banner6

Hangi lazer daha iyi?

banner37

Hangi lazer daha iyi?
banner151 banner143

Nevruz TAYDEMİR

Bu yazımda lazerle ilgili sorularınıza yanıt bulmanızı kolaylaştıracağım.


Lazer epilasyonla ilgilenen, yaptırmayı düşünen birçok hastamızdan çok sık duyduğum “hangi tip lazer daha iyi?” sorusuna yanıt vermek istedim.


Oldukça basit ve sade bir dille sizlere farkını anlatmaya çalışacağım.


Alexandrite, Diod, IPL ve Nd-Yag lazerlerin aralarındaki fark, ürettikleri ışığın dalga boyları arasındaki farklılıktan oluşuyor. Aralarındaki farkı sadece dalga boylarındaki fark olarak bilmek bütün bir soruyu cevaplamak için yeterli.


Alexandrite lazerler 755 nm, Nd-Yag lazerler 1064 nm dalga boyunda ve Diod lazerler ise 810 nm dalga boyunda lazer üretirken, IPL sistemleri lazer olmayan 655 nm dalga boyunda yoğun ışık üretirler ama epilasyonda aktif şekilde kullanılırlar.


IPL yoğunlaştırılmış ışık sistemidir, ışın sistemi değil! Bu sebeple lazer kategorisine girmemektedir.


Intense Pulse Light (IPL) farklı bir sistemdir. Ve bizim gibi kış ayları dahi bol güneş ışınlı Akdeniz ülkeleri için dalga boyu ayarlanabilir kullanıma sahip olduğundan güvenilirdir.


 Lazer, doğrusal olarak yayılır, IPL ise saçılarak çevre dokuya da yayılır.


Lazer ışığı her bir dalga boyu için farklı hedef kromofor tarafından emilir -epilasyon lazerlerinde hedef kıl kökündeki melanin, leke lazerlerinde ise cilt yüzeyindeki melanin, damarsal lezyonların tedavisinde hedef damar içindeki hemoglobin, cilt gençleştirme lazerlerinde ise dokunun içindeki sudur-.


IPL sistemlerinde ise verilen dalga boylarının içinde kalan tüm kromoforlar hedeftir. Bu nedenle tedavi sırasında yüzeysel melanin, kıl kökü melanini ve hemoglobin aynı anda hedeflenir.


Lazerde tek dalga boyu kullanılırken, IPL yönteminde farklı farklı dalga boyları kullanılır. IPL tedavisinde kullanılan farklı filtreler ile ışığın dalga boyu değiştirilebilir. Atım gücü, atım süreleri, atım sayısı gibi parametreler uygulayıcı tarafından ayarlanabilir. Bu şekilde tek bir IPL cihazıyla birçok dermatoloji hastalığın tedavisi yapılabilir.

•Alexandrite lazerler genelde orta dereceli cilt tiplerine ek olarak, açık renkli cilt tiplerinde ve koyu renkli kalın kıllarda da etkilidir.

•Nd-Yag lazerler özellikle koyu renkli ciltlerde kullanılabilen tek dalga boyuna sahip yöntem olmakta. Leke ve kılcal damar problemlerinde başarılar elde ederken kalıcı epilasyonda çok da iyi sonuçlara ulaşılamamaktadır.

•Diode lazerler ve IPL sistemleri ise özellikle orta dereceli cilt tiplerinde etkili olur.


 Bu farklılıklardan sonra sağlıklı ve adil bir yorum yapmak gerekirse; evet, lazer türleri arasında farklılıklar vardır ama hangi lazerin daha etkili olacağı tamamen sizin cilt tipinize ve kıl yapınıza bağlıdır. En iyi lazer (çeşitleri olarak) diye bir şey yoktur. Ne tip cilt yapısı, tonu ve kıl çeşidi vardır.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 14:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104