banner6

Halk hastane mi istemişti?

banner37

Güzelyurt'ta hastane yapılmasıyla ilgili süreç iyice karıştı; hastane inşaatının "hiç başlayamama" tehlikesi var!

Halk hastane mi istemişti?
banner150 banner150 banner151

Ceren ÖZBİL

Güzelyurt'ta hastane yapılmasıyla ilgili süreç karıştı. Merkezi İhale Komisyonu, ihale sürecini tamamladı. Sağlık Bakanlığı ihaleyi iptal etti. İhaleyi kazanan şirket Yüksek İdare Mahkemesi'ne (YİM) başvurdu. YİM, "ihalede sorun yok, şirket işe başlasın" yönünde bir karar verdi ve Sağlık Bakanlığı'na ihaleyi imzalaması için beş gün süre verdi. YİM'in kararına göre, hastanenin yapımına başlanması için bakanlığın, geçtiğimiz Cuma mesai bitimine kadar ihaleyi kazanan Kofalı İnşaat'ı çağırıp sözleşme imzalaması bekleniyordu. Bu imza atılmadı.

Bu arada Sağlık Bakanlığı'nın, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin hastanenin yapılmasıyla ilgili ihale sürecinde hukuka aykırı davranıldığı gerekçesiyle açtığı ara emri davasının sonuçlanmasını beklediği iddia edildi. Ancak Birlik, henüz dava dosyalamadı. Yarın dosyalaması bekleniyor.

Müteahhitler Birliği'ne göre ihale şartlarında hukuka aykırı davranıldı. Müteahhitler ihale şartnamesinin düzeltilip ihalenin yeniden açılmasını talep ediyor. Ancak ortada, Meclis'in bile değiştirme yetkisi olmadığı YİM kararı duruyor. Kofalı İnşaat YİM kararı doğrultusunda eğer mahkemeye başvurur ve ara emri alırsa, Güzelyurt'a, bu mahkeme sonuçlanıncaya değin hastane yapılamayacak.

İhale kavgasından zararlı çıkan yine Güzelyurtlu oluyor. Temel atılması için "Aralık'tı", "Ocak'tı" denilirken henüz bir adım bile yol kat edilemedi.

Mahkeme kararı var...

Güzelyurt Hastanesi'yle ilgili ihale süreci daha önce de yargıya taşınmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın ihaleyi iptal etmek istemesi üzerine yargıya başvuran Kofalı İnşaat, davayı kazanmıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi ihalede sorun olmadığına işaret ederek, inşaat çalışmalarının başlanabileceğine karar vermişti. Yüksek İdare Mahkemesi, üç yargıçla aldığı kararında, geçtiğimiz cuma günü mesai bitimine kadar Sağlık Bakanlığı ile Kofalı İnşaat Şirketi arasında sözleşme imzalanması için süre vermişti. Süre doldu, imzalar atılmadı.

Ilık: İhale süreci tamamlandı

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Çelebi Ilık, Güzelyurt Hastanesi'nin ihale sürecinin bittiğini ve Kofalı İnşaat'ın kazandığını söyledi. Ilık, "YİM kararını verdi. Bu karar açıktır ve bu karar değiştirilemezdir" dedi.

Konuyla ilgili duyurunun yapıldığını kaydeden Ilık, Sağlık Bakanlığı'na da tebliğin yapıldığını belirtti. Ilık, Sağlık Bakanlığı'nın ilgili firmaya çağrı yaparak sözleşmenin imzalanmasını beklediklerini ifade etti.

Gürcafer: Hukuka aykırı davranıldı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, konuyla ilgili dava açacaklarını ve pazartesi sabah itibariyle Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava dosyalanacağını söyledi.

İhalenin yasal olarak iptal edilmesi gerektiğini öne süren Gürcafer, ihale süreciyle ilgili büyük bir hukuk dışılık sergilendiğini iddia etti. Gürcafer, şeffaflık ilkesinin bilinçli bir şekilde ihlal edildiğini öne sürdü.

“Birçok müteahhit saf dışı bırakıldı”

Birçok müteahhitin bilinçli bir şekilde ihalede saf dışı bırakıldığını kaydeden Gürcafer, bu ihalenin hukuka uygun bazı düzenlemeler yapılarak yeniden açılmasını istediklerini söyledi. Gürcafer şu şekilde konuştu:

"Konuyla ilgili olarak Ombudsman'ı da ziyaret ettik. Meclis soruşturması başlatılmasını da talep edeceğiz. Yüksek İdare Mahkemesi'nden de birçok şeyin sorgulanmasını isteyeceğiz. Bu ihalenin bazı düzenlemeler yapılarak tekrar açılmasını istiyoruz. Başından beri söylediğimiz aynıdır ve bütün müteahhitlerin katılabileceği bir ihale açılmasını istiyoruz. Zaten Yüksek İdare Mahkemesi'nde buna benzer devam eden birçok dava vardır. Onların da neticeleri çıkacak. Konu söylenildiği kadar basit değildir."

Sucuoğlu: Yargıdan çıkacak karar bekleniyor

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Güzelyurt'ta Hastane yapılmasıyla ilgili Müteahhitler Birliği'nin açtığı ara emri davasının sonucunu beklediklerini ifade etti.

Sucuoğlu, mahkemenin Sağlık Bakanlığı'nın iptal kararını iptal ettiğini ancak Müteahhitler Birliği'nin ara emri davasının devam ettiğini öne sürdü.

YİM'in kararı açık

Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararı üzerine, Ali Kofalı Construction Limited'in avukatı Akan Kürşat'ın, Merkezi İhale Komisyonu'na bir yazı yazarak, yasal süre içerisinde, ihaleyi kazanan ve bu hakkı YİM tarafından da "emredilen" müvekkilleri ile bakanlık arasında sözleşmenin imzalanmasını talep ettiği öğrenildi.

Bahse konu talep mektubunda, dövizdeki artışlara da dikkat çekildiği ve inşaat şirketinin, gecikme nedeniyle mağdur olabileceği de dikkate getirildi.

Hastane'nin önemi

KIBRIS Gazetesi'nin elde ettiği bilgilere göre, hastane yapımı için maddi kaynak sağlayan Türkiye'de bazı yetkililer, hastanenin temelinin, Cenevre Zirvesi öncesi atılmasını istedi.

Hem Güzelyurt halkının talebi hem de "bu bölgenin Rumlara iade edilmeyeceği" mesajı açısından temel atmaya çok ciddi önem veren üst düzey bir Türkiyeli yetkilinin, ihalenin sıkıntı yaşaması nedeniyle, KKTC'de bazı bakanlara kırgınlığını ifade ettiği de öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 10:42
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110