Hapşırmanın engellenmesi felç riski yaratıyor

banner37

Hapşırmanın engellenmemesi beyin kanaması, fence hatta kalbin durmasına neden  olabiliyor

banner87
Hapşırmanın engellenmesi felç riski yaratıyor
banner90
banner99

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil de bu tehlikeye işaret etti. Hapşırmanın çok tehlikeli olduğunu belirten Sevil, hapşırma esnasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.

"Felç olma riski çok yüksek”

Hapşırma esnasında vücuttaki basınç fazla olduğu için çok fazla hapşırıldığında bayılmaların meydana gelebileceğini aktaran Dr. Sevil, şöyle konuştu:

“Hapşırma hissi geldiğinde ağzınızı tamamen kapatırsanız ve nefesinizi tutarsanız akciğerleriniz yırtılabilir. Bu nedenle gelen hapşırma hissine engel olmamanızı ve hapşırmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hapşırmaya başladığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapatırsanız beyninize zarar vererek felç olma riskiniz çok yüksek bir ihtimaldir."

"Göz damarlariniz çatlayabilir"

Hapşırık kesilmeye çalışıldığında beyinde birçok hasarın meydana gelebileceğini de dile getiren Uzman Dr. Neslihangül Can Sevil, "Hapşırık kesilmeye çalışılırsa beyin kanamasına sebep olabilir. Hapşırırken oluşan yüksek basınç göz damarlarını çatlatabilir, kulak zarlarına hasar verebilir. Aynı zamanda yüksek basınç nedeniyle kalbin durmasına sebep olabilir. Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur" diye konuştu.

"Ağzimizi ve burnumuzu tamamen kapatmadan hapşirmaliyiz"

Dr. Neslihangül Can Sevil, "Hapşırırken elimize mendil alıp, ağzımızı ve burnumuzu tamamen kapatmadan hapşırmalıyız. Yanınızda mendil yoksa başınızı insanlardan uzak bir tarafa çevirerek havaya hapşırın. Eğer hapşırık sık sık tekrarlar ise mutlaka viral enfeksiyon veya alerji açısından tetkik edilmek üzere doktora başvurulmalıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75