banner6

Güzelyurt tamam, ya Cengiz Topel?

banner37

Altı ay önce inşaatına başlanan Güzelyurt Hastanesi neredeyse bitiyor ancak Cengiz Topel Hastanesi’nde 14 aydır yaklaşık 25 metrekarelik bir tuvalet tamamlanamadı.

Güzelyurt tamam, ya Cengiz Topel?
banner151

Güren TİLKİ

Güzelyurt Hastanesi’nin temelleri Şubat 2017’de atıldı ve inşaat çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam ederken, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki tuvalet sorununun 14 aydır çözülememesi Lefke halkının tepkisini çekti.

Altıncı ilçe olma sevincini tam olarak yaşayamayan Lefke halkı, yatırım yapılacak bölge olarak söz edilen ilçeyle neden kimsenin ilgilenmediğini sorguladı.

Altı ay önce inşaatına başlanan Güzelyurt Hastanesi bitiyor ancak Cengiz Topel Hastanesi’nde 14 aydır yaklaşık 25 metrekarelik bir tuvalet bitirilemedi.

Cengiz Topel’deki tuvalet sorununun yanı sıra en hijyenik yerlerden biri olması gereken laboratuar ve kantinin çevresi, pislikten geçilmiyor. Her yer çöp ve moloz yığınıyla doldu.

Vatandaş, tuvalet ihtiyacı için ağaçların altına gidiyor

Cengiz Topel Hastanesi’nin dışında, laboratuar ve kafeteryaya kısa mesafede olan tuvalet binası, “yenilenecek” denilerek 14 ay önce yıkıldı.

Hastanenin bir köşesinde kadın, erkek ve çocukların ortak kullanabileceği bir tuvalet kullanıma açıldı. Ancak hastaneye gidenlerin sayısı çok olunca, bu tuvaleti boş bulmak imkansız oldu.

Hastaneye, laboratuara veya kafeteryaya giden vatandaş, tuvalet bulamadığından bölgedeki ağaçların altına giderek ihtiyacını karşılıyor.

Hastanenin çevresi dışkı dolu… Pis koku her yeri sarmış durumda… En hijyenik koşullara sahip olması gereken hastanenin çevresi, pislik yuvası oldu.

Vatandaş, yetkililere öfkeli: Bize verdiğiniz sözleri tutun

Hastane tuvaleti yıkıldıktan uzun süre sonra aynı noktaya yeni bir tuvalet yapılması için inşaat başlatıldı. Yeni tuvalet binasının inşasının çok yavaş ilerlemesi, vatandaşın tepkisine neden oldu.

“Yeni tuvalet inşası aylardır sürüyor. Ne bitmez bir inşaat çalışması” diyerek tepkisini ortaya koyan vatandaş, idrar veya gaita tahlili verebilmek için hastanede kapı kapı tuvalet aradıklarını belirtti.

Vatandaş, “Lefke halkına verilen değer bu mu? Üç bakan hastaneye ve bölgeye defalarca geldi, gitti. Hepsi bu tuvalet sorununun çözüleceğini söyledi. 14 ay oldu bir tuvaleti bitiremediler. Her gün bir fayans koysalar, 14 ayda bu iş biterdi” diyerek, yetkililere “Bize verdiğiniz sözleri tutun” çağrısı yaptı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 12:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110