan birçok araştırma ile kanıtlandı. Bağışıklık sistemimizin aksamadan çalışması için haftada 2-3 kez kuru baklagil ve her gün koyu yeşil yapraklı sebze çeşitlerinden tüketmelisiniz.

 

Şekeri azaltın: Çalışmalar fazla tüketilen şekerin bağışıklık sistemini baskıladığını gösteriyor. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltmalısınız. Bu hem gripten hem de fazla kilodan korunmada etkili olacaktır.
 

Stresten uzak durun: Bağışıklık sisteminin zayıflamasında stresin etkisi artık bilinen bir gerçek. Grip yanı sıra birçok hastalığında oluşumunu tetikliyor.

Sağlıklı bir kış mevsimi geçirmeniz dileğiyle…

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2021, 15:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104