Hangi besinler buzdolabında saklanmamalı?

banner37

Hangi besinler buzdolabında saklanmamalı?
banner90
banner99

Funda BİLGİNER (Diyetisyen)


Mutfağımızın vazgeçilmezi buzdolabı, besinlerin uzun süre taze kalmasını sağlar. Ancak her besin buzdolabında saklanmaz…


Buzdolabı besinlerimizin daha uzun dayanmasını sağlar, hastalık risklerini azaltır ancak her besini buzdolabına koymak da doğru değildir. Bazı besinleri buzdolabına koymak bu besinlerin daha lezzetsiz olmasına neden olabilir. Buzdolabına koymadan da muhafaza edebileceğiniz besinler şunlardır:

Bal


Balın asidik yapısı ve yoğun şeker içeriği bozulmaya neden olan mikroorganizmaların üremesini engeller. Bu nedenle bal kuru ve karanlık bir yerde oda ısısında saklanabilir. Balı buzdolabına koymak ise kristalleşmesine neden olur.

Kahve


Buzdolabında saklanan kahve sünger gibi buzdolabında bulunan tüm kötü kokuyu üzerine çeker. Tadı ve aroması bozulur. Öğütülmüş kahve ve kahve çekirdekleri, hava geçirmeyen cam kavanozda ve serin, kuru ve ışık almayan yerlerde saklanmalıdır. Böylece tazeliğini ve aromasını korur.

Zeytinyağı


Buzdolabına konan zeytinyağı yoğunlaşır ve tereyağı gibi daha sert bir yapı kazanır. Kullanımı zorlaşır. Zeytinyağı, serin ve karanlık bir yerde saklanmalı buzdolabına konmamalıdır.

Soğan


Soğanı serin, kuru ve iyi hava alan bir yerde saklamalısınız. Uzun süre saklamak için havayla temas etmesini sağlamanız gerekmekte bu yüzden bulunduğu plastik poşetlerden mutlaka çıkarmalısınız. Kabuğunu soyduğunuz, kestiğiniz soğan kurumaya ve nemini kaybetmeye başlar. Kesilmiş soyulmuş soğanları sararak buzdolabında saklamalısınız.

Patates

banner134

Patatesi buzdolabında saklamak nişasta yapısının bozulmasına dolayısıyla lezzetinin kaybolmasına neden olur. Aldığınız patatesleri plastik poşetlerinden çıkartıp sık havalandırarak saklayabilirsiniz. Patates serin, kuru ve karanlık yerlerde saklanmalıdır. Patatesleri yıkayarak saklarsanız çok daha kolay bozulmasına neden olursunuz.

Sarımsak


Sarımsak buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabına konduğunda çimlenmeye başlar. Sarımsak kuru ve karanlık yerlerde saklanmalıdır

Domates


Kesilmemiş domates buzdolabının soğuk atmosferinde tazeliğini yitirerek yumuşar. Uzun süre beklemiş elmada olduğu gibi domateste kepeklenmeye başlar. Bu nedenle domatesleri azar azar, çabuk tüketebileceğiniz ölçülerde almaya özen gösterin.

Kavun ve karpuz


Kesilmemiş kavun ve karpuzu oda ısısında saklayarak içeriğindeki likopeni ve beta-karoteni daha iyi muhafaza etmiş olursunuz. Ancak dilimlenmiş kavun ve karpuzu mutlaka sararak buzdolabında saklamanız gerekir.

Kayısı, muz, kivi, şeftali, siyah erik, mango ve avokado


Bu meyveler olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklanmalıdır. Böylece besin değerlerini korumuş olurlar. Olgulaşmamış meyvelerin buzdolabına konması olgunlaşma sürecini yavaşlatacaktır. Olgunlaşmış muzu buzdolabına koymak ise muzun daha çabuk kararmasına neden olacaktır.

Çikolata


Çikolata buzdolabında saklanırsa içerisindeki yağ donarak çikolatanın üzerini kaplar, dış görüntüsü ve tadı bozulur. Çikolatanın ideal saklanma sıcaklığı 20°C yani oda sıcaklığıdır. Serin ve rutubetsiz ortamlarda saklanmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75