'Güzelyurt Hastanesi yap, işlet, devret modeliyle devredilebilir'

banner37

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD) Başkanı Reşat Kansoy, Kıbrıs TV’de Sevim Basri’nin sunduğu “Gündemden Notlar”a konuk olarak, Güzelyurt’a yapılacak hastane ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

banner87
'Güzelyurt Hastanesi yap, işlet, devret modeliyle devredilebilir'
banner90
banner99

Kansoy, Güzelyurt’a kurulan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin ciddi bir ekonomik katma değer olduğuna da işaret ederek, bu üniversitenin yapılacak hastane yatırımıyla ilişkisi olabileceğini düşündüğünü de belirtti. Kansoy, "Ülke sağlık sistemini çözmek yerine, yap işlet devret modeline gitmek: ancak yeni patronlar yaratır. Güzelyurt halkı adına projenin takipçisi olacağız ifadelerini kullandı.

Kansoy şunları kaydetti:

“2005’ten beri uğraşılıyor. Devletin önemli bir bütçesi olsaydı bu konuda bir atılım olurdu. Hastane iskeletinin tamamlanması için Sivil Savunma Sığınak Fonu’ndan 8 milyon TL’lik bir aktarım yapıldı. 2017 bütçesinde Güzelyurt’taki yeni hastane projesi kalemini göremiyoruz. 2017’de hastane iskeleti bittikten sonra inşaat devam etmeyecek. Hastane inşaatı 11 yılda bitecekse, Güzelyurt insanı yine mağdur olacak. Hastane inşaatı ile ilgili sıkıntı doğabilir. Kamu ekonomimiz güçlü değildir. Bu realite üzerine öngörüde bulunursak, hastane inşaatı devlet eliyle bir yere kadar getirilip, yap, işlet, devret modeliyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilebilir.”

Kansoy, Güzelyurt bölgesinde hekim kadrolarında eksiklikler bulunduğunu da kaydederek, “hastane yapmakla sistemi çözemezsiniz. Bina yapmakla kamu sağlık hizmeti veremezsiniz” dedi.

1974’ten bugüne dek Güzelyurt’un pek fazla gelişmediğini de belirten Kansoy, ekonomik değeri olan bir bölgeye yeni yatırımlar yaparak yeni açılımlar yapılamayacağını söyledi.

Doğru noktaya yapılmıyor

GÜKAD Başkanı Kansoy, Güzelyurt Hastanesi’nin kentsel gelişim açısından doğru bir noktaya yapılmadığını söyleyerek, yanlış yapılaşmanın ileriki yıllarda sorun olarak ortaya çıkabileceğini belirtti.

GÜKAD’ın konuyla ilgili çalışmasının olduğunu da sözlerine ekleyen Kansoy, hastaneyi Güzelyurt’ta yeni gelişim bölgesi olarak öngördükleri bölgeye doğru kaydırmanın en doğru olacağını söyledi. Kansoy, hastanenin kent içine değil, kent dışına yapılması gerektiğini de belirterek, kırsaldan kentsele ulaşım kolaylığının sağlanması gerektiğini kaydetti.

“Güzelyurt Sağlık Ocağı 23.00’e kadar hizmet vermeli”

Güzelyurt halkının sağlıkla ilgili ciddi sorunları olduğunu da söyleyen Kansoy, yeni hastane projesi tamamlanana kadar Güzelyurt Sağlık Ocağı’nın akşam 23.00’e kadar ayakta tedavi hizmeti vermesi gerektiğini kaydetti.

“Çarpık bir süreç var”

Güzelyurt Hastanesi’nin ihale süreciyle ilgili de konuşan Kansoy, sürecin Meclis’te Araştırma Komitesi kurulmasına doğru gittiğini belirtti.

Kansoy, “toplum kendini bu süreçten kurtarmalıdır” diyerek, ciddi çarpık bir süreç olduğunu, Meclis’te kurulan komitelere şahit olduklarını da belirterek, hastanenin siyasi malzeme yapıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108