banner6

Hacmi büyük, kalorisi  düşük besinler seçin

banner37

Bayramlarda, et tüketimi arttığından; sağlık sorunlarıyla tadınızı kaçırmamak için mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat edin

Hacmi büyük, kalorisi  düşük besinler seçin
banner99

Funda Bilginer (Diyetisyen)

Zayıflamada gerçek başarı için başta irademizin güçlü olması gerekirken aynı zamanda hangi besinleri, ne zaman, ne miktarlarda ve kombinasyonda tüketmeyi de bilmemiz gerekir.


Kilo verme girişimlerinin başarılı sonuçlar getirmesi adına yaşamınızda yapmanız gereken tek ve en önemli şey karar vermektir. Gitmek istediği yolu seçmiş bir kişinin önünde hiçbir engel duramaz.


Sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekleri ana yemeğin yanında servis edilecek sağlıklı aperatifler olarak hazırlayın. Et tüketiminin arttığı bayramlarda öğünlerin kalori değerini düşürmek, sindirime yardımcı olmak ve sağlık sorunlarıyla tadınızı kaçırmamak için mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz.


Yağsız etleri ızgara, haşlama veya fırında pişirerek pilav, makarna, ekmek eşliğinde yemekten çok, sebze veya salatalarla tüketmelisiniz. Porsiyon kontrolünde en kolay yöntem kendi avuç içiniz kadar hesap etmektir. Yine hayali olarak bir tabağı dörde bölerseniz yarısını sebzeler, çeyreğini et, diğer çeyreğini de yoğurt ile doldurmak da kolay porsiyonlama yöntemidir. 
 

Sindirime yardımcı olun
 

Bizler yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek için düzenli ve yeterli beslenmeliyiz. Beslenmede aldığımız besinler kadar bunların vücutta verimli olarak kullanılabilmesi de önemlidir. Sindirim, ağızda kimyasal ve mekanik olarak başlar. Bu nedenle mutlaka küçük lokmalar halinde, yemekleri iyice çiğnemeliyiz. Bu sayede yediklerimiz daha kolay sindirilecek ve kullanılacaktır. Sindirim şikayetleri yaşamayacak, şişkinlik, hazımsızlığın önüne geçmiş olacaksınız.
 

banner134

Bitki çaylarını tercih edin
 

Misafirliklerde bolca ikram edilecek kahve ile yüklü bir kafein bombardımanına tutulacağımız bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca günlük limitlerinizi aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çarpıntı, su içmemeye bağlı baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunları da doğurabilecek durumla baş edebilmek için günlük su alımınızı korumaya, kafeinli içecek tüketiminizi de her zamanki oranları aşmadan almaya dikkat etmeli, bitki çayları tüketmeye de gayret etmelisiniz. Özellikle yemek sonrası içilen rezene, biberiye, adaçayı, ıhlamur ve papatya size yardımcı olacaktır.
 

Beslenmedeki küçük detayların sizin için fark yaratacağını bilin
 


Kalkar kalkmaz oda ısısında akşamdan 1 dilim limon ile beklemiş 1-2 bardak su sizi ve midenizi yoğun bayram günlerine hazırlayabilir.

Bayram ikramlarında tüm gün kalori alımınızın yükselme tehdidi vardır. O zaman en azından kahvaltıda minik kalori tasarrufları yapmak denge sağlayabilir. Bunun için bir örnek klasik peynir ekmekli kahvaltı yapmak yerine meyveli yoğurt karışımları tercih etmek olabilir.

Ana yemeklere salatayla başlayıp, sofrada sizi en çok çeken yemekle devam edin. Hazım için gazlı içecekler yerine su, soda veya bitki çaylarını tercih edin.
 

Tercihlerinizi değiştirin
 


Değişim sağlayabilmek için önce çevremizi, yaşadığımız atmosferi değiştirerek işe başlamalıyız. Bunun için kalori tuzaklarını ortadan kaldırmalısınız. Bayramda misafirlerinize ikram etmek üzere aldığınız çikolata, tatlı, baklavalar yerine daha hafif sütlü tatlılar hazırlayabilir, tam tahıl undan düşük yağlı tuzlular veya tam tahıllı kuru meyveli tatlandırılmış kurabiye veya kekler hazırlayabilirsiniz.
 

Aldığınız sıvının çoğu su olsun
 


Metabolizmanın temizlenmesine yardımcı olan, kişileri fizyolojik ve ruhsal olarak arındıran suyun saymakla bitmeyecek faydaları olduğunu artık herkes çok iyi biliyor. Bayram süresince günde 2-2,5 lt su içmeyi ihmal etmeyin.
 

Hareket edin
 


İşlerin yoğunluğundan, zamansızlıktan şikayet edenler için işte size altın fırsat bayram tatilinizde yürüyüş yapmak için bahaneniz kalmadı. Her gün en az 30 dakika yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklete binmek gibi sevdiğiniz bir spor yapın ve bunu devamlı sürdürmeye gayret edin.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104